Nadal o radości ...

oJeszcze jedna nowiutka książka o radości. Wydawnictwo Literackie wydało miesiąc temu "Radość Życia" autorstwa Romy Ligockiej. Wczoraj byłam na spotkaniu z autorką tej książki, organizowanym przez kawiarnię Literacką pod Teatrem Nowym przy ulicy Krakowskiej 41.
Przemiła pani !  Bardzo dowcipna. Mówiła odważnie, ciekawie i błyskotliwie. Chętnie odpowiadała na wszelkie pytania. A potem bardzo długo podpisywała ksiażki wielbicielom, którzy ustawili się tłumnie w kolejce, w oczekiwaniu na dedykację. Prawie każdy, każda chciała zamienić z pisarką kilka słów i zrobić z nią zdjęcie.
Ja zrobiłam dwa zdjęcia autorce "Radości życia" oczekując cierpliwie na chwilę spotkania z moją imienniczką-pisarką.
Poniżej - recenzja ze strony Wydawnictwa i moje dwie fotki :

"Książka pisana życiem. Mądra i refleksyjna, radosna i zmysłowa, z odrobiną… showbiznesu i pysznego gotowania !

Roma Ligocka z każdą nową książką wchodzi w coraz bliższy i bardziej intymny kontakt z czytelnikami. Tym razem zaprasza w bardzo osobistą literacką podróż w zwykle mało dostępne rejony uczuć, wrażeń i nastrojów. Samotna podróż do Malagi, refleksje o przemijaniu, samotne święta, walka z chorobą i o godność chorego, trudna miłość do partnera. Pisząc o tych codziennych, czasem małych, a czasem bardzo poważnych sprawach, pisarka zawsze stara się o jedno – o to, aby czytelniczki odnalazły na kartach książki siebie; swoje losy, swoje historie i przede wszystkim tytułową radość życia. Bo właśnie radość życia jest tym, czego każdemu z nas potrzeba. Tylko tyle i aż tyle!

Ta proza, spokojna i namiętna zarazem, przykuwa uwagę ciepłem i życiową mądrością. Roma Ligocka w sposób szczególny przyjaźni się z czytelnikami, powierzając im swoje tajemnice. Potrafi też zaskakiwać. Radość życia to nie tylko wspaniała lekcja czerpania przyjemności z małych spraw, ale też garść anegdot ze świata showbiznesu i szczypta smakowitych przepisów kulinarnych."
     Źródło  >>  Wydawnictwo Literackie
    *  *  *
    O autorce

Roma Ligocka  urodziła się w 1938 roku w Krakowie w rodzinie żydowskiej. Pierwsze lata życia, czyli wczesne dzieciństwo, spędziła w krakowskim getcie.
Studiowała malarstwo na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 60-tych wyemigrowała do Wiednia. Wielokrotnie nagradzana, przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji. Jesienią 2000 roku ukazał się pisarski debiut Romy Ligockiej – zainspirowana historią jej życia Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, zaś dwa lata później ukazała się Kobieta w podróży oraz jesienią 2004 roku jej trzecia książka Tylko ja sama - osobisty rozrachunek z przeszłością, a także zapis pięknej historii miłosnej.
Do tej pory wyszło dwanaście pozycji ksiażkowych autorstwa Romy Ligockiej, wszystkie w Wydawnictwie Literackim.
W 2010 roku wyszedł album  Róża. Obrazy i słowa  zawierający reprodukcje jej obrazów i fragmenty tekstów literackich.
 
 
r1
 
 
Ro1

 

Joomla Template - by Joomlage.com