Bożena Bertman poleca:
bol i blaskBól i blask

reż. Pedro Almodovar

Hiszpania 2019

To nowy, wybitny , najbardziej osobisty film hiszpańskiego reżysera. Kultowy artysta opiera się w nim na swej biografii, opowiadając o drodze do sławy, o tym jak po latach spektakularnych sukcesów i niezwykłej popularności znika z życia publicznego. Almodovar analizuje własną przeszłość - dzieciństwo, pierwszą miłość i pierwszy zawód miłosny.

Obszerna retrospekcja dotyczy okresu biedy, niedostatku, skomplikowanych relacji z matką, erotycznych fascynacji. Są to piękne obrazy przesycone nostalgią. Potem życie stało się nieznośne. Autor zaczął się borykać z rozlicznymi dolegliwościami, przybity, apatyczny. Stracił partnera i zdrowie, znalazł się na skraju załamania nerwowego w którym dominują zwątpienie, namiętności i tajemnica. Więcej tu bólu niż blasku.Ale obrazy, sceny, przeżycia są prawdziwe, głęboko wzruszające. Główną postać wykreował Antonio Banderas. To jego życiowa rola, najlepsza w aktorskiej karierze. Komentatorzy uważają że tą rolą zasłużył na Oscara.

Światowe media podkreślają, że Ból i blask to najwybitniejszy film Almodovara i jeden z najważniejszych filmów roku 2019, zachwycający, doskonały.

Bożena Bertman

Joomla Template - by Joomlage.com