Olga TokarczukNapięcie sięga zenitu...Werdykt : Literacki Nobel za 2018 rok ...Olga Tokarczuk.

Euforia, nasza pisarka, eseistka psycholog dostaje najznakomitszą nagrodę literacką.

Szwedzka Akademia nagrodziła laureatkę "za narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako form życia".

Nobla poprzedziły niedawne międzynarodowe sukcesy: Man Booker/2018/ za "Biegunów" i nominacja dla "Prowadź swój pług przez kości umarłych" /2019/ oraz sukces czytelniczy "Ksiąg Jakubowych" w Szwecji. W Polsce Olga Tokarczuk dwukrotnie zdobyła nagrodę literacką Nike za "Biegunów" /2007/, wielowątkową powieść o staroobrzędowcach i "Księgi Jakubowe" /2015/, pokazujące wielokulturowość XVIII -wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów i to co kryło się pod wizerunkiem tolerancyjnego kraju: ksenofobia, zamknięcie, wrogość do wszystkiego.

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" /2009/ historia obrończyni praw zwierząt to pozycja uznana przez "The Guardian" jako jedna ze stu najważniejszych książek XXI wieku "cudownie dziwaczna, baśniowa i pełna tajemnic". w 2017 r. Agnieszka Holland na jej podstawie zrealizowała film "Pokot". W ostatnio wydanych "Opowieściach binarnych" prowadzone są dysputy filozoficzne m.in. o konieczności zmiany myślenia o fenomenie życia. Autorka okazuje nieznane związki człowieka ze światem. Dedykuje je ludziom, którzy próbują zrozumieć innych i samych siebie. 

Olgę Tokarczuk nazwano pisarką wspaniałego dowcipu, wyobraźni, polotu literackiego, rozmachu. Nieporównywalną do innych pisarzy.

Wydaje swe książki w Wyd. Literackim, jest jedną z najbardziej poczytnych pisarek. Czytelników zachwyca talent do snucia historii, nawiązania do filozofii, psychologii, religii i niszowej historii. Podziwiają umiejętność łączenia głębokiej wiedzy z elementami baśniowymi i magicznymi. Mimo, że akcja powieści Olgi Tokarczuk rozgrywa się w Polsce jej książki trafiają do czytelników na całym świecie - co jest cechą wielkiej literatury. Nagroda Nobla najczęściej jest uwieńczeniem twórczości pisarza. Olga Tokarczuk to młoda noblistka /ur. w 1962 r/, zapewne zaskoczy jeszcze wieloma oryginalnymi utworami.

Kochamy Olgę, literaturę, książki, które uczą i zmieniają umysły, emocje. Ale ich tworzenie w doświadczeniu wielu autorów to samotne, intensywne skupienie, ciężka, całościowa praca także w weekendy i noce- tak ją określiła laureatka Nobla 2018.

Olga Tokarczuk uważa się za feministkę, która nie walczy z mężczyznami leczo szczęśliwe spełnianie się kobiet. Angażuje się w walkę o ich prawa, walczy też o prawa zwierząt, domaga się respektowania osób LGBT i wszystkic mniejszości.

Szczere gratulacje, radość, duma!

Bożena Bertman

Joomla Template - by Joomlage.com