Ania Marek poleca:
AsymetriaTytuł : Asymetria
Autor: Lisa Halliday
Przełożył: Maciej Świerkocki
Wydawnictwo Literackie

Tytuł nie zawsze jest wskazówką, ale w tym przypadku tak. Asymetria, a więc nierówność informacji.
Chociażby w związku młodziutkiej dziewczyny ze starszym o pięćdziesiąt lat pisarzem, autorytetem i znakomitością.
Ona, przyszła adeptka literatury, opisze go potem w „Asymetrii”. Powieść składa się z trzech części, a każda jest przykładem innej nierówności.
Pierwsza pokazuje mechanizm uwodzenia, budowania autorytetu, zależności, również finansowej, a w końcu uczucia. Autorka komentuje ten proces słowami samego pisarza.

„Długo pozostajesz pustym naczyniem, potem rośnie w tobie coś, czego nie chcesz, coś się w ciebie wsącza, ale właściwie nie jesteś w stanie nic zrobić. Aktu twórczego dokonuje w nas Bóg Przypadku. Wszystkie projekty artystyczne wymagają mnóstwo cierpliwości”.
Druga część, to dla pisarki, zadanie do odrobienia.


Pokazanie jak jednostka staje bezbronna i nieświadoma wobec aparatu władzy, i to demokratycznej władzy. Nie wie, o co jest podejrzewana. Czemu służy przeprowadzenie niezwykle wnikliwego badania ciała i umysłu. Zatrzymana na granicy, bez podania powodu ubezwłasnowolniona i bezwolna. Jak kamyk w rękach dziecka obracana z każdej strony, a w końcu porzucona.
I część trzecia.
Błyskotliwy wywiad ze znanym nam pisarzem, który udowadnia, że istotna jest sztuka, a nie twórca. Opowiadając swoją historię mówi przede wszystkim o muzyce, która mu towarzyszyła, na różnych etapach życia i miłości.
Przy okazji diagnozuje też społeczeństwo w którym żyje.
„Uśpieni przez lata relatywnego spokoju i dostatku, zaczynamy prowadzić ustabilizowane życie, zarządzane w miniskali za pomocą wyrafinowanej technologii, negocjowanych stóp procentowych i jedenastu rodzajów mleka, a to prowadzi do swoistej wsobności, do niekontrolowanego zawężenia horyzontów, do mglistej nadziei, że nawet jeśli nie zasługujemy na podstawowe przyjemności życia i nie dbamy o nie autentycznie, to i tak będą nam już zawsze dostępne tak jak teraz.”
I wtedy wraca myślami do swojej młodej przyjaciółki i „ Asymetrii”. Zastanawia się „ A zresztą czy takie rozmyślne i spóźnione poszerzenie mojej wyobraźni przyniesie jakiś pożytek? „
Sami widzicie, że ta na pozór prosta historyjka miłosna dała wiele mi do myślenia.
A dalej główcie się sami.

Joomla Template - by Joomlage.com