indeksBudowle i ogrody Wawelu

Oto mamy kolejną wawelską atrakcję. W 2015 roku została udostępniona nowa trasa turystyczna "Budowle i ogrody Wawelu".
Zwiedzanie rozpoczyna się przy modelu XVIII- wiecznego zamku, następnie prowadzi przez dziedziniec zewnętrzny i arkadowy do ogrodów królewskich.


Renesansowe ogrody z czasów panowania Zygmunta Starego i królowej Bony odtworzono zgodnie z realiami epoki. Za bezcenne źródło informacji posłużyły XVI- wieczne księgi.
Dalej droga wiedzie wzdłuż krzewów winorośli przytwierdzonych do palików dokładnie, jak drzewiej i przywodzi na myśl winnice Italii. Kolejno oglądamy uprawę z ziołami umieszczonymi w drewnianych donicach. Pierwotnie sprowadzała je z Włoch sama królowa Bona, potem doglądała ich pielęgnacji, a ostatecznie gościły na królewskim stole, dodając potrawom wyrafinowanego smaku. Mijamy kwietniki z różnorodnymi kwiatami, ozdobny sad, ławeczki w cieniu altan, gdzie rodzina królewska podejmowała gości. W
sielskiej atmosferze, wśród towarzyskich gawęd, poruszane były często ważkie tematy dyplomatyczne. Dopełnieniem wrażenia jest pięknie ukwiecony dziedziniec wawelski.
Chętni do zwiedzenia muszą się szybko zdecydować, ponieważ te barwne kwiaty i rośliny niebawem przekwitną; trzeba będzie czekać do wiosny.
Bilety można rezerwować mejlowo i wtedy omija się kolejki do kas.
Polecam!

 DSC01825

 

DSC01826

 

DSC01832

 

DSC01833

 

DSC01834

 

DSC01835

 

DSC01836

 

DSC01839

Joomla Template - by Joomlage.com