MY Way. (I Did It) My Way
Na zdjęciu Paul Anka - autor angielskojęzycznego teskstu piosenki
Żyjemy jak chcemy, więc niczego nie żałujemy i odchodzimy na własnych warunkach.
- Szczegóły
- Odsłony: 838
Aretha
Wszystkie wokalistki na całym świecie
wzorują się na Arethcie.
- Szczegóły
- Odsłony: 1153
Siedem festiwali muzycznych, po których twoje życie już nigdy nie będzie takie samo
- Szczegóły
- Jola
- Odsłony: 760
Colette Maze
W Paryżu, dosłownie w cieniu Wieży Eiffla mieszka pianistka zakochana w Claude Debussy`m. Zbliżają się jej 104 urodziny i setny jubileusz gry na fortepianie. Jaki jest jej sekret długowieczności i dobrej formy? „Cztery godziny fortepianu dziennie, trzy surowe jajka i szklanka Gravesa” (Graves jest podregionem Bordeaux), jeszcze „trochę brie i czekolady”. Tak naprawdę energię czerpie z muzyki, którą kocha.
- Szczegóły
- Odsłony: 954
Miłość i koniec świata
Umieszczam rzecz niezwykłą. Z Paryża.
- Szczegóły
- Odsłony: 975
Like a Rolling Stone
Dziesięć lat po II wojnie światowej młode pokolenia szukają ujścia dla braku akceptacji i buntu przeciw zakłamanej, ponurej rzeczywistości, istniejącym nierównościom, podziałom społecznym i rasizmowi. Znajdują je w muzyce rock'n'rollowej, która od początku lat sześćdziesiątych przekształcała się w rocka.
- Szczegóły
- Odsłony: 1222
Skrzypek w metrze
Jesteśmy niewolnikami czasu i miejsca. Mamy problemy z percepcją zjawisk. Sami gubimy się i oszukujemy. Łatwo zrobić nas w konia. Nasze priorytety są prozaiczne i przyziemne. A co z naszym gustem? Jak bardzo jesteśmy ślepi? Czy w ulicznym rozgardiaszu w drodze do pracy potrafimy dostrzec piękno i talent?
- Szczegóły
- Odsłony: 1273
Nie przeocz tego!
Nieskazitelna i przejmująca piosenka o przeżytej traumie
- Szczegóły
- Odsłony: 944
Geraldine Farrar
Zetknąłem się z jej nazwiskiem w opowiadaniu Roberta Musila. Major słuchał z gramofonu arii z „Toski” i mówił, że kiedyś chciał się ożenić z Geraldiną Farrar – „Potem z tuby gramofonu popłynął śpiew i ten podziwiany przez pijanych mężczyzn kobiecy głos wypełnił sobą windę i winda pomknęła jak szalona w górę…”.
- Szczegóły
- Odsłony: 1204
Baronowa jazzu
W zakładce KSIĄŻKI umieściłem recenzję książki Hannah Rothschild – Baronowa jazzu. (kliknij w ten napis a zostaniesz tam przeniesiona/y)
Czy to jest możliwe, że dojrzała kobieta jest tak oczarowana muzyką, że słucha jej dwadzieścia razy pod rząd, spóźnia się na samolot, ignoruje małżeństwo i diametralnie zmienia swoje życie???
- Szczegóły
- Odsłony: 1847
Proszę bardzo !
Tutaj zamieszczam świąteczny pakiet muzyczny
- Szczegóły
- Odsłony: 992
Smoke on the Water
3 grudnia 1971 roku muzycy grupy Deep Purple układali się do snu w hotelu nad Jeziorem Genewskim, gdy po drugiej stronie jeziora najpierw pojawił się gęsty dym a później wybuchł niesamowity pożar. "To był prawdopodobnie największy pożar, jaki kiedykolwiek widziałem w moim życiu", powiedział później gitarzysta basowy Purpli, Roger Glover.
- Szczegóły
- Odsłony: 962
Basia Beuth
Basia Beuth (czyt. Bojt) - wokalistka, kompozytorka. Urodziła się w Katowicach, mieszka w Opolu. Swoją przygodę ze śpiewaniem zaczęła w w Teatrze Rewii Dziecięcej Kurtynka, w katowickim Pałacu Młodzieży. Od 2008 roku śpiewa w Opole Gospel Choir. Jest laureatką m.in. Grand Prix Festiwalu Yapa w Łodzi, dwóch pierwszych nagród na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie (za najlepsze wykonanie i najlepszą piosenkę autorską), I nagrody Wrocławskiego Przeglądu Kultury Studenckiej. Występuje z zespołem w składzie: Paweł Kaliciński (gitara akustyczna), Łukasz Chomiak (gitara basowa), Marcin Skaba (skrzypce). W kwietniu 2013 roku ukazała się jej pierwsza płyta zatytułowana "Świat dobrze wyjaśniony". Więcej na: basiabeuth.pl
Kliknij na zdjęcie i posłuchaj
- Szczegóły
- Jola
- Odsłony: 825
Krystyna Konarska
Początek jest zawsze irytująco taki sam. Wpadła mi przypadkiem w oko (a w tym przypadku i ucho). I natychmiast przypomniałem sobie, że ją znam. Z dzieciństwa. A Polska o niej zapomniała. Polska taka jest. Potem trzeba sobie znów przypominać.
Tutaj posłuchaj jak śpiewa https://youtu.be/iLph2rqMJZE
- Szczegóły
- Odsłony: 2334
Nie przeocz tego!
Myślisz, że deszcz stanowi jakąś przeszkodę?
- Szczegóły
- Odsłony: 984
Body and Soul
„Body and Soul” jest najważniejszą jazzową piosenką świata. Number one. Znakomity utwór. Świetny tytuł. Jakby wszystko. Skomponował ją w 1930 roku Johnny Green, specjalnie dla brytyjskiej aktorki i piosenkarki Gertrude Lawrence.
Na fotografii kompozytor piosenki Johnny Green (10 października 1908 - 15 maja 1989) - amerykański pianista, dyrygent, kompozytor i aranżer muzyczny.
- Szczegóły
- Odsłony: 1618
Clare Torry
Ten tekst jest nie całkiem o tytułowej wokalistce.
Nie bardzo też o legendarnym zespole.
Również nie do końca o znanym utworze z płyty, która zapewne mieści się w pierwszej trójce najwybitniejszych płyt w historii Rocka.
Ten tekst jest o pieniądzach i o szczęściu.
- Szczegóły
- Odsłony: 1368
Nie przeocz tego!
Oni jedyni śpiewają (śpiewali)
z taką samą łatwością jak oddychali.
- Szczegóły
- Odsłony: 1037
Szlagier
W pierwszym tysiącu światowych szlagierów nie ma ani jednej polskiej piosenki. Na światowych listach przebojów pojawia się, gdzieś na początku drugiego tysiąca tylko 1 (jeden) polski standard.
- Szczegóły
- Odsłony: 1037
Jamie Cullum na 80-tych urodzinach Udo Jürgensa śpiewa:
„Gdybym nawet już nigdy nie zaśpiewał innej piosenki "
Nie przeocz tego!
- Szczegóły
- Odsłony: 1025
Zaz i Charles Aznavour kochają Paryż w maju.
Nie przeocz tego!
- Szczegóły
- Odsłony: 1071
Dylan
24 maja 1941 roku urodził się w Duluth, jako Robert Allen Zimmerman.
- Szczegóły
- Odsłony: 1082
Gloomy Sunday
13 stycznia 1968 roku popełnił samobójstwo wyskakując z okna swojego domu w Budapeszcie Rezső Seress, węgierski kompozytor, znany właściwie z jednej piosenki, która ma status światowego standardu a jej historia należy do niezwykłych. Opowiem historię piosenki owianej złowrogą legendą, chociaż nawet szczegóły jej powstania są niepewne.
- Szczegóły
- Odsłony: 1782
Vera Lynn
- Vera Lynn, czy coś ci mówi to nazwisko ?
- Czy pamiętasz Verę Lynn ?
- Pamiętasz może jak śpiewała, że spotkamy się znowu pewnego słonecznego dnia ?
Vera Lynn skończyła właśnie 100 lat. Urodziła się 20 marca 1917 roku.
W Wielkiej Brytanii jest postacią, która „najlepiej uosabia ducha brytyjskości w XX-tym wieku”, czyli jest skarbem narodowym.
- Szczegóły
- Odsłony: 1671
Stan Getz
i
Joao Gilberto
18-19 marca 1963 roku została nagrana muzyka znana z albumu amerykańskiego saksofonisty Stana Getza i brazylijskiego gitarzysty Joao Gilberto pod nazwą Getz/Gilberto. Album z tą muzyką wydała amerykańska wytwórnia płytowa Verve Records w kwietniu 1964 roku. Większość kompozycji na albumie to dzieła kompozytora i pianisty Antonio Carlosa Jobima.
- Szczegóły
- Odsłony: 1080
W kropki zielone
Słowa: ks. Jan Twardowski, muzyka: Krzesimir Dębski
Śpiewa: Ewa Małas-Godlewska
>> Kliknij obrazek <<
- Szczegóły
- wstawiła: Roma
- Odsłony: 994
To było gorące jazzowe lato w Krakowie
Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami odbył się jak co roku.
11 czerwca o godz. 21.00 w ICE Kraków Congress Centre wystąpił Bobby McFerrin. Wielka, światowa gwiazda jazzowej wokalistyki. Dziesięć razy zdobywał nagrodę Grammy. Wystąpił już w Krakowie w 2009 roku. W 2016 roku zaprezentował nowy program o nazwie „Bobby McFerrin Loves Brasil”. Wystąpił z sekstetem muzyków brazylijskich.
26 czerwca o godz. 20.00 w ICE Kraków Congress Centre zagrał najsłynniejszy żyjący gitarzysta jazzowy Pat Metheny. Dwadzieścia razy zdobywał nagrodę Grammy. Występował już w Krakowie. Pat zagrał tym razem ze swoim stałym perkusistą Antonio Sanchezem i nowymi muzykami. Gwilym Simcock to młody talent światowej pianistyki, a Linda Oh to także młoda, utalentowana, koreańska basistka.
Polecał Marek Walawender
- Szczegóły
- Autor tekstu: Marek Walawender
- Odsłony: 1052
Odbył się drugi koncert St. Celińskiej w Krakowie
pod koniec lutego
Ze strony NCK : "Po występie z „Atramentową Rumbą” okrzyknięto Stanisławę Celińską polską Cesarią Evorą. Aktorka, tak jak kiedyś Cesaria, potrafi zaczarować publiczność swoim charyzmatycznym głosem i pomimo wielu przeciwności oraz trudów – kocha życie.
... utwory skomponowane i przygotowane przez uznanych autorów specjalnie dla Stanisławy Celińskiej. Niepowtarzalne teksty do kompozycji Macieja Muraszko napisali: Wojciech Młynarski, Dorota Czupkiewicz oraz Muniek Staszczyk i Marcin Sosnowski. ..."
Poprzedni koncert St.Celińskiej w listopadzie - obejrzeli, wysłuchali i bardzo polecali - Bożena i Marek. W ostatnim lutowym uczestniczyła Roma i była zachwycona.
Czytaj więcej na stronie NCK >> KLIKNIJ
- Szczegóły
- wstawiła: Roma
- Odsłony: 1125
Bowie
11 stycznia zmarł David Bowie. Dzień po swoich 69-tych urodzinach. Trzy dni wcześniej odbyła się premiera jego nowej płyty. Pożegnał się nią ze światem. Został skremowany. Nie miał pogrzebu. Nie ma grobu. Ta kreacja wygląda świetnie. Podobno mężczyznę poznaje się po tym jak kończy. Nie był moim ulubionym wykonawcą, ale znam jego twórczość i kilka utworów jakoś tam lubię. Bowie nigdy nie wystąpił w Polsce.
W 1997 r. w Gdyni odwołano jego koncert, bo słabo sprzedawały się bilety(!) Bowie był wcześniej w Warszawie w 1973 r., prawdopodobnie 3 maja. Po skończonym koncercie w Japonii przepłynął statkiem na Syberię. Wsiadł w pociąg kolei transsyberyjskiej i przyjechał do Moskwy. Przesiadł się do Ost-West Expressu relacji Moskwa–Paryż. Pociąg ten miał postój techniczny na Dworcu Gdańskim. Dworzec Centralny był wtedy dopiero w budowie.
- Szczegóły
- Autor tekstu: Marek Walawender
- Odsłony: 1280
Marek Walawender poleca :
♦ 6 marca godz. 17.00 - Centrum Kongresowe ICE Kraków. Urodzinowy koncert dla Mistrza Wajdy
Kliknij => WAJDA 90 – koncert muzyki filmowej na 90. urodziny Mistrza
♦ 16 marca w ICE Kraków wystąpi jeden z najlepszych perkusistów świata Billy Cobham
♦ Od 21 do 27 marca odbywa się w Krakowie Festiwal Misteria Paschalia
Rozwiń i dowiedz się więcej o koncertach
- Szczegóły
- Autor tekstu: Marek Walawender
- Odsłony: 1255