Clare TorryClare Torry

Ten tekst jest nie całkiem o tytułowej wokalistce.

Nie bardzo też o legendarnym zespole.

Również nie do końca o znanym utworze z płyty, która zapewne mieści się w pierwszej trójce najwybitniejszych płyt w historii Rocka.

Ten tekst jest o pieniądzach i o szczęściu.


23 stycznia 1973 roku Clare Torry nagrała improwizowaną wokalizę do utworu "The Great Gig in the Sky", dobrze znanego nagrania grupy Pink Floyd z płyty "Dark Side of the Moon". Za tę robotę zainkasowała standardową gażę w wysokości 30 funtów! To na koniec będziemy mówić o dużych pieniądzach.

Była to kompozycja Richarda Wrighta i Pink Floyd wykonywał ją wcześniej na koncertach, jako utwór instrumentalny pod tytułem "The Mortality Sequence" lub "The Religion Song", czasem czytając fragmenty z Biblii lub fragmenty przemówień Malcolma Muggeridge, brytyjskiego pisarza znanego z konserwatywnych poglądów religijnych. Przygotowując materiał do albumu "Dark Side of the Moon" Richard Wright nagrał fortepianowy podkład "The Great Gig in the Sky", członkowie grupy szukali kogoś, kto nałożyłby wokal do tego utworu. Alan Parsons, który był inżynierem dźwięku i czuwał nad brzmieniem na "Dark Side of the Moon” zaproponował Clare Torry, 25-letnią wokalistkę sesyjną, z którą wcześniej pracował i lubił jej głos. Księgowy z Abbey Road Studio skontaktował się z Torry i próbował zorganizować sesję jeszcze tego samego wieczora. Nie udało mu się. Torry nie była szczególnym fanem Pink Floyd, podeszła do całej sprawy bez entuzjazmu, i tłumaczyła się, że ma inne zobowiązania. W końcu jednak, sesję zaplanowano z tygodniowym przesunięciem. Później Torry przyznała się, że miała już kupione bilety na koncert Chucka Berrego dokładnie tego wieczoru.

W reżyserce w dniu nagrania czuwał David Gilmour. Poprosił Torry by posłuchała podkładu i nałożyła na to jakiś wokal. Clare Torry w swojej wokalizie, co jakiś czas zawodziła „Ooh, aah, kochanie, kochanie, tak, tak, tak”. Gilmourowi się to nie spodobało, powiedział, by zrezygnowała z jakichkolwiek słów, zaśpiewała więcej wydłużonych dźwięków i w bardziej zróżnicowany sposób, przechodząc od piano do forte. Torry wykonując drugą wersję postanowiła potraktować swój głos instrumentalnie. Gilmour był zaskoczony z kolei nadmiarem ekspresji i żywiołowości. Zaproponował jeszcze trzecią próbę, którą przerwał, bo uznał, że nic nowego nie wnosi. Nie był zbyt zadowolony z nagrań, jednak pozostałym członkom zespołu rezultat spodobał się. "The Great Gig in the Sky" znany z albumu "Dark Side of the Moon" jest kompilacją tych trzech prób. Torry była przekonana, że jej wykonanie będzie wycięte, że zespół ostatecznie nie wykorzysta tego materiału na płycie. Kupiła "Dark Side of the Moon”, gdy zobaczyła płytę w lokalnym sklepie muzycznym i dostrzegła swoje nazwisko w napisach końcowych.

Grupa Pink Floyd wykonując "Great Gig in the Sky” na koncertach korzystała z chórku, złożonego przeważnie z trzech wokalistek, które wykonywały kolejne partie tej wokalizy. Najczęściej wykonywała ją współpracująca przez pewien czas w chórkach z Pink Floyd - Sam Brown, znana z wielkiego przeboju „Stop”. Clare Torry pracowała z Pink Floyd jeszcze raz w 1990 roku wykonując "Great Gig in the Sky" na kilku koncertach.

W 2004 roku – 30 lat po nagraniu – Clare Torry pozwała Pink Floyd i wytwórnię EMI, na tej podstawie, że jej udział w "Great Gig in the Sky" stanowił współautorstwo z Richardem Wrightem. W 2005 roku, tuż przed rozpoczęciem rozprawy w Sądzie Najwyższym została osiągnięta ugoda. Mimo, że warunki ugody nie zostały ujawnione wszystkie tłoczenia albumu "Dark Side of the Moon" po 2005 roku podają przy utworze "Great Gig in the Sky" nazwiska Richarda Wrighta i Clare Torry, czyli mamy prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że Torry została uznana za współautorkę utworu i należy jej się połowa gaży. Przypuszcza się, że skapło jej ponad milion dolarów! "Dark Side of the Moon" jest drugim w kolejności najlepiej sprzedającym się albumem muzycznym wszechczasów (ponad 50 milionów sprzedanych płyt).

Czas na utwór – oczywiście w wersji płytowej https://youtu.be/W-Jjn0oBw0c

 

Joomla Template - by Joomlage.com