Body and Soul

johnny green„Body and Soul” jest najważniejszą jazzową piosenką świata. Number one. Znakomity utwór. Świetny tytuł. Jakby wszystko. Skomponował ją w 1930 roku Johnny Green, specjalnie dla brytyjskiej aktorki i piosenkarki Gertrude Lawrence.

Na fotografii kompozytor piosenki Johnny Green (10 października 1908 - 15 maja 1989) - amerykański pianista, dyrygent, kompozytor i aranżer muzyczny.

 

 Tekst napisali panowie Edward Heyman, Robert Sour i Frank Eyton.

Piosenka natychmiast spodobała się wykonawcom i słuchaczom.

Od razu zaistniała w trzech wykonaniach. W Londynie w październiku 1930 roku śpiewała ją Gertrude Lawrence.

11 Października 1930 roku została nagrana przez orkiestrę Paula Whitemana, z którą śpiewał Jack Fulton i ta wersja przez 6 tygodni była numerem jeden sprzedaży.

Od 15 Października śpiewała ją na Broadwayu w rewii Three’s a Crowd skandalizująca piosenkarka i aktorka sceniczna - Libby Holman.

Jej wersja piosenki też znalazła się na listach nagrań (dotarła do 3 miejsca).

best pictures of libby holman

 

 

 

Na fotografii: Libby Holman, piosenkarka i aktorka sceniczna (23 maja 1904 - 18 czerwca 1971). Fascynująca kobieta o oryginalnej urodzie i niekonwencjonalnym życiu. Tak tylko nadmienię, że zasłynęła z rozlicznych skandali i intymnych relacji zarówno z mężczyznami jak i kobietami – jej „podopiecznym” m.in. był przez pewien czas Montgomery Clift.

 

Pod koniec 1930 roku „Body and Soul” została nagrana już 11 razy. Mimo olbrzymiej popularności prawie przez rok nie była prezentowana przez stacje radiowe, ze względu na słowa z niewątpliwymi konotacjami seksualnymi. W tekście jest coś o oddawaniu się ciałem i duszą ukochanej osobie i to jeszcze z przyjemnością. W 1932 roku nagrał „Body and Soul” Louis Armstrong. Później pojawiają się znakomite wersje instrumentalne: Benny Goodmana (1935), Arta Tatuma (1937) i Colemana Hawkinsa (1940).

23 marca 2011 roku piosenkę nagrał duet, Tony Bennett i Amy Winehouse, i było to ostatnie nagranie Amy przed śmiercią (23 lipca 2011 roku w wieku 27 lat). Natomiast Tony`emu Bennettowi to nagranie pozwoliło w wieku 85 lat dostać się do gorącej setki Billboard, czyli wrócić na czołowe miejsca list przebojów.

Wykonawcy chętnie sięgają po Body and Soul”, chociaż utwór jest uważany za trudny, za to niekonwencjonalny zestaw akordów daje nieograniczone możliwości interpretacji. Body and Soul” jest najczęściej nagrywanym standardem jazzowym na świecie.

Każdy może znaleźć odpowiednie dla siebie wykonanie.

Ja zamieszczam dwie wersje utworu:

  1. „Pierwszej damy piosenki” (First Lady of Song) – Elli Fitzgerald https://youtu.be/03f4rcZobNs
  2. Instrumentalne wykonanie fortepianowe Alfonso Gugliucci`ego https://youtu.be/yIRuri1AB0I
Joomla Template - by Joomlage.com