artykuł

an 

 

dzikowskaElżbieta Dzikowska: od dziecka byłam dorosła [WYWIAD]

Elżbieta Dzikowska, kobieta, która przemierzała świat, zanim to było modne. Dziennikarka, która razem ze swoim ukochanym Tonym Halikiem sprawiała, że przed telewizorami zasiadało jednocześnie 18 milionów Polaków, którzy oglądali ich program "Pieprz i wanilia". Podróżniczka, która zapytana o to, czego naprawdę się boi, powiedziała w rozmowie z Onet Podróże: boję się chamstwa i turbulencji.

Kliknij na zdjęcie i przeczytaj

Sceny walki w "Potopie" to prawdziwy majstersztyk. Ekspert wychwala je pod niebiosa

kmicicJaka jest najbardziej realistyczna scena walki bronią białą w historii kina?

Wśród niezliczonych filmowych pojedynków, wyjątkowym realizmem i dbałością o szczegóły wyróżnia się walka z polskiej superprodukcji - "Potopu".

Kliknij na zdjęcie

Po kimPo kim dziecko dziedziczy inteligencję?

Jak się dobierać w pary, by najbardziej skorzystali na tym nasi potomkowie? Jeśli wydaje się Wam, że panowie z wysokim IQ będą idealnymi kandydatami na ojców, to musicie wiedzieć, że inteligencję można dziedziczyć wyłącznie po matce. Jak to możliwe?

Kliknij na zdjęcie

Laboratorium smaku

smakJedzenie to jedna z ważniejszych czynności naszego życia. To, jak coś nam smakuje nie zależy jedynie od smaku jedzenia, ale także od czynników zewnętrznych: oświetlenia, koloru naczyń, wagi sztućców czy muzyki, którą słyszymy w tle. Jak manipulować czynnikami wpływającymi na ludzkie zmysły, żeby wyprawić sobie prawdziwą ucztę dla podniebienia? Rąbka tajemnicy w tej kwestii uchyla dr Joanna Chłopicka z Zakładu Bromatologii Wydziału Farmaceutycznego UJ.

Kliknij na zdjęcie

Jak wyglądały okolice dzisiejszego Krakowa 100 milionów i 100 tysięcy lat temu?

Krakow100 300Jak wyglądały okolice dzisiejszego Krakowa 100 milionów i 100 tysięcy lat temu?
Spacerując po krakowskim Rynku czy biwakując w podkrakowskim lesie zadajemy sobie czasem pytanie: jak to miejsce wyglądało w przeszłości? Postanowiliśmy w tę przeszłość zagłębić się bardzo mocno - aż do czasów, gdy na Ziemi królowały dinozaury. Pomocy udzielili nam eksperci z Instytutu Nauk Geologicznych UJ.

Kliknij na zdjęcie 

PrzyboraSamotny we dwoje. Mija 15. rocznica śmierci Jeremiego Przybory

Razem z Jerzym Wasowskim współtworzył najsłynniejszy polski kabaret, Kabaret Starszych Panów, który nie tylko rozbawiał, ale i wpłynął na wyobraźnię oraz język kilku pokoleń Polaków. Pisał piosenki, skecze, libretta i książki, występował na scenie. Cieszył się wielkim powodzeniem u kobiet. Miał trzy żony i romansował z Agnieszką Osiecką. 4 marca mija 15. rocznica śmierci Jeremiego Przybory.

Kliknij na zdjęcie

ClaudiaJOLANTA CHYŁKIEWICZ
Dlaczego przeciętność jest piękna?
Badania psychologów burzą ogólne przekonanie, że piękno to zaprzeczenie przeciętności. Nieprawda, właśnie w niej tkwi największy urok.

Kliknij na zdjęcie

plastikUnia o krok od zakazania jednorazowego plastiku. To będzie rewolucja

Kliknij na obrazek i dowiedz się więcej

rybaŁososie pływają w wodzie mineralnej i dostają frykasy. Polska hodowla ewenementem na skalę świata.

Jest w Polsce miejsce, gdzie łososie kąpią się w basenach z wodą sprzed 150 milionów lat, jedzą świetną karmę bez GMO, a ludzie robią wszystko, by ich nie stresować. Zadaniem łososi jest dbanie o formę i pokonanie konkurencji z Norwegii. Z tego wywiązują się znakomicie.

Kliknij na obrazek i przeczytaj

piesPsy wymyśliły język gestów

Psy umieją robić coś, czego nie potrafią nawet szympansy – naturalnie komunikują się za pomocą abstrakcyjnych znaków z przedstawicielami zupełnie innego gatunku.
Kliknij => Język gestów

Złoty Most W Wietnamie otwarto najpiękniejszą kładkę dla pieszych. Złoty Most podtrzymują gigantyczne dłonie.

Wietnam może poszczycić się jedną z najbardziej zjawiskowych kładek dla pieszych na całym świecie. Cau Vang (pol. złoty most) to 150 metrów tarasu widokowego z którego można podziwiać piękną panoramę okolic miasta Da Nang.

Kilkinj => Złoty Most

Hong KongDlaczego wieżowce w Hong Kongu mają dziwne dziury?

Hong Kong to miasto wielkiego biznesu i niezliczonych wieżowców. Jednak gdy przyjrzymy się panoramie tej metropolii, zauważymy, że część drapaczy chmur posiada dziwnie ułożone dziury. Rozwiązanie to przeczy architektonicznej logice, jednak ma swoje kulturowe uzasadnienie. Chodzi o smoki.

Kliknij => Wieżowce w Hong Kongu

10 powieści, które musi przeczytać każdy polski inteligent [Zestawienie]

Kliknij w obrazek, żeby się dowiedzieć

intel


progi

CO DAJĄ PROGI ZWALNIAJĄCE NA POLSKICH ULICACH

       fragment artykułu z www.wyborcza.biz
Lokalna społeczność nalega na zarządców dróg, by ci wybudowali progi. Tłumaczy to względami bezpieczeństwa dzieci. Progi powstają, ruch zwalnia.

RTGPIERWSZE KOLOROWE ZDJĘCIA RTG ZROBIONE DZIĘKI TECHNOLOGII ZE ZDERZACZA HADRONÓW

Dodanie koloru do zdjęć rentgenowskich ma być dla medycznego obrazowania rewolucją podobną do tej, jaką było przejście z obrazowania 2D na 3D. Kolor na zdjęciach pozwoli radiologom precyzyjnie zobaczyć już nie tylko kości, ale pokaże też wyraźniej różne tkanki. Bardziej czytelny obraz pomoże lekarzom w dokładniejszym diagnozowaniu pacjentów.

Kliknij => KOLOROWE ZDJĘCIA RTG

 

wasabiJapońskie rośliny spod Radomia. Są ostre, cenne i piekielnie wymagające

Większość z nas pamięta słynny skecz kabaretu Ani Mru-Mru o chińskiej zupce z Radomia. Ale niewiele osób wie, że jedyna w Europie kontynentalnej uprawa wasabi, zwanego japońskim chrzanem, faktycznie znajduje się pod Radomiem.

Kliknij => Wasabi

KalinaKalina Jędrusik 

Niedopasowana prowokatorka

"Bo we mnie jest seks" śpiewała przed laty Kalina Jędrusik. Razem ze Stanisławem Dygatem tworzyła najbardziej wyzwolone małżeństwo PRL-u. Prowokowali, żyli w licznych trójkątach i bawili się seksem. Dziś uznalibyśmy ją za swingersa. Dawniej była wrogiem numer jeden Gomułki.

Kliknij => Kalina Jędrusik

7 metrowDobre dziennikarstwo na YouTube czai się 7 metrów pod ziemią!

Pod koniec ubiegłego roku pisałem o najciekawszych programach typu talk-show na YouTube. W tym samym czasie Rafał Gębura opublikował pierwszy odcinek cyklu „7 metrów pod ziemią”. Nie miałem wówczas pojęcia o istnieniu jego programu. Po trzech miesiącach od debiutu kanał „7 metrów pod ziemią” ma już przeszło 84 tysięcy subskrybentów a ja wiem, że nasz listopadowy ranking koniecznie potrzebuje aktualizacji!

Kliknij => Wywiad z Arturem Gębu
Kliknij => 7 metrów pod ziemią - wywiady

woda„Kranówka” w Krakowie Wicemistrzem Świata

Kliknij => Kranówka - i przeczytaj

Poniżej zdjęcia z wycieczki do Zakładu Uzdatniania Wody Rudawa w Krakowie

senZA MAŁO SNU? MÓZG ZACZYNA ZJADAĆ SIĘ SAM

Kliknij => Sen

orkaSZEŚĆ ZADZIWIAJĄCYCH TECHNIK POLOWANIA U OREK – NIE MIELIŚCIE POJĘCIA, ŻE MOŻE JE STOSOWAĆ ZWIERZĘ

Kliknij => Orki

mozgMamy poważny problem z naszym mózgiem. Wciąż nie zdołał on wymyślić metody, która dałaby twarde dowody na to, że jest najmądrzejszy. A to dla niego bardzo bolesna porażka.

Kliknij => Mózg

Znalezione obrazy dla zapytania słońce na niebieSłońce poprawiło zdolność uczenia się i zapamiętywania. Na razie u myszy – na ludziach takich badań jeszcze nie robiono. A warto, bo gryzoniom wystarczyły dwie godziny ekspozycji na promieniowanie UVB dziennie.

Kliknij => Słońce

obrzezanie"To występek przeciwko islamowi"

Obrzezanie dziewczynek w Egipcie ma się skończyć

Kliknij => Obrzezanie dziewczynek 

wyspyTajemnica posągów z Wyspy Wielkanocnej rozgryziona. Badania trwały latami

Kamienne głowy moai, czyli słynne posągi z Wyspy Wielkanocnej od lat są dla naukowców zagwozdką. Jedne z pytań, na które dotychczas nie byli w stanie odpowiedzieć, dotyczyły ich transportu i umieszczania na głowach ogromnych kapeluszy.

Kliknij => i dowiedz się więcej

ujTo było polowanie z nagonką!” czyli jak powstawał kampus UJ na Ruczaju

Uniwersytet Jagielloński 12 maja będzie obchodzić swoje wielkie święto – 654-lecie powstania uczelni, a także zakończoną po ponad 20 latach budowę Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. O tym, jak udało się zdobyć państwowe fundusze na powstanie ogromnego kampusu studenckiego w Krakowie, rozmawiamy z wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego, Kazimierzem Barczykiem, który był inicjatorem i autorem ustawy o wieloletnim planie budowy obiektu.

Kliknij => Jak powstawał kampus UJ na Ruczaju

 

forumModa na post-soviet

Moda na post-soviet, czyli słowiański "przykuc" i dresowe ubrania, zbiegła się z powrotem hype'u na powojenną architekturę modernistyczną, a zwłaszcza tę charakterystyczną dla państw byłego Bloku wschodniego.

Mowa szarych blokach, inspirowanych brutalizmem

Architektoniczny Instagram oszalał na punkcie szorstkich, czarno-białych zdjęć. 

Kliknij => Moda na post-soviet

Najstarszy mostNajstarszy most na świecie

Najstarszy most na świecie, który zbudowano na południu Iraku około 4 tys. lat temu, zostanie zachowany dla przyszłych pokoleń dzięki projektowi kryzysowego zarządzania dziedzictwem, wdrożonemu przez British Museum oraz irakijską radę ds. zabytków i dziedzictwa.

Kliknij => Most

bajkalBajkał

Bajkał to najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie znane również jako “syberyjskie morze”, lub “błękitne oko Syberii”. Położone na terytorium Rosji w Republice Buriacji i obwodzie irkuckim jezioro jest pod względem powierzchni drugim jeziorem w Azji i siódmym na świecie.

Kliknij => Bajkał - zima

Kliknij => 10 faktów o jeziorze Bajkał, które powinieneś znać

obrazNiewolnice ojców i mężów. Brutalna prawda o losie kobiet w starożytnym Rzymie

Gdyby przenieść przeciętną mieszkankę starożytnego Rzymu do naszych czasów, dla uniknięcia szoku kulturowego powinna zamieszkać raczej w Arabii Saudyjskiej niż w krajach europejskich. Małżeństwa z jedenastolatkami, obowiązek zakrywania włosów, zabójstwa honorowe – oto codzienność towarzysząca życiu rzymskich kobiet

Kliknij => Kobiety w Rzymie

imagesCo było przed Wielkim Wybuchem?
Stephen Hawking wyjaśnia:

Co było przed Wielkim Wybuchem? To jedno z najbardziej intrygujących pytań dotyczących Wszechświata. Sławny fizyk Stephen Hawking przyznał w znanym programie popularnonaukowym, że zna odpowiedź na to pytanie.

Kliknij => Wielki wybuch

Jacy jesteśmy?

Jacek

 

 

Monika Sobień

 

rozmawia z

 

Jackiem Santorskim

 

   Kliknij w obrazek żeby przeczytać

O Pracowni Prostej Polszczyzny

tomasz pikot 2prim

 

Intelektualnie wyniszczeni,

depresyjni i samotni.

10775810 bartosz loza fot

 

Magdalena Rigamonti rozmawia z psychiatrą Bartoszem Łozą,

o kondycji psychicznej Polaków

 

o leczeniu psychiatrycznym i o stanie polskiej psychiatrii.

   Kliknij w obrazek, żeby przeczytać rozmowę

Cień Felliniego i dłonie Kieślowskiego

Fellini

W Rimini stoi niezwykły pomnik. Nazywa się "Spotkanie z Federico Fellinim".
Został stworzony wkrótce po śmierci Felliniego przez polskiego rzeźbiarza Krzysztofa M.Bednarskiego.
Od 2015 stoi w rodzinnym mieście włoskiego reżysera – przed portem lotniczym im. Felliniego.

Seks po 60-tce

Jak robi się to w Polsce,
a jak na świecie?

73718404401

Czy po sześćdziesiątce wypada studiować
pozycje w łóżku?

 Kliknij w obrazek i poczytaj

GrabarkaPolskie prawosławie

Można zacząć typowo – że Święta Góra Grabarka jest dla prawosławnych tym, czym dla katolików Jasna Góra, ale trąci to banałem. Na poziomie wizualnym te miejsca nie mogłyby być bardziej różne: Jasna Góra, będąca wielkim kompleksem klasztornym, położona jest w centrum dużego miasta, podczas gdy Święta Góra Grabarka to kilka skromnych zabudowań ukrytych w lesie, jak nazwa wskazuje, na pewnym wzniesieniu. Kto nie zna drogi, może mieć problem z tym, by tu trafić, choć to ledwie 12 kilometrów od powiatowego miasta Siemiatycze.

Kliknij => Święta Góra Grabarka 

aparatBlindtouch - Polacy stworzyli pierwszy na świecie aparat fotograficzny dla niewidomych

Czy niewidomi mogą cieszyć się fotografią? Polski start-up udowadnia, że tak i prezentuje aparat, dzięki któremu będą mogli dotknąć obiektów na zdjęciu.

Kliknij => Aparat

BrunoBruno Walpoth - Wielki samotnik z Tyrolu

Emocje towarzyszą nam w całym życiu. Niezależnie od czasów, ludzie przeżywali strach, smutek, radość, niepokój, niepewność czy melancholię. W zdecydowanej większości przypadków potrafimy rozpoznać bezpośrednią przyczynę emocji, które nam towarzyszą. Bywa jednak i tak, że powód przygnębienia czy smutku jest nieokreślony i trudny do zidentyfikowania. Sztuka, która bierze swój początek w przeżyciach, jest często lustrzanym odbiciem stanu emocjonalnego artysty.

Kliknij => Bruna Walpoth

O najstarszych symbolach graficznych, znakach geometrycznych na ścianach jaskiń opowiada paleoantropolog Genevieve von Petzinger

Genevieve

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kliknij w obrazek żeby posłuchać

O granicach z Brené Brown

brene

Kliknij w obrazek to posłuchasz Brené

Najpiękniejsze biblioteki świata

biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kliknij w obrazek żeby przejść do tekstu

Aleksandra Pawlicka

rozmawia z Andrzejem Stasiukiem

9xyktoARGh0dHA6Ly9vY2RuLmV1L25ld3N3ZWVrLXdlYi9hN2UwM2Q0NS0yMTQ0LTQ0NDUtODE5Ni04ZDU0NDE4YzRiYTIuanBnkZUCAM0CAMLD

 

 

 

 

 

Tekst przeczytasz jak klikniesz w obrazek

Dziedzic
Warto zobaczyć >> KLIKNIJ OBRAZEK

Historia​ wielkiej osobowości polskiej telewizji i dziennikarstwa.
Ona oczywiście żyje, ma teraz 92 lata. Polecam zwłaszcza to, co mówi bohaterka w 27-ej minucie filmu; mówi o sztuce języka mówionego !

frankNiklas Frank: Brat powiedział, że syn zbrodniarza wojennego nie powinien mieć dzieci

Nie chciałem w czymkolwiek być podobny do ojca. I stałem się inny. Ale tak wyszło, że jestem jego synem. I ani razu nie uchyliłem się od żadnej dyskusji o ojcu - mówi Niklas Frank, najmłodszy syn "rzeźnika Polski", generalnego gubernatora Hansa Franka

Kliknij => Niklas Frank

monetyZauważyliście, że na polskich monetach orzełek ''trzyma'' coś w szponach?

Czy przyglądaliście się kiedyś polskim monetom? Wszyscy wiemy mniej więcej jak wyglądają, a jednak jest na nich coś, co mogło umknąć uwadze niejednego z nas.

To drobny, ledwo dostrzegalny szczegół na awersie. Jeśli dokładnie obejrzymy sobie ''orzełka'', okaże się, że ''trzyma'' on coś w szponach. Co to takiego?

Kliknij => Monety

WitKraków. Ołtarz Wita Stwosza w rękach konserwatorów

Dobiega końca kolejny sezon poznawania i renowacji dzieła Wita Stwosza. Dzięki konserwatorom ołtarz m.in. odzyskuje swoje kolory Specjaliści zajmujący się odnową ołtarza mariackiego docierają do pierwotnej polichromii i złoceń, usuwając późniejsze przemalowania, dalej - dokonują uzupełnień. Dzieło odzyskuje np. błękit, który ma większą głębię kolorystyczną niż odcień, który znamy. - Wracamy do pierwotnej technologii, staramy się używać dokładnie tych samych pigmentów i barwników, których używano w drugiej połowie XV wieku - mówi kierujący pracami dr Jarosław Adamowicz.

Kliknij => Ołtarz Wita Stwosza

file.jakub ulczykJakub Żulczyk :
Nie jestem polskim Kingiem, ani Tarantino...

Gdy nie było internetu, ludzie krzyczeli do telewizora albo do gazety. Pierwszą pracę miałem w internecie. Napisałem recenzję płyty Kultu, zespołu kochanego na masową skalę. Byłem młody, chciałem, żeby było ostro i żeby się klikało. W komentarzach dostałem taki wpier...l, że zbladłem. Najczęstszy był komentarz, że moja siostra to kur...a. Nie bolało tak bardzo, bo nie mam siostry - mówi Jakub Żulczyk, pisarz, autor "Wzgórza psów" i scenarzysta "Belfra 2", w rozmowie z Grzegorzem Wysockim.

Kliknij => Jakub Żulczyk

lekcjeKoniec lekcji ! Kraj słynący z dobrej edukacji usuwa z programu nauczania WSZYSTKIE przedmioty.

Uczniowie kraju, który od lat uważany jest za wzorzec, jeżeli chodzi o system edukacji, już wkrótce zapomną o nudnych lekcjach historii czy matematyki. Te mają zostać zastąpione przez zajęcia oparte na dyskusji.

Kliknij = Koniec lekcji

DubajJacek Pałkiewicz: Dubaj to sztuczny raj. Diament z licznymi skazami

- Dubaj ma szokować i być podziwiany przez bogatych turystów i inwestorów, którzy będą chcieli zostawić lub ulokować tam swoje pieniądze. To, że niektórzy widzą w emiracie raj na ziemi, wynika z czystego snobizmu. To sztuczny raj. Jak słusznie zauważyła Beata Tyszkiewicz - skrzący się blaskiem diament, ale z licznymi skazami - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską jeden z najbardziej znanych polskich podróżników Jacek Pałkiewicz.

Kliknij => Sztuczny raj

armiaTest dziewictwa to obowiązek dla młodych kobiet. Dwudziestu mężczyzn przygląda się procedurze

Mają po 18-20 lat. To wtedy najczęściej decydują się, by wstąpić do wojska. Zanim zaczną życie w armii, muszą przejść poniżający test. Nazywają to testem dwóch palców. W ten sposób przełożeni sprawdzają, czy kandydatka do wojska jest dziewicą. W XXI wieku takie "badanie" wydaje się największym absurdem. Przechodzą je nie tylko żołnierki, ale także narzeczone oficerów.

Kliknij => Test dziewictwa

Wywiad  z Pawłem Potoroczynem

przeprowadzony przez Iwonę Zabielską-Stadnik
258 pawel potoroczyn

Kliknij w obrazek żeby przeczytać.

Zarobki pisarzy

tM ktkqTURBXy85NmEwZTg2ODc1Y2I2ZmNkNTdjZDAzZGIxNzBkNGI3MS5qcGVnkpUDzQQPzQM3zRJxzQpfkwXNAxTNAbw

 

 

 

 

 

 

 

 

Kliknij w obrazek i przeczytasz artykuł

14 listopada Dzień Seniora

Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?

19501719 xxl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kliknij w obrazek i przeczytaj tekst

chlopiecCzy ten chłopiec żył już kiedyś?

   Cameron Macauley, mieszkający w okolicy Glasgow sześciolatek twierdzi, że pamięta swoje poprzednie życie. Podawane przez niego szczegóły na temat byłej rodziny i dawnego domu sprawiły, że jego losem zainteresowali się naukowcy.

Kliknij => Cameron Macauley i obejrzyj film dokumentalny

Kliknij => Historia grozy i przeczytaj artykuł o Cameronie

Rodzina Turczyńskich - Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

- Moja mama zawsze powtarzała: ''Miłuj bliźniego jak siebie samego'' - mówi w rozmowie z WP 84-letnia Wanda Kołomijska, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. Dzięki jej matce, Helenie Turczyńskiej, w Brwinowie pod Warszawą dwudziestu czterech Żydów, w tym kilkoro dzieci, przeżyło Holokaust. - Ja uważam że to była słuszna sprawa i tak powinno się postępować - tłumaczy bez chwili wahania. Gdy wybuchła wojna, ''Wandzia, mała pomocnica'' miała siedem lat.

Kliknij => Rodzina Turczyńskich


szcescieCo sprawia, że jesteśmy szczęśliwi? Oto wynik badania trwającego 75 lat

75 lat trwały badania, prowadzone przez kolejne pokolenia naukowców z Harvarda, na temat tego, co sprawia, że ludzie czują się szczęśliwi. Wyniki przedstawił, w wystąpieniu dla Ted, kierownik tego projektu Robert Waldinger.

Kliknij => Szczęście

''Wampiry'' i pochówki wampiryczne w średniowiecznej Polscewampir

Wiara w istoty powracające z zaświatów jest dużo starsza od hollywoodzkich filmów czy książkowego hrabiego Draculi. Zombie i wampiry ''nawiedzały'' również tereny średniowiecznej Polski – pisze Adam Gaafar w artykule dla Wirtualnej Polski.

Kliknij => Wampiry

ZembalaMarian Zembala: na jedno oko nic nie widzę. Nic, kompletnie nic

   Jest jednym z ”Bogów”, razem ze Zbigniewem Religą tworzył zabrzańską kardiochirurgię i transplantologię. Nigdy nie wspominał o tym, że kiedyś podczas operacji, nagle stracił wzrok w jednym oku. A potem zaczęła się walka. ”Ja, kardiochirurg, dla którego milimetry mają gigantyczne znaczenie, musiałem na nowo uczyć się odległości. W pewnym sensie straciłem pewność siebie”, mówi. Dziesięć lat po utracie widzenia, wykonał pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep serca i płuca. To jego dramat i zwycięstwo. Nigdy wcześniej o tym nie mówił. Napisał w książce.

Kliknij => Marian Zembala

mural6 NOWYCH MURALI W ŁODZI. ROBIĄ WRAŻENIE!

W ramach tegorocznej edycji festiwalu Łódź 4 Kultur w mieście pojawiło się aż 6 nowych murali wykonanych przez światowych artystów street artu. Ich tematyka jest związana z wielokulturowym dziedzictwem Łodzi. 

Kliknij => Murale

file.uchodzcyDużo ofiar, dużo dzieci – wiadomość takiej treści dostaje w nocy od zaprzyjaźnionego syryjskiego lekarza szwedzka para, przebywająca w niewielkiej miejscowości Dikili u wybrzeży Turcji. To właśnie tutaj znajduje się główny punkt przemytu uchodźców z objętej wojną Syrii do Europy. 

Kliknij => Uchodźcy

cz.dSurowiec rzadszy niż diamenty.  

- Gdyby w Polsce zapytać tysiąc osób o czarny dąb, nikt nie potrafiłby udzielić odpowiedzi – mówi Bogumił Gala. Z surowca rzadszego niż diamenty produkuje meble i elementy wyposażenia wnętrz. W carskiej Rosji za posiadanie takich mebli groziła kara śmierci.

Kliknij => Czarny dąb

zyrafyPiękne białe żyrafy widziane w Kenii. Wyglądają jak z bajki!

W Afryce spotkać można niezwykle rzadkie i jednocześnie niezwykle piękne zwierzęta - białe żyrafy. Wyglądają one jak baśniowe stwory, jednak szansa zobaczenia ich podczas standardowego safari dla turystów jest, jak prawdopodobieństwo spotkania jednorożca.

Kliknij => Białe żyrafy

ZinWiktor Zin – dżentelmen z piórkiem i węglem

Kliknij => Wiktor Zin

jedzenieCzy tak będą wyglądać produkty spożywcze w przyszłości?

  Kliknij => Jedzenie w przyszłości

gdgdfdf.1120.480.cTrzymanie smartfona ciągle pod ręką czyni cię głupszym

Kliknij => Telefony

Neogotyk naprzeciw Wawelu

miniMateriał ze strony internetowej  >> poznajpolske.onet.pl
"... willa została wzniesiona na stałym lądzie, na samym brzegu rzeki – tłumaczy dr Barbara Zbroja, historyk sztuki z Archiwum Narodowego w Krakowie, znawczyni architektury dziewiętnasto- i dwudziestowiecznego Krakowa. Miejsce to było nazywane Cyplem Dębnickim.

dziwneNajdziwniejsze zwierzęta świata

Nasza planeta jest domem dla mnóstwa niesamowitych mieszkańców. Życie potrafi przybierać najróżniejsze formy, dostosowując się do otoczenia. Efektem są przedziwnie wyglądające zwierzęta – o większości z nich pewnie nigdy nawet nie słyszeliście.
Kliknij => Najdziwniejsze zwierzęta świata

fraktaljpgFraktale, co to takiego?

Fraktale - czym są? Co ukrywają? Skąd pochodzą i jak wpływają na nasze życie?
Jakie siły rządzą naszym wszechświatem? Zobacz, dlaczego fraktale są odpowiedzą na te pytania

Kliknij => Fraktale - co to takiego?

Kliknij => Co to jest fraktal
Kliknij => Fraktalne oblicze natury 
Kliknij => Fraktale - uporządkowany chaos we wszechświecie

Kliknij => Niesamowite zdjęcia fraktali w naturze

Znowu mniej Polaków uprawia seks
i coraz mniej jest z niego zadowolonych !

e8d91040 d385 4928 8558 8b3cedf1ce2d

Ciekawostki o Krakowie

Geneza legendy o smoku wawelskim
Legenda o smoku wawelskim została zapisana po raz pierwszy na przełomie XII i XIII w. przez Wincentego Kadłubka. Król Krak (zwany przez Kadłubka Grakchusem) wezwał do siebie swoich dwóch synów i polecił im zabić smoka (nazywanego tutaj olofagiem, co oznacza całożercę). Mieli tym samym dowieść swojej odwagi i udowodnić, że mogą ubiegać się o tron królewski.

Kliknij => Ciekawostki o Krakowie

Kamienne kręgi w Węsiorach – zagadkowe miejsce na Kaszubach

    Niedaleko wsi Węsiory znajdziemy jedno z najbardziej zagadkowych miejsc w Polsce. Mowa o tutejszych tajemniczych kamiennych kręgach. Badacze są przekonani, że zbudowali je Goci, ale nie wszyscy zgadzają się z tą tezą - część osób uważa, że powstały znacznie wcześniej. Choć może wydawać się to kontrowersyjne, kręgom przypisuje się niezwykłą moc energetyczną. Czy wyznawcy tej teorii mają rację? Czy rzeczywiście dzieją się tu rzeczy, które trudno wytłumaczyć nauką?

Kliknij => Kamienne kręgi

Tarnowskie goryKolejny polski obiekt na liście światowego dziedzictwa UNESCO!

Tarnowskie Góry to 15-ty polski obiekt, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dawne kopalnie cynku, srebra i ołowiu oraz unikalny system gospodarowania wodami podziemnymi trafiły właśnie na prestiżową listę zabytków. 

Kliknij => Sztolnia Czarnego Pstrąga

mapaMapa z najpopularniejszymi atrakcjami dla turystów w każdym kraju. Co wygrało w Polsce?

Mapa powstała w oparciu o dane z serwisu TripAdvisor. Zobacz, z czego słyną poszczególne kraje, a co największym zainteresowaniem turystów cieszy się w Polsce.

Kliknij => Atrakcje turystyczne

wczasyPraca marzeń

Wyobraź sobie podróżowanie po najodleglejszych zakątkach świata i mieszkanie w najbardziej imponujących posiadłościach – od francuskich winnic, po australijskie wille nad oceanem. Dodaj do tego opiekę nad domowymi zwierzakami, która będzie twoim jedynym obowiązkiem. Brzmi jak praca marzeń? Bo jest nią w rzeczywistości. Wszystko dzięki stronie Trusted Housesitters.

Kliknij => Praca marzeń

Sergio CanaveroSergio Canavero jeszcze w tym roku chce dokonać przeszczepu ludzkiej głowy. Czy to może się udać?

Prof. Sergio Canavero obiecuje przeszczepić ludzką głowę do innego ciała, od paru lat budząc zainteresowanie, ale i kontrowersje. Kim jest ten człowiek i czy ktokolwiek powinien wierzyć w jego niewiarygodne obietnice? Spróbujmy się tego dowiedzieć.

Kliknij => Przeszczep

koronkiKoronki z Koniakowa na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO!

Heklowanie to stosowany jedynie w Koniakowie w Beskidzie Śląskim unikatowy sposób wytwarzania koronek. Teraz jeszcze bardziej zyskuje na wartości – został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Kliknij => Koronki

piasekAgata Kalińska,  16 czerwca 2016

Gdy zabraknie piasku, skończy się życie. Piasek staje się cenniejszy niż złoto

Boję się o swoje życie. Boję się o moją rodzinę – mówi Brij Mohan Yadav. Szukając ochrony dla pola żywiącego jego najbliższych, wplątał się w niebezpieczną grę. Stawka jest w niej tak duża, że ludzkie życie staje się niewiele warte.


Kliknij => Piasek

genyBadają geny i tną ceny. Warsaw Genomics chce uchronić Polaków przed rakiem

Jeden na trzech Polaków zachoruje na raka. Choroba u jednej czwartej z nich będzie spowodowana mutacją w jednym z genów. Gdyby o tym wiedzieli, mieliby sporą szansę, aby uniknąć raka. Tę szansę chce im dać prof. Krystian Jażdżewski, który właśnie otrzymał nagrodę Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii „Wizja i Innowacje”
Kliknij => Badania

wycieczkiZany norweski podróżnik, który odwiedził wszystkie kraje świata, stworzył idealny jego zdaniem plan podróży marzeń. Składają się na nią wycieczki do 12 państw.

Kliknij => Podróże

AtlantydaZwykłe skały czy dzieła zaginionych cywilizacji? Oceńcie sami

Kliknij => Tajemnicze formacje skalne

budowlaPolski wieżowiec przyszłości nakarmi Afrykę.

 

Kliknij => Budowla inna niż wszystkie

matkaSzczęśliwa matka? Przez stulecia kobiety opiekę nad niemowlętami uważały za zajęcie poniżające

Kliknij => Szczęśliwa matka

Parszywa dwunastka rad Stephena Kinga jak pisać

bew180B361 1080x720

Stephen King to jeden z tych pisarzy, o których słyszał każdy, nawet ten, kto na co dzień sięga po książki zupełnie innego typu. Można śmiało uznać, że zna się na pisaniu jak mało kto. Opublikował m.in. „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”. To właśnie na podstawie tej książki powstał poniższy poradnik.

mydlaCo się dzieje ze zużytymi mydłami hotelowymi?

Często, jeśli w hotelu jesteście tylko kilka dni i korzystacie z hotelowych kosmetyków, nie jesteście ich w stanie zużyć do końca. Co zatem dzieje się z nimi, kiedy wy wymeldowujecie się, a ekipa sprzątająca wchodzi do Waszego pokoju? Nie, wcale nie lądują w koszu...

Kliknij => Mydło

VivianNieposkromiona i niepokorna. Niezwykłe zdjęcia Vivian Maier 

Vivian Maier pracowała jako niania przez ponad cztery dekady, od początku lat 50. XX wieku. Całe jej życie minęłoby nieuchronnie niezauważone, gdyby nie przypadkowe odkrycie w 2007 roku. W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie można zobaczyć jedyną w Polsce wystawę fotografii artystki, zatytułowaną "In her own hands".

Kliknij => zdjęcia Vivian Maierzdjęcia Vivian Maier

dinozauryW Polsce wciąż odkrywamy ślady dinozaurów
Witold Chrzanowski

Fascynują, ciekawią, ale i budzą grozę. Przed milionami lat panowały na Ziemi. Wśród zwierząt nie miały godnych sobie przeciwników. Pokonało je dopiero zabójcze dla nich gwałtowne załamanie klimatyczne. Dzisiaj zwierzęta te odkopują paleontolodzy. Także w Polsce. Tak, bowiem dinozaury żyły niegdyś i na naszych ziemiach.
Kliknij => Dinozaury

AlicjaAlice Liddell. Dziewczynka z Krainy Czarów
Katarzyna Wajda

Wyjątkowa muza, inspiracja jednej z najsłynniejszych książek świata. I choć jej relacja ze starszym o 20 lat Charlesem Lutwidgem Dodgsonem vel Lewisem Carrollem do dziś obarczona niepokojącą dwuznacznością, Alice Liddell autorowi "Alicji w Krainie Czarów" zawdzięczała niebanalne dzieciństwo, uratowanie przed bankructwem, wreszcie – jako najsłynniejsza literacka dziewczynka – nieśmiertelność.

Kliknij => Alicja w krainie czarów

sanieJak to było z sankami

I pomyśleć, że gdyby zdolny stolarz Michael Thonet nie wymyślił swojego fotela na biegunach, nie zjeżdżalibyśmy dziś z góry na sankach.

To wielka radość, która wkrótce stanie się wielką i powszechną modą – stwierdził feldmarszałek August Wilhelm Antonius graf Neidhardt von Gneisenau, wysiadając z sanek, którymi zjechał z Przełęczy Okraj w Karkonoszach. Był rok 1817. Marszałek, weteran wojen napoleońskich i dowódca sił pruskich pod Waterloo wsiadł na sanki bez strachu i zaznał przyjemności, jakiej najwyraźniej pozbawiony był jako dziecko. „Już wcześniej wpadli na to przewożący zimą w saniach rogatych drewno z Czech do Kowar” – notował entuzjastycznie w książce "Życie rodu Gneisenau". Bo duże sanie znane były od dawna.

Kliknij =>  Historia sanek

file.lasDrzewa są bardzo społecznymi stworzeniami, wspierają się, troszczą o siebie.

Wywiad z Peterem Wohllebenem

Martwe drzewa są wielkimi zbiornikami wody dla lasu. Kiedy latem panuje susza, powoli wyparowuje z nich woda i w ten sposób klimat troszeczkę się ochładza. Lasowi i drzewom łatwiej jest przetrwać. Jeżeli - jak to się dzieje przy masowych wycinkach - te martwe drzewa usuniemy, to las po prostu wyschnie - z Ewą Koszowską rozmawia niemiecki leśnik i popularyzator nauki Peter Wohlleben. Jego zdaniem ten, kto wie, że drzewa odczuwają ból, mają pamięć i opiekują się potomstwem, nie będzie ich mógł tak po prostu ścinać i siać wśród nich spustoszenia wielkimi maszynami.

Kliknij => Drzewa

 

WładzaWładza bez wstydu
Rozmowa z prof. Zbigniewem Mikołejko, historykiem i filozofem religii, o braku przyzwoitości i bierności Polaków oraz o tym, że bez biedy nie ma buntu.

Kliknij   =>  Władza bez wstydu

mityObalamy 5 mitów o życiu w krajach arabskich
Autorka - Katarzyna Richter, ekspert komunikacji międzykulturowej, CEO Dealwithculture

Kliknij => Obalamy mity

BEKS

Ostatni weekend stycznia br. (2017) Nowohuckie Centrum Kultury znowu spędziło pod znakiem Zdzisława Beksińskiego.
Wrócił na scenę spektakl „Kryptonim 27” wystawiony przez Art Color Ballet parę miesięcy temu na otwarcie Galerii Malarstwa Artysty. Spektakl ten, za pomocą tańca, przenosi nas w świat wizji Beksińskiego, w przestrzeń stworzoną z ruchomych obrazów baletowych. Ta powtórka przedstawienia sprzed paru miesięcy przypomina, że malarstwo Zdzisława Beksińskiego cieszy się wielkim zainteresowaniem i Galeria w NCK-u jest nadal odwiedzana przez tłumy ludzi.

20170221 115839Wystawa
"Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design"

Nazwa wywiedziona została zapewne z podobieństw, między innymi klimatycznych, naszych krajów. Zarówno w Norwegii, jak i w Polsce, od zawsze, istniała konieczność stawienia czoła wymogom warunków atmosferycznych; słotom, ostrym, mroźnym zimom, silnym wiatrom i dużej zmienności pogodowej.

medycynaCzym jest Totalna Biologia

Kliknij = > Totalna Biologia

0006B4EKPCKUJ8GM C122 F4Glutaminian sodu - wcale nie jest groźny

 

 

 

Kliknij => Glutamin sodu - prawda i mity

Glutaminian sodu jest jedną z najbardziej zniesławionych substancji chemicznych na świecie. Używany od wieków, jako wzmacniacz smaku, zaczął być traktowany, jako źródło wielu problemów zdrowotnych. Prawda jest jednak nieco inna.

Czytaj więcej na http://mamdziecko.interia.pl/zdrowie/news-wcale-nie-jest-grozny,nId,2335074#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Glutaminian sodu jest jedną z najbardziej zniesławionych substancji chemicznych na świecie. Używany od wieków, jako wzmacniacz smaku, zaczął być traktowany, jako źródło wielu problemów zdrowotnych. Prawda jest jednak nieco inna.

Czytaj więcej na http://mamdziecko.interia.pl/zdrowie/news-wcale-nie-jest-grozny,nId,2335074#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Glutaminian sodu jest jedną z najbardziej zniesławionych substancji chemicznych na świecie. Używany od wieków, jako wzmacniacz smaku, zaczął być traktowany, jako źródło wielu problemów zdrowotnych. Prawda jest jednak nieco inna

Czytaj więcej na http://mamdziecko.interia.pl/zdrowie/news-wcale-nie-jest-grozny,nId,2335074#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

M.UmerZagrać miłość? Nie umiem...

Mężczyzna to moja ulubiona płeć - mówi Magda Umer. Ale zaprzecza, że ma romansową naturę. - Ja po prostu jak kania dżdżu łaknę miłości. Nam opowiada o tych panach, bez których jej życie artystyczne i uczuciowe nie byłoby takie samo.

Kliknij =>  Wywiad z Magdą Umer

MedytacjaW tej szkole dzieci za karę... medytują. Efekty? Przerosły oczekiwania nauczycieli

Kliknij => Medytacje

osmiolatekGenialny chłopiec z Lublina rozumie matematykę na poziomie akademickim

Kliknij => Kamil Wroński

SukcesSukces polskich naukowców w Brukseli, zdobyli 27 medali

Kliknij => Sukces lub na obrazek

FinlandiaFinlandia będzie pierwszym krajem, który usunie wszystkie przedmioty szkolne

Kliknij => Szkoła lub na obrazek

KlimatSkutki zmian klimatycznych na Ziemi

Skutki zmian klimatycznych na poruszających fotografiach mogą oglądać światowi liderzy i eksperci, którzy uczestniczą w 22. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Marrakeszu. Przedstawiciele prawie 200 państw debatują przede wszystkim na temat realizacji porozumienia paryskiego.

Kliknij i=> Znikające domy - czytaj i oglądaj zdjęcia

prezerwatywaNiezwykła prezerwatywa dla kobiet. Ma chronić przed gwałtem

Kliknij => Gwałt

KatarZłoto i jedwabie

Polak projektuje odzież dla najbogatszych kobiet w Katarze

Kliknij => Katar

Conrad2016
Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu Conrada jest intensywność, rozumiana zarówno jako pasja, jak i niesłabnące zaangażowanie we wspólną sprawę kultury. Festiwal odbywa się w dniach 24-30 października 2016.
W środę 26.10. o godz.15.00 Kasia Kubisiowska prowadzić będzie spotkanie z Janem, Marią i Błażejem Peszkami pt. "Wystawianie emocji".   Miejsce: Pałac Czeczotki, ul. Wiślna 1.

Kliknij obrazek, aby zobaczyć  >> PROGRAM FESTIWALU

Nowa HutaTak wygląda Nowa Huta. Zobacz niesamowite zdjęcia z lotu ptaka

Kliknij => Nowa Huta

PTAKI W POLSCEDziwne ptaki żyjące w Polsce

kliknij => Ptaki

RekinUrodził się, gdy Polacy walczyli z tureckim sułtanem. 400-letni rekin najdłużej żyjącym kręgowcem na świecie

Kliknij => Rekiny

jerzykJerzyk - ultramaratończyk

Kliknij = Jerzyki i dowiedz się więcej

oxytreeOxytree - drzewo doskonałe czy zagrożenie? Tysiące sadzonek rosną, pytania zostają bez odpowiedzi

Kliknij => Oxytree - drzewo doskonałe czy zagrożenie?

Kliknij => Dlaczego Oxytree?

rtvSposób, który pomoże anulować zaległy abonament RTV.

Abonentka zaoszędziła 1400 zł. Pogrzebała w przepisach i odkryła, że na podstawie rozporządzenia ministra z 2007 roku, w listopadzie 2008 wszystkie rejestracje telewizorów straciły ważność. Od tego czasu, w ciągu roku poczta miała obowiązek nadać odbiornikom indywidualny numer identyfika­cyj­ny i poinformować o tym właścicieli. Inaczej nie może ściągać opłat.

Kliknij => Abonament  i dowiedz się więcej

tramwajDlaczego autobusy i tramwaje ósmego czerwca jeżdżą w Krakowie z biało-błękitnymi chorągiewkami ?

kliknij => Flagi  lub  na obrazek

 CzubaszekMaria Czubaszek: Tylko słonie i żółwie żyją dłużej ode mnie!

- "Mąż Marii, Wojciech Karolak, z którym przeżyła ponad 30 lat, twierdził, że jego ukochana pochodzi z innej planety, ale jest świetnie przystosowana do życia wśród Ziemian. Potrafiła zapytać go o banknot 27-złotowy. Uwierzyła, gdy powiedział jej, że co prawda jeszcze nie wymienił letnich opon, ale wpuścił do nich zimowe powietrze".

Maria Czubaszek opowiada ...

Kliknij => O sobie lub na zdjęcie

Celinska  Poruszająca Stanisława Celińska w nowym wykonaniu piosenki "Tych lat nie odda nikt"

Kliknij => Stanisława Celińska lub na zdjęcie

 

dywan pazyrykOpowieści dywanowe


Pazyryk (dywan) - najstarszy istniejący ręcznie tkany dywan pochodzący z roku 500 p.n.e., znaleziony w kurhanie w Dolinie Pazyryk w górach Ałtaj na Syberii. Dywan ten, tkany węzłem tureckim, jest niemalże kwadratowy (200x190 cm). Gęstość tkania wynosi około 300 000 węzłów na metr kwadratowy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się i oglądać więcej  kliknij => Dywany lub na obrazek

matura1Skąd się wzięła matura?

Wielu maturzystów z chęcią dopadłoby osobę, która wprowadziła w życie egzamin maturalny i powiedziało jej, co o niej myśli. Nie jest to jednak takie proste, bo matury zdawali już... członkowie pierwotnych plemion.
Niemal każda epoka, każde społeczeństwo miało swój egzamin, który musiał zdać młody człowiek, aby zostać uznanym za dorosłego członka społeczności.
Przed przejściem inicjacji członkowie plemion systematycznie uczyli się o świętych mitach i tradycjach (porównanie z lekcjami szkolnymi nasuwa się samo), następnie spędzali czas w osamotnieniu (czymże innym jest czas spędzony nad książkami w swoim pokoju?).

tTężnia solankowa przy Kopalni Soli w Wieliczce

     Pierwszego grudnia w dwa tysiące czternastym roku odbyła się uroczysta inauguracja tężni solankowej w Wieliczce. Przypominająca średniowieczny zamek tężnia jest kolejną atrakcją Wieliczki.

Jak zadbać o zdrowie psychiczne?

Guy Winch mówi o tym, że zbyt wielu z nas na własną rękę radzi sobie z powszechnymi problemami psychicznymi. A nie musi tak być. W fascynujący sposób pokazuje, jak praktykować higienę emocjonalną — dbając o emocje i umysł tak samo starannie jak o ciało.

TED 1

malowankaKolorowanki dla dorosłych. To bezsensowna czynność, która... daje radość

 

 

 

Kliknij => Kolorowanka

Kliknij => Wydruki - drukuj i maluj

Kliknij => Obrazki i oglądaj

mazurek1Mazurek - biżuteria wielkanocnego stołu

Żurek, jajka z chrzanem, barszcz biały, pasztet i biała kiełbasa – to wielkanocne potrawy goszczące na polskich stołach. Wśród nich nie można zabraknąć również słodkości.

wiosna1W niedzielę o godz. 5.30 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Tego dnia na całej kuli ziemskiej, poza biegunami, dzień i noc będą trwały po równe 12 godzin.

20 marca rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Jednak nic nie zapowiada, żeby w najbliższym czasie zrobiło się ciepło i wiosennie. W niedzielę o godz. 5.30 Słońce wejdzie w znak Barana i tym samym rozpocznie się astronomiczna wiosna.

ig nobelNagroda Ig Nobla

Nagrody Ig Nobla (inaczej Antynobel) – humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla za prace naukowe, które najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia oraz odkrycia, które nie mogą lub nie powinny być powtarzane, przyznawane przez czasopismo Annals of Improbable Research, kierowane przez Marca Abrahamsa w Cambridge (Massachusetts). Ideą tych nagród jest popularyzowanie nauki i pokazanie zabawnych aspektów pracy naukowca. Nagradzane prace mają najczęściej faktyczną wartość naukową i ich zabawność jest jedynie dodatkowym atutem. W 2013 roku nagroda miała wymiar finansowy – 10 bilionów dolarów Zimbabwe, czyli około 4 dolarów amerykańskich.  

więcej wiadomosci:

kliknij => Nagroda Ig Nobla - Wikipedia

kliknij =>  Ig Noble  2014

Kliknij => Ig Noble 2015

Kliknij => Ig Noble 2013

delfinDelfiny zwracają się do siebie po imieniu? Naukowcy mają na to dowody

Naukowcy z University of St Andrews w Szkocji znaleźli kolejne dowody na to, że delfiny zwracają się do siebie za pomocą imion. Ich badanie wykazało, że ssaki te przydzielają sobie unikalnie brzmiące gwizdy, za pomocą których się rozpoznają....

Kliknij => Delfiny lub na obrazek

kleszczeZałóż czapkę. Kleszcza można złapać tylko w lesie

 

A jak jest naprawdę?

 

Kliknij => Kleszcze lub na obrazek

 

Bosch startTryptyk Hieronima Boscha

"Ogród rozkoszy ziemskich" (nid. Tuin der lusten) lub "Tysiącletnie królestwo" – to tryptyk niderlandzkiego malarza Hieronima Boscha, wykonany w technice olejnej na desce wymiarach 2,2 x 3,9 m. Powstał na przełomie XV i XVI wieku. Dzieło podzielone jest na 3 części: Eden, Ogród rozkoszy ziemskich i Piekło, które przedstawiają stworzenia świata oraz wpływ grzechu i zła na ludzi. Po zamknięciu skrzydeł tryptyku ukazuje się moment stworzenia Ziemi przez Boga, wyobrażonej jako płaski ląd unoszący się na wodzie.
Tryptyk Boscha został opracowany w Holandii w wersji interaktywnej. Od początku lutego 2016  jest dostępny na specjalnie dedykowanej stronie internetowej - Kliknij >> TUTAJ  lub  na obrazek.

szaflarskaMOJA HISTORIA: Danuta Szaflarska

Danuta Szaflarska, aktorka znana z filmów takich, jak "Zakazane piosenki", "Zemsta" czy serialu "Lalka" świętuje sto pierwsze urodziny.

Kliknij => Wywiad  lub na zdjęcie

 

kreatywni

Sekrety kreatywności

Dlaczego Steve Jobs ubierał się zawsze tak samo?


Kliknij => Sekrety kreatywności lub na obrazek

Dawniej i dziś w Krakowie
                     - fotografie z trickiem
wawel

Krakowskie fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego - zestawione ze zdjęciami współczesnymi.
Naprawdę warto obejrzeć : 
http://www.dawnotemuwkrakowie.pl/miniatury/

Kliknij na otworzonej z powyższego linka stronie wybraną miniaturę, ustaw wskaźnik myszki na pionowej linii dzielącej ekran na dwie cząści :
lewa jest archiwalna; prawa - współczesna, no i przeciągaj w prawo lub w lewo.
Tu jest przykład; ul. Piłsudskiego - widok z Plant: www.dawnotemuwkrakowie.pl

PuzynskaSiedem "złotych pytań", bez których nie ma kryminałów.

''Wchodzenie do głowy mordercy'' może być dla autora przeżyciem niezwykle bolesnym''

Z Katarzyną Puzyńską rozmawia Przemysław Gulda

Kliknij => Rozmowa

HipotezaHipoteza Riemanna

Sformułowana w 1859 roku hipoteza Riemanna stanowi jedną z największych zagadek matematyki. Wielu naukowców usiłowało zgłębić jej istotę. Amerykański Instytut Matematyczny Claya uznał ją w 2000 roku za jeden z siedmiu problemów milenijnych. Osoba, która obali lub udowodni jej słuszność, otrzyma w ramach nagrody milion dolarów. Matematycy często poświęcali swoje kariery, aby rozwikłać hipotezę Riemanna.

Kliknij => Hipoteza

Wybieraj dobrzeW najnowszej książce „Wybieraj wystarczająco dobrze" Agnieszka Jucewicz rozmawia z polskimi oraz amerykańskimi psychologami i psychoterapeutami o trudnościach związanych z najważniejszymi życiowymi wyborami: Dlaczego trudniej nam wybrać, im większy wybór mamy? Co wybieramy świadomie a co nie ? Jak wyjść z sytuacji, które nas niszczą ?
Premiera 25 lutego 2016  (Wyd. AGORA)

Anna DymnaAnna Dymna – stara, brzydka i gruba czyli sztuka udzielania wywiadów mediom pudelkowym

Kliknij = > Anna Dymna

nartyZdejmij ze strychu narty dziadka i ruszaj na Tydzień Belle Epoque. Magiczna zima w Kandersteg 

Kliknij => Stare narty

King20 rad Stephena Kinga dla pisarzy

Pisarz, pasjonat, geek, instytucja. Twórca, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jeden z najlepiej zarabiających autorów na świecie. Dziesiątki wydanych powieści, z których niemal każda stała się bestsellerem, a większość doczekała się ekranizacji. Robi wrażenie, prawda?
Nazwisko King jest najlepszym synonimem nowoczesnej literackiej grozy. Książki takie jak Miasteczko Salem, Lśnienie, Misery, czy Carrie, odniosły niebywały sukces, gdyż korespondują z naszymi podstawowymi lękami.
W prozie mistrza amerykańskiego horroru, potwory żyją tuż obok nas, bestią może się okazać nasz ukochany czworonożny pupil, a nawet wymarzony samochód, natomiast maniakalną morderczynią – sympatyczna sąsiadka.

Kliknij  =>  Rady Stephena Kinga dla pisarzy

1 manchineelNajniebezpieczniejsze drzewo świata

Najniebezpieczniejsze drzewo świata to manchineel (Hippomane mancinella). To drzewo, które rośnie w Parku Narodowym Everglades na Florydzie oraz na karaibskich wybrzeżach, zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako najbardziej niebezpieczne drzewo świata

Kliknij => Najniebezpieczniejsze drzewo świata lub na obrazek

Sweta w NorwegiiCiekawe Norweskie tradycje świąteczne

 

Kliknij => Święta w Norwegii

meduza3

Meduzy  -  mało znane stworzenia morskie

Unoszące się w polskim morzu chełbie modre, to tylko jedna z bardzo wielu odmian tzw. meduz.  Zoologicznie jest to gatunek krążkopława. W morzach i oceanach świata jest ich ogromna rozmaitość.  O meduzach opowiada bardzo ciekawie pracownik Instytutu Morskiego w Gdańsku.
Żeby posłuchać i popatrzeć  -  KLIKNIJ >> TUTAJ  lub na obrazek.

Poniżej opowieść Joli Mireckiej o Aretuzie
Nie widziałam jej chyba z rok i wcale nie ucieszyłam się na jej widok. Miałam nadzieje, że może pomyliłam się, może nie poznałam. Ale nie, to na pewno była ONA !

Marianna2Odwiedziny w Kotlinie Kłodzkiej

Za romans z koniuszym zakazano jej wchodzenia do własnego pałacu głównym wejściem. Pomysłowa księżniczka niderlandzka Marianna Orańska obeszła zakaz w sprytny sposób...  O Kotlinie Kłodzkiej i miłosnych prypetiach księżnej czytaj tutaj = > Księżna  lub kliknij na obrazek.

krewTajemnice grup krwi. Skąd się wzięły i czy są nam potrzebne?

Ponad sto lat po odkryciu grup krwi 0, A i B wciąż nie wiemy, po co tak naprawdę one istnieją. Czy jest to aż tak ważne, by organizm nie mógł bez nich funkcjonować? Jakie jeszcze tajemnice kryje nasza krew?

Kliknij => Tajemnice grup krwi i dowiedz się więcej na ten temat

 

oczy kozy

Dlaczego kozy mają dziwne, prostokątne źrenice?

 

 

 

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć - kliknij => Oczy kozy

Poniżej kozie zdjęcia w obiektywie Joli Mireckiej

zielone2Zielone Świątki

Zielone Świątki, zwane też Zielonymi Świętami lub Świątkami. Jest to święto ruchome i obchodzone jest 49 dni po Niedzieli Wielkanocnej
Zielone Świątki wywodzą się z tradycji pogańskiej. Tego dnia zbierano się przy ogniskach by powitać wiosnę.
Zwyczaje
Ludowe obyczaje związane z Zielonymi Świątkami mają swe źródła w obrzędowości przedchrzecijańskiej. Wpisane są w rytm przyrody, oczekiwanie nadejścia lata. Ich archetypem są magiczne praktyki, które miały oczyścić ziemię z demonów wodnych, odpowiedzialnych wiosną za proces wegetacji. Działania te miały zapewnić obfite plony. W tym celu palono ognie, domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem, kwiatami (przystrajanie domostw zielonymi gałęziami miało zapewnić urodzaj, a także ochronić przed urokami). Niektórzy wycinali młode brzózki i stawiali je w obejściu. W ludowej tradycji ziemi dobrzyńskiej - choć już w sposób cząstkowy - zachowały się zwyczaje związane z kultem drzew i zielonych gałęzi. Bydło okadzano dymem ze spalonych święconych ziół, przystrajano wieńcami i kwiatami, a po grzbietach i bokach toczono jajka. W okresie późniejszym zasiane pola obchodziły procesje, niesiono chorągwie i obrazy święte, śpiewano przy tym pieśni nabożne.

Galeria Miasteczko - Foto W. Krynski - Muzeum Historii Zydow Polskich POLIN Antoni Niedziałkowski o Muzeum Historii Żydów Polskich - POLIN

Będąc niedawno w Warszawie odwiedziłem Muzeum Historii Żydów Polskich, POLIN, gdzie odbyłem skróconą podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich od średniowiecza do współczesności.
Muzeum zwykle kojarzy nam się z przeszłością, którą możemy poznawać przez różne przedmioty, obrazy i dokumenty. To muzeum jest inne, ono na swój sposób żyje, a ja przechodząc przez jego poszczególne sale, w tym życiu uczestniczyłem.

 

BartoszewskiProf. Władysław Bartoszewski, słów kilka…

Prof. Władysław Bartoszewski zmarł 24 kwietnia 2015. Odszedł Człowiek mądry i niezwykle ważny dla mnie i wielu ludzi w Polsce i na świecie. Był dla mnie przykładem mądrości, odwagi i konsekwencji. Człowiekiem dialogu i pojednania. Odszedł tak szybko jak żył. Mówił z szybkością karabinu maszynowego, ale klarownie i wyraźnie, mogłem Go słuchać godzinami. W jego słowach nie było agresji ani nienawiści, nazywał rzeczy po imieniu, bez względu na to, czy się to komu podobało, czy nie. Dążył do zrozumienie rozmówcy, a gdy się z nim nie zgadzał szukał płaszczyzn wspólnych, budował porozumienie, przerzucał mosty pojednania. Był Człowiekiem ważnym dla Polski, Europy i Świata, powszechnie cenionym i szanowanym, niezastąpionym. Będzie Go brakowało. Pustka i żal.  
                                                Antoni Niedziałkowski
Więcej o Wł. Bartoszewskim - na blogu >> KLIKNIJ TUTAJ

Autor zdjęcia - Mariusz Kubik

dowod2Od papierowych kartoników po plastikowe karty. Krótka historia dowodów osobistych w Polsce

kliknij => dowody 

Joomla Template - by Joomlage.com