Parszywa dwunastka rad Stephena Kinga jak pisać

bew180B361 1080x720

Stephen King to jeden z tych pisarzy, o których słyszał każdy, nawet ten, kto na co dzień sięga po książki zupełnie innego typu. Można śmiało uznać, że zna się na pisaniu jak mało kto. Opublikował m.in. „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”. To właśnie na podstawie tej książki powstał poniższy poradnik.

1. Kiedy tworzysz, pisz dla siebie. Nie kalkuluj, kto będzie gotów kupić tę książkę, nie kastruj jej pod czyjeś gusta. Pisz tak, żebyś sam był zadowolony z efektu, żebyś miał poczucie, że właśnie taką historię chciałeś opowiedzieć.

2. Tworzysz historię, nie opracowujesz słownik. Język, którym się posługujesz, nie może być nieskazitelny. Zastanów się, czy bohater naprawdę jest w stanie mówić bezbłędnie.

3. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Tylko tak rozwiniesz swój język. Jeśli nie masz czasu na czytanie, odpuść sobie pisanie. Nie zrobisz tego dobrze.

4. Masz kwartał. Pierwszy szkic powinien powstać w ciągu jednej pory roku. Masz trzy miesiące, by rozplanować historię.

5. Wyłącz przeszkadzajki. Telewizja kradnie czas. Seriale kradną czas. Ten sam czas, który mógłbyś poświęcić na pisanie lub wymyślanie. Wyłącz telefon, zaciągnij zasłony w oknach, odetnij się od bodźców zewnętrznych.

6. Stawiaj opowieść na pierwszym miejscu. Chcesz wpleść w fabułę niezwykłą ciekawostkę? Pochwalić się nietypową wiedzą? Jasne, możesz, pod warunkiem, że nie nagniesz głównej historii tylko do tego celu. Cała reszta to tło i niech tłem pozostanie.

7. Zachowaj własny styl. Nie próbuj kopiować stylu innych autorów. Drugi John Grisham wciąż będzie tylko lepszą lub gorszą kalką oryginału. Lepiej być oryginałem.

8. Zdrowie i małżeństwo. To dwa sekrety sukcesu, które pozwalają na efektywną pracę i ułatwiają osiągnięcie zadowalających rezultatów.

9. Odłóż pracę na bok. Kiedy skończysz pisać, odłóż całość na sześć tygodni. Po tym czasie przeczytaj książkę od deski do deski. Z jednej strony będzie znajoma, z drugiej – będziesz czytał ją jak cudzy utwór… a cudze utwory najłatwiej się poprawia.

10. Wyrzuć zbędne elementy. Pozbądź się ornamentów dekoracyjnych oraz nudnych opisów. Niech w tekście zostanie sama esencja.

11. Pisanie ma sprawiać Ci przyjemność. Nie pisz dla pieniędzy. Nie pisz dla sławy. Pisz, żeby sprawić radość sobie i innym. Reszta przyjdzie z czasem, nie da się jej zaplanować.

12. Po prostu zacznij pisać! Bez tego elementu wszystkie pozostałe rady na nic się nie przydadzą. Nie ma innego sposobu na tworzenie, niż usiąść i zacząć pisać.

Joomla Template - by Joomlage.com