Szlagier

360px Petersburski

 

 

 

 

 

 

W pierwszym tysiącu światowych szlagierów nie ma ani jednej polskiej piosenki. Na światowych listach przebojów pojawia się, gdzieś na początku drugiego tysiąca tylko 1 (jeden) polski standard.

Standard inaczej evergreen a jeszcze bardziej swojsko szlagier, to popularny, przez dłuższy czas utwór rozrywkowy: wokalny (piosenka) lub instrumentalny. „Dłuższy czas” oznacza, co najmniej 20-ścia lat a „popularny”, że był wykonywany przez kilku artystów z różnych pokoleń – rankingi standardów przyjmują minimum 5 a niektóre 6 wykonawców. 20 Lat to kawał czasu! 20 Lat znaczy, że nie jest to ulotny przebój, lecz kompozycja, która na stałe weszła do historii muzyki rozrywkowej.
Wymienia się aktualnie trzy rodzaje standardów w muzyce rozrywkowej: standard muzyki popularnej, jazzowej i rockowej. To rozróżnienie jest w znacznym stopniu płynne, dlatego że większość standardów pochodzi z muzyki popularnej a muzycy jazzowi bądź rockowi przejmują je, jako temat do własnych interpretacji.

Mamy, zatem jeden szlagier, który „załapuje się” na światowych listach. Jest to piosenka „Tango milonga” w świecie znana pod tytułem „Oh, Donna Clara”. Autorem muzyki jest Jerzy Petersburski, a tekstu Andrzej Włast. Utwór został skomponowany dla rewii „Warszawa w kwiatach” wystawionej w teatrzyku „Morskie Oko”. 7 Marca 1929 roku piosenkę tę zaśpiewała po raz pierwszy Stanisława Nowicka a pomagał jej tercet: Eugeniusz Bodo, Roland (Witold Konopka) i Ludwik Sempoliński. Firma Wiener Boheme Verlag zakupiła prawa do rozpowszechniania utworu w Austrii z tekstem Fritza Löhnera-Bredy i pod zmienionym tytułem "Oh, Donna Clara" stał się on światowym przebojem. Już w 1931 na Brodwayu śpiewał „Oh, Donna Clara” w rewii "The Wonder Bar" słynny Al Jolson (znany z pierwszego filmu dźwiękowego „The Jazz Singer” – „Śpiewak jazzbandu”). Nastąpił skandal, który powstrzymał popularność utworu na ponad 20 lat. Skandal spowodowali amerykanie, którzy pominęli nazwisko polskiego kompozytora, a jego muzykę przypisali Austriakowi Robertowi Katscherowi. To wywołało gwałtowny protest Jerzego Petersburskiego.

Druga młodość kompozycji zaczęła się w 1954 roku, od zwycięstwa w konkursie dawnych melodii w Amsterdamie, tym razem tango w wersji holenderskiej wykonał Bruno Majcherek. Bruno Majcherek jest holenderskim wokalistą, klarnecistą i kompozytorem polskiego pochodzenia. Urodził się 3 stycznia 1936 w Heerlen w Holandii i tam mieszka!
W Polsce po II wojnie światowej największą popularnością cieszyła się ta piosenka w interpretacji Mieczysława Fogga a później Ireny Santor.
To niech zatrzeszczy stara płyta. „Tango milonga” w wykonaniu orkiestry Henryka Golda, śpiewa Stanisława Nowicka: https://youtu.be/x1FUWVNs9dI

(na zdjęciu, Jerzy Petersburski senior)

Joomla Template - by Joomlage.com