Getz GilbertoStan Getz
i
Joao Gilberto

18-19 marca 1963 roku została nagrana muzyka znana z albumu amerykańskiego saksofonisty Stana Getza i brazylijskiego gitarzysty Joao Gilberto pod nazwą Getz/Gilberto. Album z tą muzyką wydała amerykańska wytwórnia płytowa Verve Records w kwietniu 1964 roku. Większość kompozycji na albumie to dzieła kompozytora i pianisty Antonio Carlosa Jobima.

W 1964 roku płyta zdobyła Nagrodę Grammy w kategoriach: Best Album of the Year, Best Jazz Instrumental Album - Individual or Group i Best Engineered Album, Non-Classical. Także piosenka "The Girl from Ipanema" zdobyła nagrodę w kategorii Best Record of the Year (Piosenka Roku). Pierwszy raz w historii zdarzyło się by płyta jazzowa została albumem roku. Drugi raz miał miejsce taki przypadek 43 lata później w 2008 roku. Wtedy album jazzowy też został albumem roku i była to płyta Herbie Hancocka "River: The Joni Letters".

Getz/Gilberto jest jednym z najlepiej sprzedających się jazzowych albumów wszech czasów. Przyczynił się do spopularyzowania na całym świecie gatunku muzycznego znanego pod nazwą bossa nova i do międzynarodowej popularności artystów, którzy brali udział w jej nagrywaniu.
Zagrali:
• Stan Getz – saksofon tenorowy
• João Gilberto – gitara, śpiew
• Antônio Carlos Jobim – fortepian
• Sebastião Neto – bass
• Milton Banana – perkusja
• Astrud Gilberto – śpiew

Świetna muzyka na wieczór – solo lub we dwoje.
Czas trwania 34:06.

Kliknij  >>   Getz / Gilberto   i posłuchajJoomla Template - by Joomlage.com