Modlitwa dziewicy

90533104fbe549c9b7488223568a18fb

Nie samego Chopina człowiek słucha.

W XIX wieku była wykonywana muzyka koncertowa wielkich mistrzów i były kompozycje nieco niższego lotu, dzisiaj powiedzielibyśmy – przeboje, które nie były wykonywane w największych salach tylko w salonach, czyli przeboje salonowe. Mamy (my Polacy) taki dziewiętnastowieczny światowy przebój salonowy. W 1851 roku w Warszawie zostały wydane nuty miniatury fortepianowej „Modlitwa dziewicy”. Kosztowały 45 kopiejek. Autorką kompozycji była Tekla Baranowska z Bądarzewskich.

W 1856 roku nuty zostały wydane w Paryżu i od tego czasu rozpoczyna się światowa kariera tego utworu. „Modlitwa dziewicy” jest jednym z najlepiej sprzedających się na świecie utworów fortepianowych. Przerabiana na inne instrumenty a także na orkiestrę do dzisiaj jest nagrywana i wykonywana na całym świecie.

Tekla Bądarzewska-Baranowska skomponowała 35 miniatur. Jest umieszczona w publikacji „Music and the Southern Belle: From Accomplished Lady to Confederate Compser”, gdzie umieszczonych jest pięć kobiet tzw. kompozytorek Konfederacji, co oznacza, że miniatury Bądarzewskiej rozbrzmiewały na plantacjach amerykańskiego południa. Japończycy pokochali Bądarzewską – podobno na „Modlitwie dziewicy” japońskie dzieci uczą się grać. W październiku 2007 roku japońska wytwórnia nagrała płytę CD z 16-toma utworami Bądarzewskiej „Spełniona modlitwa dziewicy” i do końca 2007 roku album ten znalazł się na 3 miejscu sprzedaży płyt CD z muzyką klasyczną w Japonii. W Polsce dopiero w 2012 roku nagrano pierwszą płytę z muzyką Bądarzewskiej „Zapomniany dźwięk” w wykonaniu Marii Pomianowskiej i Przyjaciół. Miłośnicy talentu tej kompozytorki powoli odkrywają dla nas Teklę Bądarzewską-Baranowską. Świat poznał się na naszej Tekli znacznie wcześniej i docenił artystkę. Jeden z kraterów na Wenus nazwany został przez Międzynarodową Unię Astronomiczną „Tekla Badarzewska”. A w księgarni internetowej amazon.co.jp pod nazwiskiem Tekli Bądarzewskiej można znaleźć około 60 kompaktów CD różnych wykonawców ze szlagierem polskiej kompozytorki „Modlitwa dziewicy”. Czas na muzykę, oto „Modlitwa dziewicy”. https://youtu.be/AZgQm7ib6hc

Joomla Template - by Joomlage.com