Hannah Rothschild – Baronowa jazzu

baronowa

To jest recenzja książki, natomiast w zakładce MUZYKA umieściłem własny tekst z muzycznymi elementami o baronowej jazzu (kliknij w ten napis a zostaniesz tam przeniesiona/y)

 

Gorąco polecam biografię „Niki” Pannoniki de Koenigswarter z domu Rothschild, a później baronowej jazzu, brawurowo napisaną przez jej stryjeczną wnuczkę, córkę Jacoba Rothschilda, czwartego barona Rothschilda – Hannah Rothschild.

 

 

Nie potrafię rozstrzygnąć czy historia baronowej jazzu jest bajką czy anty-bajką. Miała wszystko. Wspaniałą rodzinę, męża, dzieci, życie w świecie finansowej arystokracji, wygodny fundusz powierniczy gwarantujący dostatek. Porzuciła to życie, gdy usłyszała jedną z największych jazzowych kompozycji „'Round Midnight” Theloniousa Monka i odtąd poświęciła swoje życie Monkowi i jazzowi.

Autorka też nie potrafiła rozstrzygnąć. „Pytałam raz po raz: kim jesteś, Nico? Bohaterką czy pijaczką? Bojowniczką o wolność czy dyletantką? Buntowniczką czy ofiarą?”

Kilka słów o autorce książki. Hannah Rothschild urodziła się 22 maja 1962 roku. Jest córką Jacoba Rothschilda czwartego barona Rothschilda. Reżyserka, dokumentalistka, pisarka i filantropka. Realizuje projekty radiowe dla BBC, filmowe dla BBC i HBO. Jest pierwszą w historii kobietą przewodniczącą zarządu National Gallery w Londynie. Rozwiedziona z Williamem Lordem Brookfieldem. Ma trzy córki.

Hannah od dziadka Victora, trzeciego barona Rothschilda usłyszała po raz pierwszy o Pannonice. Zaintrygowała ją obecność w rodzinie osoby, o egzotycznym imieniu, o której nikt nie chciał rozmawiać. Spotkała się z nią (w 1984 r.), rozmawiała i starała się zrozumieć. Potrzebowała dwudziestu lat po śmierci Niki by skompletować materiały dokumentujące jej życie. Najpierw zrealizowała radiowy dokument nadany 12 lutego 2008 roku w BBC Radio 4. W kwietniu 2009 roku pokazała w telewizji BBC dokument „The Jazz Baroness” a w 2012 roku wydała książkę pod tym samym tytułem. Mamy polskie wydanie z 2014 roku tej książki. To opowieść o życiu i legendzie Pannoniki Rothschild później Pannoniki de Koenigswarter a w końcu baronowej jazzu.

Autorka umieściła biografię stryjecznej babki na szerokim tle epoki a nawet kilku epok. Starając się przepłoszyć duchy Rothschildów sięga do wieku dziewiętnastego i osiemnastego. Ważne są czasy przed II Wojną Światową w czasie wojny i po wojnie. Mamy w tej książce także opis życia środowisk artystycznych a głównie jazzowych w Nowym Jorku lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Autorka pisze o antysemityzmie w Europie, o segregacji rasowej w Stanach o pozycji społecznej kobiet i mężczyzn o konwenansach i próbach uwolnienia się od nich.

To bardzo uczciwa książka wobec Niki, rodziny i nas czytelników. Dobrze napisana. Intrygująca.

10ROTHSCHILD facebookJumbo v2

 

 

Tutaj można posłuchać, co mówi autorka, Hannah Rothschild, wystarczy kliknąć w ten obrazek

 

 

 

 

 

 

Przypominam, że w zakładce MUZYKA umieściłem własny tekst z muzycznymi elementami o baronowej jazzu (kliknij w ten napis a zostaniesz tam przeniesiona/y)

Joomla Template - by Joomlage.com