Zakrzowek 18
   Zakrzówek

   Skałki Twardowskiego

Położenie uroczyska leśnego zaledwie 3 km od centrum Krakowa jest ewenementem w skali całego kraju. Duża powierzchnia terenu przekraczająca 34 ha z licznymi polanami zachęcają do wypoczynku. Znajdujące się tu dawne wyrobiska kamieniołomów stanowią dziś atrakcję krajobrazową. Na wierzchowinie usytuowany jest fort pochodzący z czasów monarchii austro-węgierskiej, będący elementem systemu obronnego Twierdzy Kraków. W pobliżu można odnaleźć kilka punktów widokowych, z których rozciąga się widok na Lasek Wolski, masyw Sikornika i zabytki centrum Krakowa (Wawel, Kościół Mariacki itp.). Po północnej stronie alei Elvisa Presleya rośnie, będąca pomnikiem przyrody, czeremcha zwyczajna (Paduus avium).

Zalew Zakrzówek powstał w 1990 po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Składa się z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem. Brzegi zalewu stanowią jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych Krakowian, jednak kąpiel w zalewie jest zabroniona. Akwen udostępniony jest tylko dla nurków: na głębokości 7-21 metrów zobaczyć można m.in. dużego fiata, autobus, furgonetkę, łodzie oraz dawną przebieralnię robotników. W sąsiedztwie zalewu znajdują się grupy skałek i ścian skalnych, nazywane Skałkami Twardowskiego. Do 1990 roku były one eksploatowane jako wapienny kamieniołom. Teraz są intensywnie wykorzystywane przez krakowskich wspinaczy - na ich terenie znajduje się duża liczba dróg wspinaczkowych, wyposażonych w stałą asekurację.

Zdiecia ze spaceru. (Kliknij na zdjęcie)

Zakrzowek_07.jpgZakrzowek_13.JPGZakrzowek_20.JPGZakrzowek_06.JPGZakrzowek_12.JPGZakrzowek_16.JPGZakrzowek_15.JPGZakrzowek_18.JPGZakrzowek_23.JPGZakrzowek_21.JPGZakrzowek_03.JPGZakrzowek_05.JPGZakrzowek_10.JPGZakrzowek_01.JPGZakrzowek_09.JPGZakrzowek_011.JPGZakrzowek_04.jpgZakrzowek_14.JPGZakrzowek_22.JPGZakrzowek_17.JPGZakrzowek_08.JPGZakrzowek_02.JPGZakrzowek_19.JPG

Wiadomości zaczerpnięte z Kraków Travel i z tablicy informacyjnej na terenie Zakrzówka

 

 

 

 

 

 

 


AdmirorGallery 5.1.1, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Website security test completed by https://www.security-audit.com

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Joomla Template - by Joomlage.com