alpakaWizyta na farmie Alpaka Home w Krzyszkowicach

Alpaki mają wyjątkowy urok i właściwości terapeutyczne. Stasio, Józio, Krzysiek, Zenek to alpaki, które czekają na gości w Alpaka Home w Krzyszkowicach (gm. Myślenice). Codziennie od godz. 11.00 do 18.00 można posłuchać gawędy o alpagach, pogłaskać je, nakarmić marchewką i zaprzyjaźnić się z tymi przesympatycznymi zwierzętami.

Alpaki to pochodzące z Ameryki Południowej ssaki z rodziny wielbłądowatych. Hodowane są zazwyczaj dla wełny, ale z uwagi na to że należą do zwierząt łagodnych i ciekawskich coraz częściej traktowane są jako zwierzęta hodowane do towarzystwa . Doskonale reagują na obecność człowieka, co wykorzystuje się w Alpakoterapii. Alpaki osiągają w kłębie około 80 cm wysokości, ważą od 50 do 80 kg i żyją około 20 – 25 lat. Ciąża u Alpaki trwa ok. 11,5 miesiąca i zazwyczaj rodzi się jedno młode zwane cria.
Żywią się głównie trawą, sianem oraz specjalną paszą ale najlepszym przysmakiem jest dla nich marchewka. Hodując alpaki bardzo łatwo utrzymać porządek bo swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają w jednym miejscu zagrody lub pastwiska.


Cenione się przede wszystkim za wysoką jakość wełny. Brak lanoliny sprawia, że wełna alpaki jest naturalnie antyalergiczna i posiada niezwykłe właściwości termiczne. Dla porównania jest ono trzykrotnie mocniejsze od wełny owczej oraz sześć razy cieplejsze. Niezwykle cienkie i delikatna wełna alpaki konkuruje z kaszmirem, moherem oraz angorą i jest za jedną z najbardziej luksusowych. Alpaki strzyże się raz do roku.

 

1 Fotor

 

 

2 alpaki Fotor

 

 

5 alpaki Fotor

 

 

3 alpaki Fotor

 

Zdjecia: Jolanta Mirecka

Joomla Template - by Joomlage.com