poezjaPróba interpretacji ulubionego wiersza

Poruszył mnie artykuł A.Stasiuka z Tygodnika Powszechnego ze stycznia 2012r. o zapomnianym krasnystawskim poecie Stanisławie Bojarczuku /1869-1957/, który żyjąc w warunkach bynajmniej nieskłaniających do poezji, stworzył własne niepowtarzalne imaginarium. Chłop na miedzy, przy krowach? W dodatku pisał sonety - i to jakie?! Nazwany został chłopskim Petrarką, poeta samouk, szaleniec boży, był synem uwłaszczonych chłopów z wykształceniem mniej niż elementarne.

przyjazn2O przyjaźni
Młodzieńcze marzenia o miłości i przyjaźni snują się przez całe nasze życie.
Powszechnie mówi się, że przyjaźnie są na całe życie. Jestem wdzięczna naszej koleżance Bożenie za podanie takiego właśnie tematu do przemyślenia i napisania. Najgłębiej tkwią we mnie przyjaźnie długotrwałe i sprawdzone na dobre i na złe. Takie cenię najbardziej, nie mogłabym się bez przyjaźni obejść. I Ci co odeszli nadal pozostają moimi przyjaciółmi.
Śledzenie przyjaźni w kręgu artystycznym było i jest moją szczególną pasją.

koniczynkaSzczęście

 

Tylko ona cię zbawi, przeklęta i jedyna, gwiazdy wyprawi, rytm święty, mowa - POEZJA - K.I.Gałczyński.
Epikur za najwyższe dobro uważał brak cierpienia. Dla niego człowiek, który nie cierpi, stawał się automatycznie człowiekiem szczęśliwym. Ważne założenie tej filozofii, stanowiła swoista radość życia, korzystanie z jego uroków, cieszenie się tym co daje los.
XVI w – J.Kochanowski: Los to koło Fortuny. Na podstawie fraszek Jana można wytypować dekalog człowieka szczęśliwego.

dorozkaMagiczny Kraków

Mój magiczny Kraków Noszę trzy miasta w sercu-przedwojenny Lwów,pogodny,życzliwy ludziom Wrocław i królewskie miasto Kraków.Często zastanawiam się;czy miasto jest dla ludzie,czy ludzie są dla miasta.Zapewne oddziaływania są wzajemne,a naruszanie tej równowagi zaburza komfort egzystencji.Kraków,który w czasach powojennych i PRL-u był pod każdym względem,obecnie pięknieje,kwitnie i rozbudowuje się.Zaczyna nabierać cech miasta europejskiego,licznie odwiedzanym przez turystów z całego świata.

Recenzje filmowe

wielkie pieknoSpośród Oscarowych filmów 2014r. wybieram „Wielkie Piękno", film nieanglojęzyczny i film „Ona". Premiera „Wielkiego Piękna"odbyła się w Cannes 2013r. w reżyserii Paulo Sorrntino, z Toni Servino w roli głównej. To rozległy „zwariowany" fresk na temat Rzymu i rzymskiej socjety. Znalazłam się w latach 60-tych jak w „Słodkim życiu" F.Felliniego, aż takie podobieństwo. Świat nieustannej zabawy, pięknych kobiet i łatwych przygód. Film „opowiada" historię Jepa Gambardelli-pisarza, który po sukcesie pierwszej książki nie napisze już następnej.

Kraków bez makijażu

DSCN9417Dzieje się coś złego,kiedy przychodzi developer,mówi „ja wyłożę pieniądze, a miasto się zgadza i w związku z tym nagina prawo. To smutna konstatacja dla ponad 755 tysięcznego mieszkańców Krakowa, pewnie nie do końca konsultowane decyzje budzą opór i protesty. Jak powiedział Filip Springer miasto to zespół idei, a nie budynków. Kraków miasto historyczne o sporej ilości zabytków miał dotychczas miano konserwatywnego, z czym obecnie trudno się zgodzić. Jest to miasto otwarte o cechach metropolii globalnej /w/g brytyjskiego think tanku /, rozbudowujące się w miarę wszechstronnie.

Stereotypy

stereotyp5Walter Lippmann - twórca pojęcia stereotypu, opisał je metaforycznie: "Stereotypy to "obrazy w naszych głowach".
Są uporczywe, nieelastyczne, dogmatyczne, puste treściowo, jednakowe. Mocno zabarwione emocjonalnie i wartościujące, oporne na zmiany, upraszczają rzeczywistość. Gordon Allport - amerykański psycholog, jeden z pionierów badań nad stereotypami doszedł do wniosku, że stereotyp kieruje się prawem mniejszego wysiłku - skrótami myślowymi w procesie poznawania, ułatwiającymi zrozumienie tego co nas otacza – co jest czasami niezbędne do funkcjonowania. Problem pojawia się w momencie, kiedy myśląc stereotypowo oddalamy się od stanu faktycznego i tworzymy fałszywy obraz rzeczywistości.

Joomla Template - by Joomlage.com