Bożena Bertman poleca:
zlodziejaszkiZłodziejaszki
Japonia 2018
Reżyseria - Hirokazu Koreeda

Ten film pokazuje zwyczajne życie rodziny, która w bogatym kraju żyje poza systemem zmagając się z wieloma trudnościami. Utrzymuje się z dorywczych prac i drobnych sklepowych kradzieży. Spontanicznie decyduje się na "samowolną adopcję" zmarzniętej, samotnej dziewczynki narażając się na śledztwo i perspektywę aresztowania. Ludzie ci próbują godnego życia. Mimo, że ledwo wiążą koniec z końcem towarzyszy im optymizm i wzajemne wsparcie.

Koreeda mówi o najważniejszych wartościach, pokazuje jak prawdziwe, głębokie, pełne ciepła mogą być relacje między ludźmi. Jak ważne są drobne gesty i wydarzenia i piękno codziennego życia. Brak pieniędzy zastępuje miłość, oddanie, troska. Małe radości i serdeczne stosunki pozwalają zapomnieć o kłopotach.

Reżyser zdaje się pytać: czym jest współczesna rodzina? Czy decydują więzy krwi czy może intymne, bliskie relacje, czy to umowny związek, wybór? Mimo, że pokazane są nieetyczne zachowania nie ma tu moralizatorstwa. Stereotyp kradzieży z biedy jest znany, tu wprowadzony jest niekonwencjonalny wątek: czy uprowadzenie dziecka może być dla niego ratunkiem? "Czy widząc to wszystko jesteście w stanie wybaczyć nawet największą zbrodnię" sugeruje autor.

W filmie grają znakomici aktorzy, zwłaszcza dzieci. Portrety bohaterów są naszkicowane z psychologiczną głębią. Film mocno angażuje emocje i prowokuje istotne pytania. Recenzenci uznali go za wielkie kino, bliskie arcydzieła. Zdobył Złotą Palmę w Cannes i nominację do Oscara.

Bożena Bertman

Joomla Template - by Joomlage.com