male zycieMałe życie
Hanya Yanagihara

Wydawnictwo W.A.B. 2016

Jak ocenić tę potężną, 800 stronicową powieść? Jednych zachwyca, inni pytają czy to co opisuje jest możliwe, realnę ? Nie czytałam jeszcze książki, która tak wsrząsająco eksponuje okrucieństwo życia, a równocześnie niezwykłe piękno przyjaźni, miłości i rodzicielskich relacji. Warto ją przeczytać; początkowo delikatnie zaciekawia, potem wciąga, wreszcie pochłania i angażuje.

Pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka pokazuje kilkadziesiąt lat życia czterech przyjaciół, którzy po skończeniu studiów wchodzą w dorosłość, zaczynają układać sobie życie. Później stają się ludźmi sukcesu.

Jude robi błyskotliwą karierę prawniczą, Willem zdobywa jako aktor międzynarodową sławę, JB to wybitny malarz, a Malcolm- uznany architekt. Ich relacje stają się coraz bardziej skomplikowane, a dynamikę przyjaźni autorka wnikliwie opisuje. Główną postacią jest Jude, który od urodzenia przeżywa niewyobrażalne, trudne do zniesienia przez jednego człowieka tragedie. Tyrania pamięci nie pozwala mu na uwolnienie się od ogromu cierpienia. Zamknięty, skryty, skrzętnie ukrywa swą przeszłość i nie potrafi nawet z najbliższymi podzielić się swymi traumatycznymi przeżyciami. Odrzuca każdą pomoc, jaką oferują mu przyjaciele i adopcyjni rodzice., aby zapobiec dalszemu pogrążaniu się w mroku.

Autorka obnaża psychikę bohaterów, opisuje także fakty i zachowania nieakceptowane. Poznajemy najgłębsze motywacje, skomplikowane emocje i postawy.Poszukiwanie sensu życia, samotność, choroba, śmierć ale też przyjaźń, miłość, szczęście, wzorowe relacje rodzicielskie. Budujące i druzgocące studium przyjaźni i traumy, dobra i zła, bólu, który nie pozwala zapomnieć. To nie "małe życie". Autorka formułuje fabularnie takie smutne przesłanie: nawet głęboka miłość bliskich, czy wybitne osiągnięcia zawodowe nie wystarczają do zminimalizowania tragicznych traum, nie zapobiegają pogrążaniu się w mrocznej osobności.

Mocna powieść, szokuje, boli, nie pozostawia obojętnym. Zostaje w pamięci, niepokoi, skłania do pytania: czy można wytrzymać tyle zła i osiągać takie sukcesy? Czy są ludzie potwory i święci? Chyba są. Tych pytań jest wiele.

Omawiana książka wydana w 2015 roku uzyskała ogromny rozgłos. Zajmowała czołowe miejsce w rankingach najlepszych powieści w 2015 r. Wielokrotnie nagradzana i zgłoszona do tłumaczenia w 20 krajach.

Joomla Template - by Joomlage.com