obce dzieckaBożena Bertman poleca:

Obce dziecko
Autor - Alan Hollinghurst

To z epickim rozmachem napisana saga rodzinna obejmująca 100 lat od 1913 roku. Pokazane jest życie dwu znaczących rodzin, a w tle życie Anglików z wyższych sfer. Ich portrety, rezydencje, wnętrza i przyrodnicze otoczenie są drobiazgowo wyeksponowane. Widzimy też jak z upływem lat zmieniają się poglądy i sposoby odczuwania świata i ludzi. Zmienia się Anglia, Anglicy, ale duch dawnego świata jest wciąż obecny i żywy.

Centralnym wątkiem książki jest tworzenie biografii młodo zmarłego poety Cecila Valance,a. Kolejni biografowie docierają do coraz innych faktów z jego życia i tworzą kolejne jego portrety. Błądzą, nie wyjaśniają tajemnic, gmatwają się w niepamięci, która deformuje przeszłość. Kłamią, by ukryć swoje grzeszki, ze wstydu lub by uchronić dobre imię poety.. Wspomnienia się zacierają i zmieniają.Dochodzi do idealizacji, tworzy się legenda i mit. Mimo najlepszych chęci i upartej dociekliwości biografów nie udaje się stworzyć obiektywnego obrazu postaci i właściwie nie wiadomo co zdarzyło się naprawdę.Próba przeanalizowania i zrozumienia czyjegoś życia jest z góry zdana na niepowodzenie.

W książce autor podejmuje wiele tematów, włącza refleksje między innymi nad naturą bycia Anglikiem i o życiu w ogóle.
Książka stała się wydarzeniem literackim w 2011 roku w Anglii. Krytycy widzieli w niej kompendium obyczajów i krajobrazu społecznego i politycznego.Przewidywali, że jej wartość przetrwa przez następne dziesięciolecia. Autora okrzyknięto najlepszym współcześnie żyjącym angielskim pisarzem.

Joomla Template - by Joomlage.com