Bożena Bertman poleca:
TulliMagdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską
Jaka piękna iluzja
Znak, Kraków 2017

Magdalena Tulli to jedna z najważniejszych współczesnych polskich pisarek. Otrzymała nagrody Nike, Kościelskich, Tuwima. Jej książki przetłumaczono na 15 języków.
Justyna Dąbrowska- psychoterapeutka i autorka wywiadów.

Ta książka to prawdziwa rozmowa, a nie tak popularny wywiad-rzeka. Tu role się przenikają, pytania i odpowiedzi padają raz z jednej, raz z drugiej strony, uzupełniają się. Dialog do bólu szczery, prawdziwy. Dotyczy najważniejszych egzystencyjnych spraw-wychowania dzieci (które biorą rodziców na wychowanie), dźwigania ciężarów życiowych, dziedziczenia traumy skutkującego samotnością, aspołecznością i osobnością, zmagania się z trudnymi emocjami, takimi jak smutek i gniew. Poza tym o trudnych wyborach życiowych, poszukiwaniu drogi zawodowej, miłości, bez której trudno żyć, ale jej czasowy brak nie musi niszczyć, o zagrożonej wolności, przemocy, inności..., śmierci.

Niemała część rozmowy dotyczy pisania książek i czytania, a także krytyki literackiej. Tę Tulli nazywa mafią, przez którą miała zamiar zerwać z pisaniem. Ale pisanie ją "przywoływało". Pokazane jest, jak życie przekłada się na literaturę, na czym polega kreacja pisarska, jak ważne jest szukanie słów konkretyzujących zamysł twórczy. Tulli mówi, że wielokrotnie czyta to, co napisała, bo chce uchwycić sedno wyrazu, myśli. Jakie książki czyta, jakie gromadzi, dlaczego - wyjaśnia w osobnej rozmowie.

Autorki widzą świat przez pryzmat własnych przeżyć, przejmująco trudnego życia pisarki, ale też nadziei, że ze wszystkim można sobie poradzić. Najbardziej istotne i pomocne są relacje, spotkania z ludźmi i wiara, bez której ciężko jest żyć i umierać.

Książka wyważona, mądra, pokazująca niemal wszystkie aspekty życia, oswajająca ze śmiercią - niespodzianką. Pobudza do refleksji, dyskusji i wyłapywania tytułowych iluzji.

            Bożena Bertman

 

Joomla Template - by Joomlage.com