kucajacKucając

Andrzej Stasiuk

Wydawnictwo: Czarne

To niedawno wydana książeczka, zbiór opowiadań znanego pisarza, z pięknymi ilustracjami Kamila Targosza.
Bogata twórczość Stasiuka często związana jest z klimatami wsi, odkąd autor porzucił zgiełk Warszawy, aby osiedlić się w Beskidzie Niskim.
"Kucając" to wybór krótkich form prozatorskich wyselekcjonowanych tematycznie. Pokazują one świat w którym człowiek żyje na łonie natury, w symbiozie z florą i fauną.

Ten mikrokosmos dostępny jest dla każdego, kto przystanie, kucnie i z uwagą rozejrzy się dookoła. Wtedy blisko ziemi czuje przyrodę, widzi jej piękno i istotę jej mieszkańców. Może łatwiej pogodzić się z prawami natury, i z tym co w niej immanentne jak ból, choroba, śmierć.

Przekona się, jak podobni jesteśmy do zwierząt, choć wolimy podkreślać swą wyjątkowość.
Ten quasi reportaż o psach, kotach, owcach, robaczkach, roślinkach jest pełen przemyśleń o sile przyrody, która powinna być elementem życia każdego człowieka. Autor wykazuje nieprzeciętną umiejętność podpatrywania realiów życia, jego lirycznych, ale też brutalnych aspektów. Widać tu ogromne przywiązanie do prostego, wiejskiego bytowania. Ze Stasiukiem dobrze ogląda się dziką przestrzeń, różnorodne krajobrazy i odsłony świata. Pisarz proponuje: zatrzymaj się i w towarzystwie przyjaciół-zwierząt, pomyśl o tym co jest dla ciebie ważne.
Tekst naszpikowany metaforami, porównaniami, bo to proza przesycona poezją, metafizyką, duchowością.
Andrzej Stasiuk był wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą Nike w 2005 r. Sławę przyniosły mu taki książki jak :Dukla, Dziennik, Grochów, Wschód i ponad 20 innych pozycji. Krytycy podkreślali jego niezwykłą łatwość pisania, ale on sam w wywiadzie dla Rzeczpospolitej z 2003 roku wyznał:
"Książka jest porażką, ponieważ nie potrafi opisać ani nazwać świata tak, jak byśmy pragnęli".
Aby ocenić w jakim stopniu to się autorowi udaje-poczytajmy.

Poleca - Bożena Bertman

Joomla Template - by Joomlage.com