ODWAGA

Słowo „odwaga” uruchamia w wyobraźni mnóstwo sytuacji i postaci, nie tylko literackich, ale i historycznych, czyli osadzonych w rzeczywistym życiu. Tak się składa, że przeważają w nich imiona męskie. Czyżby to oznaczało, że większość ludzi odważnych i bohaterskich to panowie? Dlaczego więc słowo „odwaga” jest rodzaju żeńskiego a „strach” niestety męskiego? Okazuje się, że te dwa słowa są ściśle powiązane. Bo myli się ten, kto myśli, że odwaga to brak strachu. Przypominam sobie sytuację, gdy mój wnuczek jako małe dziecko panicznie bał się, mimo obecności siostry, mojego każdego wyjścia na dosłownie kilka minutek do pobliskiego sklepiku. Uspakajałam go, tłumaczyłam że nie ma powodu bać się czegokolwiek, by był dzielny jak jego też mała siostrzyczka, itp., itd….

Ale gdy podrósł, nagle poczuł się bardzo odważny i twierdził, że on się niczego, ani nikogo nie boi, a ja wtedy intuicyjnie ostrzegałam go, że tylko głupcy, ludzie nie myślący niczego się nie boją, że trzeba ostrożnie postępować i starać się oceniać daną sytuację.
Już Platon w starożytności twierdził, że „odwaga to wiedza, czego się bać, a czego nie”. Psycholodzy oceniają że brak strachu to patologia, potencjalne niebezpieczeństwo dla śmiałka, gdyż prawdziwa odwaga to umiejętność współistnienia z lękiem i działanie mimo niego... I rodzi się w dzieciństwie. Jak wspominałam, bohaterami większości odważnych zachowań na przestrzeni wieków są mężczyżni; nie znaczy to, że brak wśród nich kobiet. Ogromna większość kobiet to bohaterki zwykłej codzienności i poza tym często stoją za sukcesami oraz odważnymi działaniami bliskich im mężczyzn. Są to matki i żony, które sercem i intuicją kierują swoje odważne decyzje.
A że odwaga jest kobietą, potwierdziły ostatnio rewelacyjne informacje o Kazimierzu Pułaskim, bohaterze walk o wolność dwóch narodów: polskiego i amerykańskiego. Naukowcy USA, po przebadaniu ponownie szczątków i DNA 34-letniego generała, który zginął w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, niemal kilka dni temu potwierdzili, że Kazimierz Pułaski biologicznie był kobietą. Dokładniej był interpłciowy, czyli posiadał cechy męskie i kobiece. Pułaski, nazwany ‘ojcem amerykańskiej kawalerii’, dzięki swej odwadze uratował też życie Jerzemu Waszyngtonowi. W USA jest pełno pomników, mostów, nazw ulic i wiele obiektów sygnowanych jego nazwiskiem. Polonia amerykańska co roku obchodzi tzw. Memorial Day, czyli Dzień Pułaskiego i wtedy odbywają się głośne Parady Pułaskiego. Sama byłam kilkanaście lat temu świadkiem takiego wydarzenia w Nowym Jorku.
Potwierdza to powszechną opinię, że Polacy to odważny Naród.

            Elżbieta Boroń

 

Joomla Template - by Joomlage.com