Czechy - część piąta

Hradec Králové i Skalne Miasto w Adršpach

skalne miastoTrudno nam było rozstać się z Pragą. Tylu miejsc nie zdążyliśmy obejrzeć, w tylu parkach nie posiedzieliśmy, tylu przysmaków nie spróbowaliśmy i tylu piw nie wypiliśmy – żal.
A przecież jest tu ponad 20 muzeów i prawie 100 galerii. Jak zobaczyć je wszystkie w ciągu trzech dni? Ta możliwość jest po prostu  n i e m o ż l i w a !
No to w ramach „pocieszajki” jedziemy do Hradec Králové i do Skalnego Miasta w Adršpach.

Hradec Králové

Hradec Králové to unikatowa miejscowość, która słynie głównie z kubistycznej architektury. Obok niej możemy zobaczyć również liczne pozostałości secesji, baroku (kostel Nanebevzetí Panny Marii, czy kaple sv.Klimenta ), a także renesansu (np. kamieniczki w rynku) oraz klasycyzmu.
Pogodę mamy piękną, więc nieśpiesznie wędrujemy wąskimi uliczkami. Podziwiamy zabytkowe budynki, nowoczesne rzeźby, przestronne place i parki, a wszystko to przeplatamy przerwami na lody, kawę i ciastka.
W końcu dochodzimy do rynku i tu totalne zaskoczenie. Przenosimy się o jakieś 50 – 60 lat wstecz i wpadamy w sam środek kręconego właśnie filmu. Turkoczą po bruku koła wozów ciągnionych przez konie, przekupki zachwalają swoje towary, ktoś głośno targuje się o żywą kurę. Cuda, panie cuda.

DSC09962

 

DSC09969

 

DSC09972

 

DSC 5077

 

DSC 5081

 

DSC09948

 

DSC09953

 

DSC09955

 

Kamienne Miasto w Adršpach

Adršpach to miejsce magiczne, zaczarowane, to miejsce które koniecznie trzeba zobaczyć,
Dawno temu całą okolicę porastały nieprzebyte lasy. Przez wiele lat, nikt nie zapuszczał się w te strony bo to i strach i tak naprawdę, nie było po co.
Podobno dopiero około 1700 roku mieszkańcy okolicznego Śląska odkryli to miejsce.
Podobno stało się to po tym, jak teren Skalnego Miasta nawiedziły ogromne pożary, które do cna wypaliły całą roślinność. Wtedy to z niedostępnych kniei wyłoniły się nagie skały, które do dnia dzisiejszego przyciągają turystów.
Pogoda troszkę nam się popsuła, zaczyna lekko kropić. My nie jesteśmy przecież z cukru i taki kapuśniaczek nas nie powstrzyma. Kupujemy bilety i wędrujemy labiryntem wąwozów wijącym się pomiędzy licznymi skałami. Na wielu z nich znajdują się tabliczki z opisem i nazwą - Skalna Korona, Wykałaczka, Wieża Strażnicza, Topór Rzeźniczy ... Wydaje się, że na te wysmukłe skały nie da się wejść, a jednak w wielu miejscach widzimy wspinaczy, którzy niczym mrówki pną się w górę „ku słońcu”. Wędrujemy, zadzieramy głowy i ciągle i wciąż wpadamy w taki zachwyt, że dosłownie dech zapiera nam w piersiach.
A nasza Maczuga w Ojcowie? No cóż, też piękna.

DSC09983

 

DSC09989

 

DSC09995

 

P6180428

 

P6180447

 

P6180463

 

P6180461

 

P6180475

 

P6180482

 

Wiecej zdjęć z kręconego w Hradec Králové  filmu - kliknij => Podróż w czasie

Film ze Skalnego Miasta - kliknij => 1. Skalne Miasto

Film ze Skalnego Miasta - kliknij => 2. Skalne Miasto

Film ze Skalnego Miasta - kliknij => 3. Skalne Miasto

Tekst - Jola Mirecka

Zdjęcia- Ania Okrzesik, Jola Mirecka

Joomla Template - by Joomlage.com