Michał Olszewski
"Najlepsze buty na świecie"
Czarne 2014
Michał Olszewski, dziennikarz i pisarz, reporter. W wydawnictwie Czarne ukazał się jego zbiór reportaży zatytułowany "Najlepsze buty na świecie". Teksty pochodzą z kilkunastu ostatnich lat. Są tu takie problemy, które znalazły potem swoje rozwiązania, są też takie, które wcale nie straciły na aktualności.
Dużo w tekstach Olszewskiego polskiej historii, takiej historii która bezpośrednio dotyka ludzie, która wciąga ich i determinuje wybory.
Jest opowieść o szkole w Brzezince, w której od lat dzieci uczą się w cieniu byłego obozu zagłady, a hymn, który śpiewają na początek szkolnych uroczystości zaczyna się od słów "Drutami ogrodzony skrawek świata. gdzie ludzie tylko numerami są...".
Olszewski grzebie w historii szkoły, szuka jej pierwszych uczniów z lat sześćdziesiątych , bada losy izby pamięci i rozmawia z nauczycielami. Jaki wpływ ma na nich potworne, historyczne sąsiedztwo? Jak zmienia się świadomość młodych ludzi z każdym pokoleniem?
Czego współcześni uczniowie dowiadują się z codziennej lekcji historii kilometr od ich domów? Odpowiedzi na te pytania szuka Olszewski w jednym z najnowszych tekstów pt. "Do hymnu".
Niedaleko, bo w Rabce, rozgrywa się historia opisana w reportażu pt. "Schody". Tu również główną role odgrywają młodzi ludzie, uczniowie miejscowego gimnazjum. O historii wojennej swojej miejscowości nie wiedzą prawie nic, o losach rabczańskich Żydów jeszcze mniej. Reporter jest świadkiem odkrywania zapomnianych i zasypanych historii.
Bardzo aktualny jest reportaż zatytułowany "W dymie uzdrowisk". Michał Olszewski o katastrofalnym stanie powietrza w małopolskich uzdrowiskach napisał kilka miesięcy przed najnowszym raportem NIK. Odwiedza Szczawnicę, Rabkę, Zakopane, wyposażony w odpowiedni sprzęt. Mierzy zanieczyszczenie. Licznik nie pozostawia wątpliwości: dobowe normy przekroczone są wielokrotnie.
Największe zaangażowanie autora czuje się w tytułowym reportażu "Najlepsze buty na świecie". Fenomen polskich grup rekonstrukcyjnych fascynuje go od lat. Jak pisze, odtwarzaniem różnych epok w Polsce zajmuje się kilkadziesiąt tysięcy osób. Dlaczego to robią? Kim są? Czemu bez wahania wcielają się w role esesmanów? Co o nich sadzą ci, którzy jeszcze pamiętają rekonstruowane teraz wydarzenia z czasów drugiej wojny światowej? "Wojna to świetny spektakl" - słyszy Michał Olszewski od uczestników rekonstrukcji walk Powstania Warszawskiego.
Wiele w książce Olszewskiego tekstów bolesnych, opowiadających o polskiej biedzie, ludziach zapomnianych, zagubionych, żyjących daleko od wielkich miast. To dla nich Michał Olszewski ma najwięcej czasu i uwagi.
~~~~~~~~~~~~
Poleca Roma, a tekst recenzji pochodzi ze strony Radia Kraków:
http://www.radiokrakow.pl/audycje/tomy-i-tomiki/reportaze-michala-olszewskiego/