sol wg kobNiezwykły film dokumentalny o roli kobiet w podziemnej Solidarności

Pełnometrażowy film dokumentalny opowiada historię kilkunastu odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Twórcy filmu - Marta Dzido i Piotr Śliwowski będą obecni na pokazie.
Kliknij na plakat, żeby zobaczyć trailer filmu.


O filmie - tekst ze strony : http://www.watchdocs.pl/2014/f/solidarnosc_wedlug_kobiet-film-10-pl.html#

"To one zamknęły bramy, rozpoczynając solidarnościowy strajk, kiedy w sierpniową sobotę 1980 roku zadowoleni z podwyżki robotnicy zakończyli protest i chcieli wyjść ze Stoczni Gdańskiej. Gdyby nie inicjatywa kilku zdeterminowanych kobiet, być może nie byłoby w naszej historii Sierpnia 80. W stanie wojennym, kiedy mężczyzn pozamykano w więzieniach, to kobiety przejęły ich role. Nie zależało im na byciu we władzach Związku, nie dbały o to, by pełnić określone funkcje. Najważniejsza była praca i jej efekt. Kiedy 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm, przytłaczająca większość kobiet Solidarności zniknęła z politycznego horyzontu. Dały o sobie zapomnieć, kiedy ich koledzy obejmowali najważniejsze stanowiska we władzach wolnej Polski. Przejmujący dokument Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, w którym nie brakuje suspensu, tajemnicy ani tempa, upomina się o zapomniane bohaterki, umożliwiając nam spojrzenie na ostatnie trzydzieści parę lat historii Polski z nowej perspektywy.

W stanie wojennym, kiedy mężczyzn pozamykano w więzieniach, kobiety przejęły ich role. Wydawały niezależną prasę, uruchomiły radiostację. Nie zależało im na byciu we władzach Związku, nie dbały o to, by pełnić określone funkcje. Najważniejsza była praca i jej efekt.
Kiedy Radio Solidarność nadawało nielegalną audycję, mrugały światła w oknach całego miasta, na znak tego, że ludzie słuchają. Podziemny Tygodnik Mazowsze rozchodził się w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy.
Niektórzy mówili o nich: Damska Grupa Operacyjna...

Siłę dawała im wiara w sens rewolucji, nadzieja na zmianę, poczucie bycia razem. Miały w perspektywie uwolnienie Polski od Związku Radzieckiego. Celem była wolność i demokracja.

Zabrakło ich przy Okrągłym Stole. Dały o sobie zapomnieć, kiedy ich koledzy obejmowali najważniejsze stanowiska we władzach wolnej Polski. Polityka - to nie dla mnie – myślały.

Walczą do dziś, ale w inny sposób niż wówczas.
Henryka pomaga rodzinom w popegeerowskich wioskach. Joanna pisze felietony, w których krytykuje kapitalizm i mechanizmy, rządzące współczesną ekonomią. Barbara uczy młode kobiety, jak być przywódczyniami. Ewa do dziś jest aktywną działaczką NSZZ Solidarność. Barbara twierdzi, że w wolnej Polsce, o którą walczyła, wciąż nie ma wolnych kobiet. Jadwiga dziwi się: jaka wolna Polska?
Henryka na pytanie: gdzie jest dziś solidarność? odpowiada: u mnie w domu !
Joanna podsumowuje: Solidarności nie da się powtórzyć, ale świadomość, że inny świat jest możliwy, pozwala zachować nadzieję.

W filmie występują:

JADWIGA CHMIELOWSKA
ANNA DODZIUK
JOANNA DUDA-GWIAZDA
JANINA JANKOWSKA
HENRYKA KRZYWONOS
EWA KUBASIEWICZ
BARBARA LABUDA
HELENA ŁUCZYWO
EWA OSSOWSKA
ZOFIA ROMASZEWSKA
BOŻENA RYBICKA
GRAŻYNA STANISZEWSKA
JADWIGA STANISZKIS
LUDWIKA WUJEC
EWA ZYDOREK
I INNE


Twórcy filmu, Marta Dzido i Śliwowski korzystali między innymi z wiadomości zebranych przez amerykańską badaczkę i dziennikarkę Shanę Penn, której książka pt. "Podziemie Kobiet" wyszła w Polsce po raz pierwszy w 2003, a potem w 2014 w wydaniu wzbogaconum i poszerzonym - pod nowym tytułem "Sekret Solidarności".
W centrum zainteresowania Shany Penn były bohaterki polskiego podziemia, konspiratorki z okresu stanu wojennego, twórczynie prasy podziemnej i nielegalnej siatki opozycji: Barbara Labuda, Helena Łuczywo, Ewa Kulik, Joanna Szczęsna, Anna Dodziuk, Teresa Bogucka, Anka Grupińska, Agnieszka Maciejowska, Anna Bikont i wiele innych. Łączyły konspirację z domowymi i zawodowymi obowiązkami, w czasach stanu wojennego musiały zastąpić mężczyzn zamkniętych w obozach internowania, ale nie uważały się za bohaterki. Nikt też o nich specjalnie nie mówił ani nie pisał. Jedyna wcześniej wydana publikacja na ten temat to "Szminka na sztandarze. Kobiety Solidarności 1980-1989" Ewy Kondratowicz (2001).

Shana Penn jest amerykańską dziennikarką i feministką, dlatego szczególnie zainteresował ją kobiecy aspekt zagadnienia konspiracji: sytuacja kobiet "za komuny", rola kobiet w solidarnościowym ruchu, ich poglądy, zaangażowanie w sprawę, umiejętność łączenia obowiązków związkowych z pracą zawodową i obowiązkami domowymi, stopień emancypacji kobiet, ich ambicje, umiejętność znalezienia się w rzeczywistości stanu wojennego. Książka opatrzona jest wstępem profesor Marii Janion, która wskazuje na wyjątkowość tej publikacji właśnie ze względu na "obcość" autorki. W wielu wypadkach spojrzenie Amerykanki ujawnia nowe, nieoczekiwane aspekty najnowszej historii Polski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Joomla Template - by Joomlage.com