MoonlightMoonlight,  USA 2016
Reżyseria - Barry Jenkins

Film "Moonlight" w reżyserii Barry'ego Jenkinsa z plejadą fenomenalnych czarnoskórych aktorów: Mahershala Ali, Naomi Harris, Janelle Monae, Trewante Rhodes, Ashton Sanders.
Opowiada o kilkuletnim chłopcu - Chironie i jego dorastaniu w jednej z najniebezpieczniejszych dzielnic Miami. Dziecko o pięknych, mądrych oczach, wrażliwe, nieakceptowane przez kolegów szkolnych, wychowuję się bez ojca, w otoczeniu typów spod ciemnej gwiazdy, trudniących się handlem narkotykami.

Biedna matka, intensywnie zmieniająca mężczyzn, w końcu zaczyna ćpać, pozostawiając syna bez opieki. Nieformalną kuratelę nad dzieckiem przejmuje lokalny boss narkotykowy. Zapewnia mu bezpieczną, efektowną przystań, dobre jedzenie i opiekę; później okaże się, że opiekun był dla chłopca drogowskazem.
Rozwój akcji pokazuje nam kolejne odsłony ewolucji tożsamości małego Chirona. Od zbuntowanego nastolatka, nienawidzącego swojej matki i wciąż nieakceptowanego przez otoczenie, do "pakera" wytrenowanego w siłowni, który przejął drogę swojego mentora. Został handlarzem narkotyków i bogaczem. Jednak wewnątrz, pod skorupą twardziela, drzemie nadal wrażliwa, ciepła osobowość, chorobliwie pragnąca bliskości.
I wątek miłości dwóch mężczyzn - Chirona oraz jego szkolnego kolegi, którzy zbliżyli się do siebie jako nastoletni chłopcy. Po latach postanowili odszukać się, aranżując spotkanie. Ich nieśmiałe, zawoalowane, ale silne uczucie rozwija się i zaczyna zmierzać ku spełnieniu.
Film jest dziełem o relacjach międzyludzkich, poszukiwaniu swojej tożsamości oraz o potrzebie miłości i bliskości. Jest też ważnym głosem obnażającym realia społeczne Stanów Zjednoczonych. Wywołuje głębokie współczucie dla bohaterów.
Perfekcyjnie prowadzona kamera, ukazuje, z tą samą maestrią, zarówno szybką akcję, jak i malarski szczegół.
To dzieło poetyckie, pomimo trudnych tematów i miejscami brutalnych scen; z kapitalną ścieżką dźwiękową.
Wart wszystkich przyznanych nagród.

 

Joomla Template - by Joomlage.com