Jadwiga Zgorzelska poleca:
braciaBracia Lumière
Reżyseria - Thierry Frémaux
Muzyka - Camille Saint-Saëns
Film dokumentalny - Francja 2016

Thierry Frémaux, dyrektor festiwalu w Cannes, oraz słynnego instytutu „Lumière” w Lyonie stworzył niezwykły dokument. Pasja reżysera udziela się widzowi od pierwszych kadrów, tym bardziej, że Frémaux osobiście, z wyraźnym entuzjazmem komentuje przedstawione na ekranie obrazy. Niewiele tu typowej „dokumentacji”.

Pełnometrażowy film o wynalazcach kinematografu to 108 spośród ponad 1400 wybranych i cudownie odrestaurowanych 50-sekundowych produkcji stworzonych w latach 1895 – 1905. Jest więc słynne „Wyjście robotników z fabryki”, „Przyjazd pociągu na stację w la Ciotat”, czy pierwsza w historii kina komedia „Polewacz polany”.
Jako początek ery kina przyjęto 28 grudnia 1895 roku, kiedy odbył się pierwszy płatny pokazu serii filmów w Grand Café przy bulwarze Capucines w Paryżu . Po sukcesie pierwszych projekcji operatorzy słynnych braci wyruszyli do bliższych i dalszych zakątków globu, aby „pokazać światu świat”. Są więc sceny nie tylko z różnych regionów Francji, ale można już na ekranie zobaczyć Wenecję, Londyn, egipskie piramidy. Alexandre Promio, bliski współpracownik rodziny Lumière udał się nawet za ocean, aby przywieźć do Europy uwiecznione tam obrazy. Zaostrzyło to konflikt z Thomasem Edisonem, który kilka lat wcześniej wynalazł kinetoskop pozwalający na indywidualne oglądanie na małym ekranie krótkich filmików. Louis i Auguste Lumière swój wynalazek oparli na tym urządzeniu i to ich kinematograf przeszedł do historii.
Wybrane filmy pokazują przede wszystkim beztroskie życie ówczesnego mieszczaństwa. Są też obrazy przedstawiające inne klasy, rozwarstwienie społeczne, jest bardzo widoczne. Przez 90 minut defilują nam te perełki przed oczami, prezentując bezcenny obraz epoki . Świat triumfalnie wkracza w XX wiek.

Joomla Template - by Joomlage.com