Jadwiga Zgorzelska poleca film

aQAQUARIUS
Scenariusz i reżyseria – Kleber Mendonça Filho
Brazylia, Francja 2016

Film przenosi nas do Rectife, brazylijskiego miasta malowniczo położonego nad brzegiem oceanu. Tytułowy Aquarius jest budynkiem z lat czterdziestych XX wieku, niepasującym do otaczających go nowoczesnych konstrukcji . Historia życia Clary arcymistrzowsko zagranej przez Sonię Bragę to 65 lat związanych z tym miejscem.

Wszystkie mieszkania w Aquariusie zostały wykupione przez ekspansywnego dewelopera, który aby zrealizować swoje plany usiłuje nakłonić Clarę do opuszczenia budynku. Żadne propozycje, nawet bardzo korzystne finansowo jej nie przekonają. To miejsce święte, element jej tożsamości, wspomnienia z ostatnich kilku dziesiątek lat, sanktuarium, które nie podda się za żadną cenę. Clara jest niemłoda, ale piękna, zmysłowa, magnetyczna. Jest symbolem dumy i determinacji kobiety wyzwolonej, silnej, pewnej swojej wartości. Ten portret umieszczony jest na tle uroczej scenerii brazylijskiego turystycznego raju, co oczywiście znacząco wpływa na wartość estetyczną filmu. Wyraźnie zhierarchizowane społeczeństwo, obraz współczesnej Brazylii , również stanowi istotną oprawę dla wyjątkowości tej niezwykłej kobiety.

Jeśli nie zdążyliście do kina, film można będzie zobaczyć w telewizji na kanale „Ale kino+” w czwartek, 14 września o godz. 20.10 i w niedzielę, 17 września o godz.23.25. Gorąco polecam.

Joomla Template - by Joomlage.com