Bożena Bertman poleca:
niemiłoscNiemiłość
Reżyseria - Andriej Zwiagincew
Rosja/Francja/Belgia/Niemcy 2017

Kandydat do Oskara 2018bdla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego. Zdobył Nagrodę Jury w Cannes i dwie Europejskie Nagrody Filmowe za najlepsze zdjęcia i najlepszą muzykę.

Przygnębiający i przejmujący egzystencjalny dramat. Rodzina zamożnych 40-latków, w której nie ma problemów z alkoholem, chorobą, przemocą czy biedą, ale nie ma miłości, szacunku i zrozumienia. Jest kalkulacja i kłamstwo, bez którego małżonkowie nie potrafią żyć.

Jest egoizm i obojętność, nieumiejętność porozumienia się i przyznania się do winy. Dlaczego związali się węzłem małżeńskim? Aby uwolnić się od toksycznych rodziców i ich trudnej do zaakceptowania władzy. Teraz sami nie umieją być rodzicami niechcianego nastolatka. Reżyser pokazuje doskonały obraz boleśnie patologicznych emocjonalnie ludzi, ich samotność i urazy.

Film wręcz bolesny, bo rozpad małżeństwa symbolizuje rozkład porządku społecznego, opartego na kłamstwie, egoizmie, wygodzie i niepohamowanej konsumpcji. To metafora współczesnej Rosji i kondycji współczesnego świata bez uczuć.

W filmie pojawiają się zakłamane przez rosyjskie media informacje o ukraińskiej wojnie i o końcu świata. Lęk sączy się stopniowo. Naturalistyczne zdjęcia zachwycają autentyzmem i na długo zostają w pamięci jako tło tragicznych wydarzeń. Koniec to dawka mocnej, przerażającej muzyki, która zda się mówić: zobacz co cię osacza, co się czai, zawróć z tej niszczącej drogi, bo ..................

Joomla Template - by Joomlage.com