Jadwiga Zgorzelska poleca:
Lady BirdLady Bird
Scenariusz i reżyseria: Greta Gerwig
USA 2017

Poszukiwanie życiowej drogi, odrzucenie autorytetów, burza hormonów i nieskażona życiowymi porażkami wizja świata to podręcznikowy obraz młodej, inteligentnej dziewczyny. Temat jest stary, ograny, ale uniwersalny, ciągle aktualny. Apodyktyczna matka i kontestująca nastolatka, tytułowa Lady Bird to zderzenie życiowych ról. Te kobiety są do siebie bardzo podobne, wszak niedaleko pada jabłko od jabłoni.

Różnią się tylko wiekiem i społecznymi rolami. Lady Bird chodzi do katolickiej szkoły w Sacramento, marzy o wyjeździe na studia na wschodnie wybrzeże USA, ma wizję przyszłości wykraczającą poza ramy możliwości, jakie oferuje jej społeczny status i skromna sytuacja materialna rodziny. Potrzeba oryginalności, zaistnienia poza wyznaczonymi ramami rodzi serię konfliktów z kochającą, ale stąpającą trzeźwo po ziemi matką. Wspierający ojciec wydaje się tu postacią zmarginalizowaną, ale to on stara się zrozumieć córkę i pomóc rozwinąć skrzydła.
Film wywołuje wspomnienie okresu wyjątkowej wrażliwości serca i umysłu, kiedy najmniejsza porażka wydaje się katastrofą, a zwykłe zauroczenie miłością na całe życie. Skąd my to znamy? Dlatego warto zobaczyć, przeżyć razem z bohaterką i jej matką trudne chwile związane z wchodzeniem w dorosłość. Znakomite aktorskie kreacje Laurie Metcalf i Saoirse Ronan zasługują na szczególne uznanie.

Jadwiga Zgorzelska

Joomla Template - by Joomlage.com