Jadwiga Zgorzelska poleca:
twarzTwarz
reżyseria: Małgorzata Szumowska
scenariusz: Małgorzata Szumowska, Michał Englert
Polska 2018

Jacek (Mateusz Kościukiewicz), to lokalny dziwoląg, gdzieś w południowo-wschodnim malowniczym zakątku Polski. Niby swój chłop, uczestniczy aktywnie w życiu lokalnej społeczności, pracuje tak jak inni parafianie przy budowie największego na świecie pomnika Chrystusa, ale wyglądem, zainteresowaniami, a przede wszystkim chęcią wyrwania się z rodzinnego grajdołka różni się od innych. Jest w szczęśliwym związku z Dagmarą (Małgorzata Gorol).

Po ciężkim wypadku, w wyniku którego stał się beneficjentem przeszczepu twarzy wraca do domu, do rodziny, próbuje żyć normalnie. Miał szczęście, omal nie zginął, ale paradoksalnie inni, nawet matka i narzeczona nie akceptują jego „ryja” i zniekształconego głosu. Wspiera go tylko siostra (świetna Agnieszka Podsiadlik). Ta nowa twarz to metafora – nie lubimy, nie aprobujemy inności. Wszystko, co odmienne budzi niechęć, strach, obrzydzenie. Możemy ufać tylko „swoim”, to odbicie naszego sztandarowego „patriotyzmu”.

Tłem dla tej historii jest zgryźliwy obraz prowincji. Bezlitosna kamera, która funkcjonuje tu w satyrycznym wymiarze wychwytuje to, co w polskiej duszy najgorsze, najpodlejsze. Rodzina, gdzie nikt nikomu nie ufa, ksenofobia, rasizm, hipokryzja, małomiasteczkowość i katolicyzm, ten szczególny, polski, niewiele mający wspólnego z deklarowaną miłością bliźniego.
Oczywiście film może bawić, lubimy śmiać się z własnych przywar, które tutaj, choć mocno przerysowane, prezentują się bardzo swojsko.
                                              Jadwiga Zgorzelska

Joomla Template - by Joomlage.com