Bożena Bertman poleca:
Green BookGreen Book
Reżyseria - Peter Farrelly
Produkcja - USA 2019

Film, który zgarnia wszystkie najważniejsze nagrody: publiczności w Toronto, 3 Złote Globy, 5 nominacji do Oscara.
Farrelly, autor niewyszukanych komedii, zaskoczył krytyków ambitnym, wartościowym dziełem.
To film o przyjaźni niemożliwej. Jednak oparty jest na autentycznej historii. Mężczyźni przyjaźnili się przez 50 lat, a ich przyjaźń skończyła się w 2013 roku, gdy obaj zakończyli życie.


W filmowej opowieści jeden z nich to włoski cwaniak, który po stracie pracy odpowiedział na propozycję czarnoskórego, ekskluzywnego pianisty wirtuoza po czym został jego kierowcą i ochroniarzem  podczas trasy koncertowej po rasistowskim Południu Stanów..Drugi- wykształcony, wyrafinowany muzyk, izolujący się od otoczenia. Postaci skontrastowane, dzieli ich kulturowa przepaść. Początkowo nie mają do siebie zaufania, chcą tylko załatwić interes. Wspólna podróż  i przeżycia powodują zmianę poglądów i transformacje osobowości. Film pokazuje jak dużo można odkryć w drugim człowieku. Uczy empatii i życiowej mądrości. Zabawnie opowiada nie zawsze wesołe historie. Pokazuje bowiem okropność rasizmu/akcja filmu toczy się w 1962r/.. i schizofreniczne podejście do czarnoskórych. Muzyk na scenie to uwielbiany idol, poza nią nieproszony gość wyrzucany z restauracji.
Zachwycające i psychologicznie przekonujące jest aktorstwo, wspaniała muzyka, świetne dialogi okraszone niebanalnymi dowcipami.
Film rozbawi, wzruszy, rozzłości, zasmuci, skłoni do refleksji, To pewny frekwencyjny hit!
Bożena Bertman

Joomla Template - by Joomlage.com