large falszerze pieprzuAnia Marek poleca

Fałszerze pieprzu
Historia rodzinna
Monika Sznajderman

wydawnictwo Czarne
2016 rok

Łatwo jest wzniecić nienawiść. Możemy się teraz o tym przekonać. A ile trzeba lat, żeby odwrócić ten proces ?
Właśnie umacniają się w naszym społeczeństwie dwa zakony. Budują się z gestów i słów. Słów pełnych pogardy. Krzepną. Za chwilę jedni i drudzy zejdą do okopów Św. Trójcy. Przywódcy będą szafować naszym życiem.

Wychowywać janczarów do obrony słów takich jak naród, Bóg, ojczyzna. Będą zmuszać nas do wyboru - my czy oni.
Jakże potrzebne są więc te wypowiadane przez autorkę. Zwyczajne, opisujące życie żydowskiej przedwojennej społeczności. Na przekór temu, co ukazywało się w prasie i co podawano sobie z ust do ust w stugębnej plotce, za przyzwoleniem władz. A czego ślady znajdujemy dzisiaj na każdym kroku. Pisarka próbuje zawrócić rzekę uprzedzeń, niechęci, która nas ciągle zalewa. Pobudzić nasze współczucie, zwrócić im, współobywatelom, nasze braterstwo.
Z jaką czułością pisze o trzydziestoparoletniej babci, zamordowanej w pogromie, w Złoczowie i siedmioletnim stryju prowadzonym na Umschlagplatz.
Pokazuje cały potencjał życia, które nie mogło się spełnić. Zniweczyła je nienawiść i wojna. Jej krzyk może nas otrzeźwić.
Wzrusza mnie ta rodzinna opowieść a jej aktualność przestrasza.

Komentarze   

0 #2 Helena Thorogood 2017-04-23 23:54
Ania, takie krotkie a mimo to tak celne, doglebne i wzruszajace recenzje sa rzadkie.
Z podziwem, Helena
Cytować
0 #1 Iza 2017-01-26 22:58
Aniu- książka wydaje się być pyszną lekturą. Sięgnę po nią na pewno. Chociażby dla przeciwwagi do A.S. Nade wszystko jednak dla poruszanego przez autorkę tematu. Dziękuję za rekomendację.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Joomla Template - by Joomlage.com