Bożena Bertman poleca:
Nowi londynczycyBen Judah  
Nowi Londyńczycy 
wyd. U.J. 2017

Książka oceniona przez krytyków jako niezwykle ważna i nadzwyczajna. Daje zaskakujący obraz Londynu, stolicy nielegalnych imigrantów. Koczujący żebracy, bezdomni w podziemnych przejściach, na skrzyżowaniach ulic czekające prostytutki.
Autor nie poznaje miasta w którym się urodził i wychował, gdzie obecnie biali mieszkańcy to tylko 18% populacji. Corocznie przybywają tu Rumuni. Polacy, Pakistańczycy...Są filipińskie pokojówki, afrykańscy sprzątacze metra, budowlańcy ze wschodniej Europy. Marzą, by spełnił się ich wielki sen, a spotykają rozczarowanie, frustrację, nędzę. Czują się niesprawiedliwie traktowani.

Ben słucha opowieści tych, o których nikt nie pamięta. Bieda i brudne doświadczenia, ignorowane przez ogół są ich codziennym udziałem.Powstają głęboko intymne portrety i historie życia. Reporter nie komentuje wypowiedzi, jest bezstronny, czasem robi zdjęcia.

Pyta: czy Londyn jest angielskim miastem? Przekazuje niewygodną prawdę o stolicy, jej ciemnych stronach nieznanych wielu mieszkańcom Londynu. Nowy Londyn wyparł dawnych Londyńczyków i ich tradycje..
Nowi Londyńczycy to doskonały nowatorski reportaż. Zmusza do zastanowienia się nad społecznymi i politycznymi  zmianami w Anglii.
Ben Judah ur. w Londynie w 1988r. Syn dziennikarza, dorastał w Bukareszcie i Belgradzie. Zbiór reportaży Nowi Londyńczycy ukazał się w 2016r. W Polsce nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, w  2019 roku został finalistą nagrody za wybitny reportaż literacki.

Bożena Bertman

Joomla Template - by Joomlage.com