Bożena Bertman poleca:
muzeum niewinnosciOrhan Pamuk

Muzeum Niewinności

Wyd. Lit. 2008

Orhan Pamuk to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, Laureat Literackiej Nagrody Nobla w 2006 roku. Jego powieści cieszą się orgomną popularnością. Przetłumaczono je na ponad 50 języków.

Muzeum Niewinności to monumentalne, bardzo osobiste dzieło, napisane bezpośrednio po przyznaniu autorowi Nagrody Nobla. To poruszająca powieść o zakazanej, nieuleczalnej namiętności. Akcja rozgrywa się w 1975 roku. Pokazuje niszcząca siłę grzesznej miłości.

Tłem akcji jest obraz Stambułu, rodzinnego miasta autora, który nie opuścił go od urodzenia. Stambuł , jego nostalgiczne wspomnienie to podstawowy walor książki. Jest tu encyklopedyczny przewodnik po mieście: labirynty ulic, domów, zabytków, osobliwości. Miasto niepokojące, pełne napięć politycznych, religijnych, społecznych. Mieszkańcy nieprzyzwoicie zamożni i nędzarze. Nowocześni zapatrzeni na Zachód, a o tradycyjnej pełnej hipokryzji obyczajowości, ostracyzm w stosunku do kobiet.

Orhan Pamuk w 2012 roku założył Muzeum Niewinności. Przez 50 lat zbierał przedmioty znane z powieści i związane z osobą kochanki. Jest tam wszystko, czego ona dotykała: m.in. 4123 niedopałki ze śladami jej szminki, nadgryzione wafelki, bibeloty i kolczyk, od którego tak wiele w akcji książki zależało.

Muzeum to połączenie rzeczywistości z fikcją literacką. Powstawało paralelnie do książki. Stało się atrakcją kulturalną Stambułu, niezwykłym miejscem dla wielbicieli literatury i zakochanych z całego świata.

 Stale ta miłość, bardziej zła niż dobra. No cóż, może tę drugą też spotkam? Pozdrawiam

Bożena Bertman

Joomla Template - by Joomlage.com