Bożena Bertman poleca:

RanaRana

Wojciech Chmielarz

Marginesy, Wa-wa 2019

"Rana" to następna po bestsellerowym "Żmijowisku" książka jednego z najbardziej cenionych polskich autorów kryminałów. Łączy elementy powieści psychologicznej, obyczajowej i thillera. Autor penetruje ludzką psychikę, relacje rodzinne i międzyludzkie. Pokazuje głębokie patologie w ekskluzywnej prywatnej szkole. To jak bardzo rodzice nie potrafią porozumieć się z własnymi dziećmi, zło ukryte w zaciszu domowego ogniska.

Odkrywa liczne tajemnice głęboko skrywane przez bohaterów jego książki. Precyzyjnie opisuje związki międzyludzkie i rządzące nimi mechanizmy. Przygląda się motywacjom, które mogą doprowadzić do zbrodni. To studium narodzin zła i jego dramatycznych konsekwencji także w stosunku dla najbliższych. Studium osób skrzywdzonych i tych którzy krzywdzą. Poranionych, pełnych lęku, emocjonalnie osamotnionych.

Chmielarz daje wieloaspektowy, wyrazisty obraz szkoły, rodziny, społeczności lokalnej. Korupcja, niejasne interesy i zależności, przemoc fizyczna i psychiczna: przerażające piekło.

Pretekstem do stworzenia panoramy psychologicznej i społecznej jest wciągająca kryminalna intryga. Śledztwo pełne niespodzianek, lawina niesamowitych wydarzeń kończy się całkowitym zaskoczeniem.

Książka mroczna, ale niezwykle wciągająca. Postaci niejednoznaczne, tragicznie zagubione, zróżnicowane, wzbudzają silne emocje. Przedstawione historie głęboko angażują. Warto się z nimi zapoznać

Krytycy sugerują, że podobnie jak "Żmijowisko" "Rana" jest dobrym materiałem na serial.

Bożena Bertman

Joomla Template - by Joomlage.com