Tajemnica HelclowRelacja ze spotkania z autorami książki „Tajemnica domu Helclów” - Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim

Gdyby pani Zofia Szczupaczyńska gnana ciekawością, postanowiła odwiedzić pałacyk Decjusza w Woli Chełmskiej za miastem, zapewne wsiadłaby do fiakra, otuliła nogi pledem, a może nawet zanurzyła dłonie w mufce i kazała się tam zawieść.
Stałoby się to tylko wtedy, gdyby doszły ją słuchy, że będą tam historię z jej życia, profesorowej Szczupaczyńskiej, opowiadać. Z godnością wspięłaby się po szerokich schodach na piętro, a usłyszawszy głosy dochodzące z jednej z sal, uchyliła nieco drzwi i oglądałaby to co się tam działo.

Zamiast demiurga, którego by się spodziewała, w wąskiej szparze ujrzałaby dwóch młodzieńców, roztropnie i spokojnie opowiadających jak do jej stworzenia doszło.
Skąd czerpali natchnienie i wiadomości o ludziach i życiu w dziewiętnastowiecznym Krakowie. Jak potem udało im się tak udatnie puzzle z jej postacią złożyć.
Kiedy tego słuchała ciarki przechodziłyby po jej plecach na myśl, że mogło jej nie być. Uspokoiłaby się dopiero usłyszawszy zapowiedź o swoim długim prawie dziewięćdziesięcioletnim życiu. Obfitowałoby ono w niezwykłe wydarzenia, w których zresztą grałaby główną rolę. Ta perspektywa zaspokajała jej ambicję i teraz przychylniejszym okiem spojrzałaby na swoich autorów.
Tymczasem słuchacze - zgromadzenie szanownych pań i panów - żywo reagowało i nagradzało brawami co celniejsze bon moty autorów.
Ale już dość o tym, pora napisać, że w pierwszej części spotkania, na którą się spóźniła, ogłoszono werdykt w konkursie bajek. Przyznano nagrody i wyróżnienia, ale ona nie żałowała swojej nieobecności. Ostatni raz czytano jej bajki w dzieciństwie, a dzisiaj, przyznaje woli historie, które przytrafiają się w życiu.
Dla tych, którzy jednak lubią bajki napiszę tylko, że w nowym roku zostaną wydane przez wydawnictwo „Sagi” i będziecie mogli je państwo przeczytać i ocenić.
Anna Marek

Możesz już przeczytać dwie z nagrodzonych bajek:

             Kliknij  =>  Anna Marek  "Rower"

             Kliknij  =>  Jolanta Mirecka  "Bronisław Lew"

Joomla Template - by Joomlage.com