znikaszZnikasz

Christian Jungersen

Wydawnictwo: Znak Literanova

Pod koniec ubiegłego roku w telewizyjnym Tygodniku Kulturalnym eksperci literaccy uznali tę książkę za wyjątkową i przełomową. Więc trzeba przeczytać !
Fabuła banalna, romantyczno-kryminalna, ...

ale zawiera niespotykaną w literaturze dawkę wiedzy neurobiologicznej i neurofilozofii. Autor poświęcił 7 lat na obserwowanie chorych z uszkodzeniem mózgu, ich rodzin i bliskich biorących udział w grupach wsparcia. Poza tym konsultował się z wybitnymi naukowcami i analizował ich doniesienia.
Zarys fabuły:

Gdy Frederik podczas wakacji doznaje ataku nerwowego zaczyna się inaczej zachowywać. Ten wybitnie zdolny, ambitny pracoholik i odpowiedzialny dyrektor prywatnej szkoły dopuszcza się milionowej defraudacji, by grać na giełdzie. Traci wszystkie pieniądze, syna namawia do kradzieży, fałszuje podpis żony. Poza tym nie kontroluje impulsów, ma napady gniewu, zero empatii, egocentryzm. Nie przyjmuje do wiadomości tego, że jest chory. Okazuje się,że przyczyną zupełnej zmiany jego osobowości i zachowania jest guz mózgu.
Mia, żona musi chronić siebie, syna i męża, który stał się nieobliczalny. Nie wie jak pomóc Frederikowi, z lękiem pyta:czy on będzie jeszcze kiedyś sobą? Uczy się żyć z rozpaczą, poczuciem winy, niezrozumieniem ze strony syna, teściów, znajomych. Obsesyjnie śledzi doniesienia z badań neurologicznych starając się dociec dlaczego mąż stał się inną osobą. Mimo piekła, chaosu domowego, bez możliwości jakichkolwiek uzgodnień Mia wspiera męża i chroni syna. Jej relacje z synem nastolatkiem są bardzo wnikliwie pokazane.
Autor drobiazgowo pokazuje codzienność i przeżycia bohaterów, pokazuje znaczenie miłości i poświęcenia, lojalności i zdrady, dociera do zakamarków psychiki. Poza tym w przystępny sposób przemyca trudno dostępną wiedzę o tym, jak funkcjonuje mózg, jego ośrodki kontrolujące empatię, impulsywność, planowanie.
Lektura książki skłania do pytań: w jakim stopniu mamy wpływ na nasze działanie, co o nim decyduj - geny i wychowanie, czy prawa fizyki. Determinizm czy wolna wola i autonomia. W jakim stopniu jesteśmy odpowiedzialni za swe postępowanie, kiedy karać, a kiedy leczyć?
Wartościowa lektura, skłania do myślowych poszukiwań. Mocno działa na umysł i emocje. Profesor Vetulani stwierdził. że "Znikasz" to perełka, która może otworzyć nową erę w literaturze. Nową, bo Jungersen zdecydowanie krytykuje XX wieczną powieść, ściśle związaną z kulturową tradycją psychoanalizy, jako anachroniczną i niezgodną z osiągnięciami współczesnej nauki.
Na obwolucie książki czytamy, że Christian Jungersen odniósł międzynarodowy sukces. Jego książki.zyskały nominacje.do prestiżowych nagród literackich w Wielkiej Brytanii, Francji i Szwecji
Poleca  -  Bażena Bertman

Joomla Template - by Joomlage.com