FronczewskiBożena Bertman poleca:

Ja, Fronczewski

Autor:
Fronczewski Piotr, Mastalerz Marcin

wyd.Znak, Kraków 2015

Wywiad-rzeka, książka z gatunku zalewającego nasz rynek księgarski. To często plotkarskie, płytkie, pełne trywialnego ekshibicjonizmu "produkcje" celebrytów. Na tym tle bardzo korzystnie wyróżniają się wywiady z Piotrem Fronczewskim, Januszem Gajosem czy Maciejem Stuhrem.


Bohater omawianej pozycji to jeden z najwybitniejszych aktorów polskich starszego pokolenia.. Podziw wzbudza zarówno jego kunszt jak też rzadko spotykana wszechstronność. Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, kabaretowy, radiowy. Jego znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny, piękny głos. Pan Kleks, Pan Piotruś, Franek Kimono, Szpicbródka, ale też tragiczny Edyp i jeden z najlepiej zagranych Hamletów. Kilkaset ról-aktor wyczynowiec.
Analiza wysiłku wkładanego w artystyczną pracę przedstawiana jest na tle przełomowych wydarzeń kulturalnych. Aktor z sympatią i przymrużeniem oka mówi o kolegach i reżyserach, oddaje atmosferę i obyczaje środowiska teatralnego .Wyraża też podziw dla takich gigantów jak Gustaw Holoubek, Tadeusz Łomnicki i innych wielkich artystów.
Fronczewski z pietyzmem opisuje dzieciństwo w zburzonej Warszawie, późniejsze relacje koleżeńskie i rodzinne, niezwykłe więzy łączące go ze 103-letnią matką. Jego długa droga artystyczna zaczęła się, gdy miał 11 lat. Teraz mówi o doświadczaniu starzenia się na scenie i w życiu.
Z książki wyłania się ciepły, skromny człowiek, pasjonat aktorstwa, motorów, priorytetowo traktujący rodzinę. Na swe wybitne osiągnięcia patrzy z dystansem. Zdobywa się na prawdziwą szczerość dotyczącą życia prywatnego i zawodowego.Swe mądre przemyślenia przekazuje bez dydaktyzmu, przeplatając je anegdotami. Daje obraz człowieka świadomego swoich słabości, myślącego, czującego. Nie znajdziemy tu blichtru przepełniającego świat aktorski.
Niestety po ukazaniu się omawianego wywiadu media eksponowały historię romansową, z niej robiły sensację. Takie czasy! To żałosne, bo Piotr Fronczewski ujawnił ten fakt w sposób niezwykle taktowny, nie raniący nikogo, zniuansowany.A dorobek tego świetnego aktora i człowieka wzbudza ogromny szacunek i dobre uczucia.

Joomla Template - by Joomlage.com