pierscionekPoleca: Izabella Bociańska

Opowieści z pierścionkiem i welonem

Autorka: Bogna Wernichowska

3 marca w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką odbyła się premiera kolejnej już książki Bogny Wernichowskiej "Opowieści z pierścionkiem i welonem".
Pisarka, dziennikarka, publicystka krakowskiego "Przekroju" ma już w dorobku 23 książki popularnonaukowe opowiadające o historii dawnych rodów Rzeczypospolitej, ich tradycjach, zwyczajach, życiu codziennym, hucznych uroczystościach oraz ich wytwornych siedzibach- pałacach i dworach.

Autorka, w znakomitym towarzystwie ludzi lubiących powracać do wspaniałej rodzimej przeszłości, snuła, z charakterystyczną dla siebie swadą, pasjonującą opowieść o historii ceremonii ślubnych najznamienitszych polskich rodów. Przywołała postaci Zygmunta Starego i Bony Sworzy, Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, opowiadała o tragicznych losach małżeństw i macierzyństwa wojewodzianki Maryny Mniszchówny z dwoma kolejnymi Dymitrami Samozwańczmi, koleje losów patriotycznego małżeństwa Hallerów; to tylko wybrane wątki tej niezwykłej książki. A wszystko to odbyło się w nastrojowej sali Fontany, przy akompaniamencie fortepianowej muzyki dawnej.
W uroczystości uczestniczyły: autorka tekstu Iza Bociańska oraz autorka zdjęć Ania Żeber.

 

100 5157

 

 

100 5162


Joomla Template - by Joomlage.com