podopieczniAnia Marek o spektaklu "Podopieczni"
                             według sztuki  Elfride Jelinek

Reżyseria i adaptacja : Paweł Miśkiewicz

Scenografia : Barbara Hanicka

Muzyka : Rafał Mazur

Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej, Kraków


Nie siedź w domu. Nie gnuśniej. Obejrzyj sztukę „Podopieczni” Elfride Jelinek. Poddaj próbie swoje człowieczeństwo. Bacznie obserwuj swoje uczucia i każde drgnienie serca. Bądź ze sobą szczery. Zastanów się. Czy jesteś przerażony kiedy do brzegu dobijają łodzie uciekinierów ? Są dla ciebie tłumem, który stanowi zagrożenie. Nie widzisz osób i twarzy, a ludzką masę; rozpaczliwie wymachującą rękami i krzyczącą w języku, którego nie rozumiesz.

Czy jesteś wściekły kiedy żądają ratunku, podtykając ci pod nos swoje nieszczęście? Kiedy w desperacji i odruchu dumy, niszczą i odrzucają rzeczy którą dla nich przygotowałeś, bo nie ma wśród nich twojego współczucia i zrozumienia?  Kiedy nie są łagodni i potulni i potrafią kpić ze stereotypów na swój temat, wyśmiewać twoje mity i twojego Boga. Czy słyszysz mimo to ich ciche wołanie please !!! Czy jedynie mocno wyartykułowane „chcemy” ?  Ty też im nie pozwolisz wyjść na ląd. Odrzuceni, odpłyną.

Ale nie przejmuj się. Oni, kiedy tutaj już są, jak ci dwaj na plaży, tak samo jak ty spętani obawami i lękami i popełnią ten sam grzech zaniechania. Nie popłyną na ratunek tonącemu, chociaż mają dużo mniej do stracenia.

Scenografia, ruch sceniczny i dźwięki pogłębiają dezintegrację, wręcz fizyczne uczucie zagrożenia.  Tkwimy w środku, atakowani przez zbiorowość która napiera. Sumienie odezwie się w nas potem.

                                                                                                                         Anna Marek

Obsada:
 Iwona Budner,   Aldona Grochal,   Ewa Kaim,  Urszula Kiebzak,   Ewa Kolasińska,
 Katarzyna Krzanowska,  Marta Nieradkiewicz,  Jaśmina Polak,   Marta Ścisłowicz,
 Bartosz Bielenia,  Szymon Czacki,  Roman Gancarczyk,  Krzysztof Globisz,  Zygmunt Józefczak,
 Zbigniew W. Kaleta,  Patryk Kulik (PWST),   Jan Peszek,   Krzysztof Zawadzki

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Joomla Template - by Joomlage.com