W  Sagowym Ogródku

   Tyle pięknych kwiatów w tym naszym ogrodzie !
Rosną tak nieprzerwanie już od pięciu lat. Mijają pory roku, zmieniają się kolory, a one kwitną. Niektóre z przyzwyczajenia, większość, bo tak zwyczajnie lubią tę grządkę i dobrze się tu czują. Są też takie, co którejś wiosny nie wzeszły, ale my pamiętamy ich zapach i radość, jaką wniosły do naszego życia. Dbajmy zatem o ten ogród, pielęgnujmy go z życzliwością i troszczmy się o każdy kwiatek.

 

            konw1           Ania P.     Konwalia
Drobniutka, nieśmiała, często wybiera miejsce pod drzewem w kąciku ogrodu. Wiemy że tam jest, choć ona robi wszystko, żeby nie zwracać na siebie uwagi. Do pierwszego podmuchu wiatru. Wtedy się dzieje !
Potrafi namieszać zapachem, mocnym i zdumiewającym. Konwalia – podstępny uwodziciel.
                 
            dalia        Jola      Dalia
Kolorowa dalia jest ozdobą każdego ogrodu. Najlepiej rośnie w grupie z innymi kwiatami. Lubi ciepło i słońce. Gdy się o nią zadba, pięknie się odwdzięcza, więc trzeba ją podlewać i się o nią troszczyć. Wtedy pięknieje. Kiedy jest szczęśliwa, wszystkie kwiaty w ogrodzie nabierają koloru.
                 
            rose        Ania M.     Herbaciana róża
Zakwita i od razu płonie. Ta odrobina ekstrawagancji w kolorze sprawia, że czuje się wyjątkowa . Śni róża o tajemniczych ogrodach i do tych snów zaprasza nas czasem. Byłaby doskonała, gdyby nie kolce. Te, wystawia dla żartu, czasem dla obrony, a czasem z ciekawości efektu. I na salonach i w ogrodach jednakowo skupia uwagę.
                 
            TatarakA        Ania Ż.     Tatarak
Między niebem a ziemią, w cichych zakątkach spokojnych wód, wystawia głowę do słońca. Szuwary kłaniają mu się nisko, gdy śpiewa poruszany wiatrem. Na głowie przysiadają mu ptaki – trzciniaczek, potrzos i rokietniczka. A szczęśliwy tatarak kołysze się z nimi łagodnie.
                 
            mak        Małgosia      Mak
Nie sposób go nie zauważyć. Na tle oceanu złoto-szarych zbóż, jak krew na sukni, rozdziera krajobraz krzykiem koloru. Wdzięcznie ruchliwa, czerwona główka, ciągle podryguje na cieniutkiej łodyżce. Tylko ona łączy ją z ziemią. Gdyby nie łodyżka, poszybowałaby pomiędzy chmurami, po to, by zaróżowić im policzki.
                 
            groszek        Basia W.     Groszek pachnący
Ależ się wije ten groszek! Jaki niesforny, nieobliczalny! A jaki kolorowy! Nie można by tak spokojniej? Stateczniej? Jak nie przymierzając irys, albo lelija? A ten się wierci, językiem wywijasy robi. Pachnie nieziemsko, ale to go wcale nie usprawiedliwia. Zdrowy ma być i wyglądać pięknie !!!
                 
            bratek        Ewa     Bratek
Wszyscy kochają bratki. Te niekłopotliwe kwiatuszki, gdziekolwiek je posadzić, dają tyle radości !
Bratek, to prawdziwy brat-łata. Każdemu dobre słowo, ale i oko kolorowe do każdego puści. Z bratkiem konie kraść !
Oby takich kwiatków więcej na tej rabatce !
                 
            sunflower2        Antoni    Słonecznik
Niekwestionowany władca naszego ogrodu. Swoim jasnym, uważnym spojrzeniem ogarnia wszystko, co dzieje się na grządkach. Daje kwiatom poczucie bezpieczeństwa; osłoni od wiatru i ostrego słońca. Wszystko rozumie i niczemu się nie dziwi. Często przysiadają na nim zmęczone, wędrowne ptaki. Pociesza je wtedy i dodaje siły do dalszego lotu.
                 
            piwoniaH        Helena      Piwonia
Co roku pojawia się w naszym ogródku na wiosnę i jesienią. Sporo sprzeczności w tych pięknych roślinach, więc na płótnach radzą sobie z nimi dobrze tylko wielcy mistrzowie. Ciekawy kwiat - swojski na klombie, elegancki i dostojny w wazonie. Piwonia źle znosi przycinanie, więc w tej rozwichrzonej główce rodzą się czasem niecne pomysły, jakby tu taktownie i z wdziękiem, kolorem i formą, zaznaczyć jednak miejsce na tej grządce.
                 
            sniez        Sydonia     .Śnieżyczka przebiśnieg
Ten delikatny kwiatuszek pojawia się rzadko i na krótko. Może dlatego przyciąga wzrok i uwagę? Jasny, czysty i wrażliwy, wcale nie chce zajmować miejsca na środku klombu. Jednak kiedy się pojawi w ogrodzie, zawsze powoduje uśmiech.
                 
            orchid        Bożena     Orchidea
To jeden z najpiękniejszych kwiatów, więc zachwyca i klasą i urodą. Ma swoje zdanie i większość towarzyszy z klombu traktuje z pobłażaniem dla ich istnienia. Pozycja i uroda przyzwyczaiły ją do skupiania na sobie uwagi. Inne kwiaty to czasem z lekka irytuje, jednak ona, jak to królowa, nic sobie z tego nie robi. I dobrze !
                 
            chryzantema        Jadzia      Chryzantema
Równowaga, spokój i zaduma. Pięknie jej w pięknych wnętrzach. Na fortepianie, pardon, przy fortepianie, w kameralnych salonikach, na atlasowych poduszkach. Jednak nie o anturaż tu chodzi. To mocny kwiat, z godnością i charakterem, z intrygującą nutką tajemnicy.
                 
            KOSMOS        Ela       Kosmos
Trochę nie z tego świata jest ten kwiatek. Taki bardziej z kosmosu niż z ziemi. Może to sprawia, że wszyscy chętnie sieją go w ogrodach. Trochę nieobliczalny, nie wiadomo gdzie wyrośnie, ale jedno jest pewne, każdemu poprawia humor samym swoim kwitnieniem.
                 
            tulipan         Marek      Tulipan
To jest pan do przytulania. Elegancki, uważny, dobrze się czuje pośród innych kwiatów. Byle tylko nie było zbyt tłoczno na tym klombie. Pan tulipan nie lubi tłumów. Ma być kameralnie i w dobrych proporcjach. Taki sznyt. Intryguje mnie jednak pytanie - czy bywa niekiedy czarnym tulipanem ?
                 
            hiacynt        Roma      Hiacynt
Ta mocno ukorzeniona roślina nie znosi konkurencji. Silna i samodzielna, mocno stoi w ziemi, dumnie wyprostowana. Zniewala zapachem i zdecydowanym kolorem. Żadnych kompromisów. Niedobrze wygląda z innymi kwiatami i zwykle lepiej od nich wie, jak się powinno kwitnąć.
                 
                Ania Okrzesik     Ania

                                                        

 

 

Joomla Template - by Joomlage.com