Zodiakalny Skorpion - PABLO PICASSO, ur. 25 października 1881
Nie wierzę w horoskopy. Nie wierzę, że charakter mamy zapisany w gwiazdach.
Czy urodziliśmy się w październiku, czy w maju nasz los nie zależy od tego, co one nam oferują. Jednak poczucie pewnej irracjonalnej więzi z osobami urodzonymi w tym samym znaku zodiaku chyba nikomu nie jest całkowicie obce. Mam więc niewątpliwy zaszczyt przynależeć do grupy osób zdecydowanie wyróżniających się wszelkimi talentami, uporem w dążeniu do celu, bogatym życiem miłosnym, ale też niewątpliwie tak zwanym trudnym charakterem, który bywa wyzwaniem dla bliskich.
Jestem Skorpionem i chętnie się tym chwalę. Mam przecież coś wspólnego...
... z wybitnymi postaciami urodzonymi w tym samym znaku zodiaku, co pozwala potwierdzić to absurdalne przekonanie, że jesteśmy inni, lepsi, bardziej twórczy niż ci, którzy przyszli na świat wiosną, latem, czy zimą.
My, Skorpiony możemy się poszczycić wspólnotą zodiakalną z Pablem Picasso. Ten Hiszpan urodzony 25 października 1881 r. w Maladze całe swoje dorosłe życie związał z Francją, gdzie zmarł w Mougins 8 kwietnia 1973 r.
Wybitny talent malarski i plastyczny zaowocował światowej sławy dziełami. Postimpresjonizm, okres błękitny, okres różowy, następnie tworzenie wraz z Georges'em Braque'iem kubizmu to etapy twórczej metamorfozy. Jego twórczość często jest trudna do zinterpretowania, wręcz niezrozumiała, ale to przecież on sam powiedział:
„Nikt nie może wyjaśnić moich obrazów. Ja sam nie mogę ich wyjaśnić. Wydobywanie „sensu", kubistycznego obrazu jest całkowicie niesłuszne."
Zaangażowanie po stronie ruchów lewicowych i pokojowych nie pozostało bez wpływu na jego twórczość. Okres twórczości powojennej Picassa jest bardzo bogaty i różnorodny i nie poddaje się klasyfikacji.
Należał do paryskiej cyganerii, przyjaźnił się z Guillaumem Apollinairem i Maxem Jacobem. Prowadził również bogate życie miłosne. Wśród niezliczonych romansów biografowie Picassa widzą 7 kobiet, które stanowczo wpłynęły na kształt jego twórczości . Po kolejnych związkach
z Fernande Olivier i z Evą Gouel, Picasso związał się z Olgą Khokhlovą, tancerką, z którą w 1918 roku wziął ślub. Z tego małżeństwa urodził się syn, Paul. Z kolejnego związku z Francoise Gilot Picasso miał syna Claude'a i córkę Palomę, zaś z Marią Teresą Walter – córkę Mayę. Dora Maar po rozstaniu z Picassem w 1944 r. kolejne 53 lata swego życia poświęciła na pielęgnowanie pamiątek po nim. Ostatnią miłością była Jacqueline Roque, z którą ożenił się w 1961 roku.
Wizerunek Picassa, jako pozbawionego sentymentów uwodziciela wzmocnił głośny film z 1997 r. „Picasso – twórca i niszczyciel" z Anthonym Hopkinsem w roli głównej. Uświadomienie sobie, że w rzeczywistości poświęcił wiele pieniędzy i czasu organizacjom walczącym o równouprawnienie kobiet, pozwala inaczej spojrzeć na jego prace. Wiele obrazów, których tematem były kobiety, interpretuje się jako agresywne i władcze. Ale może niektóre z nich były wyrazem miłości i pragnień artysty, który miał dla kobiet więcej szacunku, niż sądzono?