Zjednoczone Emiraty Arabskie
Abu Dhabi
Wielki Meczet Sheikha Zayeda
Gdybyście kiedyś byli w Zjednocznych Emiratach Arabskich koniecznie zobaczcie Wielki Meczet Sheikha Zayeda w Abu Dhabi.
Szejk Zayed, przez rodaków zwany ojcem Emiratów, pierwszy i wieloletni prezydent kraju, marzył o wzniesieniu świątyni, która będzie jednoczyć świat islamu.
Główną ideą, która przyświecała twórcy pomysłu miało być to, co w sztuce oraz architekturze końca XX wieku wydawało się najcenniejsze: twórcze i harmonijne nawiązanie do historycznego dziedzictwa.
Meczet powstał w latach 1996-2007. Chociaż Sheikh zmarł trzy lata przed zakończeniem budowy, to udało mu się stworzyć budowlę postrzeganą jako dzieło wręcz ekumeniczne. 2007 roku pierwszą uroczystością w nowo otwartym Meczecie był pogrzeb Sheikha Zayeda. Jego grób znajduje się w ogrodach meczetu. Już z daleka widać strzeliste minarety, ale dopiero widok z bliska zapiera dech w piersiach. Jest to jedno z najpiękniejszych architektonicznych dzieł sztuki i najpiękniejszy meczet, jaki udało mi się zwiedzić. Biała bajka z tysiąca i jednej nocy. Aby osiągnąć zamierzony efekt, meczet zbudowany zastał na sztucznie usypanym wzgórzu. Zajmuje powierzchnię ponad 22 tys. metrów kwadratowych. Posiada cztery minarety, każdy o wysokości 107 metrów, oraz 82 kopuły, z których największa góruje nad całym meczetem i jest największą kopułą świata (70m średnica wewn. i 85m – zewn.).
Dziedziniec Wielkiego Meczetu wyłożono białym marmurem i udekorowano kwiecistą mozaiką. Jest on również ogromnym „łapaczem" wody do podlewania ogrodów. W tym celu wypolerowane pod odpowiednim kątem płyty oddalono od siebie o około 1 cm, pod nimi zainstalowano sieć kanałów do których spływa woda, zarówno ta uzyskana z rzadko padającego w Abu Dabi deszczów jak również ta z mycia dziedzińca i z rosy.
Dziedziniec otacza ponad tysiąc kolumn zdobionych kwiecistym wzorem i zwieńczonych złotymi ozdobami. Do dekoracji wszystkich zwieńczeń kopuł i minaretów zostało użyte 24-karatowego złoto.
W podziemiach znajdują się ogromne sale, gdzie wierni mogą dokonać ablucji (wudu). W islamie jest ona obowiązkowa. Bez niej modlitwa jest nieważna.
[Koran 5:6] O wy, którzy wierzycie! Kiedy stajecie do modlitwy, to obmyjcie wasze twarze i ręce aż do łokci; przetrzyjcie lekko wasze głowy, a nogi myjcie - aż do kostek. A jeśli jesteście w stanie nieczystym, to oczyszczajcie się. A jeśli jesteście chorzy albo w podróży, albo jeśli ktoś z was przyszedł z ustronnego miejsca, albo jeśli dotykaliście kobiet, a nie znajdziecie wody, to poszukajcie dobrego piasku i wycierajcie nim twarze i ręce. Allah nie chce sprawiać wam trudności, lecz chce was tylko oczyścić i chce w pełni obdarzyć was Swoją dobrocią. Być może, będziecie wdzięczni!
Czynności dokonywane podczas ablucji:
trzykrotne umycie dłoni do nadgarstków;
trzykrotne przepłukanie ust;
trzykrotne przepłukanie nosa (wciąganie wody z prawej ręki i wydmuchiwanie do lewej);
trzykrotne mycie całej twarzy;
trzykrotne mycie rąk do łokci (najpierw trzykrotne obmycie prawej ręki, następnie lewej);
zwilżenie włosów (natarcie wodą głowy od czoła w kierunku czubka głowy)
mycie uszu, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz (najpierw prawe ucho, następnie lewe);
trzykrotne mycie nóg, do kostek włącznie (najpierw prawa, później lewa noga)
W Wielkim Meczecie Sheikha Zayeda łaźnie, podobnie jak każde inne miejsca, są dziełem sztuki. Ogólnodostępne stanowiska do obmywania się wykonano z zielonego marmury, a części bardziej intymne oddzielono kwiecistymi ścianami. Z łaźni, szerokimi, wygodnymi schodami wracamy na górę. (Dla niepełnosprawnych wszędzie zainstalowano windy.)
Aby zwiedzić wnętrze meczetu kobiety muszą założyć czarne abaje i szale, natomiast mężczyznom wystarczą długie spodnie i długi rękaw. Jak we wszystkich meczetach obuwie należy pozostawić na zewnątrz. Przed wejściem, strażnicy pilnie sprawdzają czy wszyscy są „stosownie ubrani". Zwiedzać można samemu albo przyłączyć się do grup z przewodnikiem. Przewodnik, który nas oprowadza to prawdziwy pasjonat i znawca tematu. W barwny sposób opowiada o budowie, o islamie i o obowiązujących zwyczajach. Zarzuca nas wiadomościami na temat : długości, szerokości, wysokości, metrów, kilometrów i ton. Jest bardzo dumny, że Wielki Meczet Sheikha Zayeda to ósmy co do wielkości meczet na świecie. Równocześnie może modlić się w nim 40 tysięcy wiernych w tym 8 tysięcy w sali głównej, która wyłożone jest ogromnym, ponoć największym na świecie, ręcznie tkanym dywanem perskim.
Sala modlitewna oparta jest na 96 kolumnach z marmuru, wykładanych ametystem, lazurytem i czerwonym agatem. Wnętrze świątyni rozświetlają pozłacane żyrandole, wykonane z kryształów Swarovskiego. Największy z nich, o średnicy10 metrów, wysokości 15 metrów i wadze 18 ton, ozdabia główne sklepienie. (Żyrandol wisi na trzech linach, każda z nich może utrzymać 25 ton) Główną ścianę meczetu – Kibla – zdobią jedynie delikatnie podświetlone 99 słowa, którymi w krajach arabskich określa się Allaha. Dzięki nim wierni mogą lepiej skupić się na modlitwie.
Salat to muzułmańska rytualna modlitwa, będąca jednym z pięciu obowiązków każdego muzułmanina. Odmawia się ją pięciokrotnie w ciągu doby, tj. przed wschodem słońca, w południe , po południu, po zachodzie słońca i w pierwszej połowie nocy. Celem salat jest uzyskanie błogosławieństwa Allaha.
Dekoracje Mihrab - wnęka w ścianie wskazująca na Mekkę – wykonano z 24 - karatowego złota.
Meczet pełen jest światła i optymizmu. Wszędzie białe marmury, kolorowe kwiaty i mozaiki z masy perłowej, lazuru, drogich kamieni i złota.
To piękne miejsce. Jedno z piękniejszych, które widziałam w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Tylko, czy szukając miejsca do modlitwy, wierni wybiorą bogaty, kolorowy, radosny (może nawet trochę jarmarczny?) Wielki Meczet Sheikha Zayeda? Czy może pozostawią go turystom, a sami pójdą do świątyń mniejszych, skromniejszych, gdzie w zaciszu i skupieniu uklękną na własnych dywanikach modlitewnych i pochylą głowę przed Allahem?
Więcej zdjęć - kliknij na pierwsze z nich i oglądaj powiększenia.
- Szczegóły
- Jola
- Odsłony: 8803