Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

DSC05773Zjednoczone Emiraty Arabskie
Abu Dhabi

Wielki Meczet Sheikha Zayeda

Gdybyście kiedyś byli w Zjednocznych Emiratach Arabskich koniecznie zobaczcie Wielki Meczet Sheikha Zayeda w Abu Dhabi.
Szejk Zayed, przez rodaków zwany ojcem Emiratów, pierwszy i wieloletni prezydent kraju, marzył o wzniesieniu świątyni, która będzie jednoczyć świat islamu.

Główną ideą, która przyświecała twórcy pomysłu miało być to, co w sztuce oraz architekturze końca XX wieku wydawało się najcenniejsze: twórcze i harmonijne nawiązanie do historycznego dziedzictwa.

Meczet powstał w latach 1996-2007. Chociaż Sheikh zmarł trzy lata przed zakończeniem budowy, to udało mu się stworzyć budowlę postrzeganą jako dzieło wręcz ekumeniczne. 2007 roku pierwszą uroczystością w nowo otwartym Meczecie był pogrzeb Sheikha Zayeda. Jego grób znajduje się w ogrodach meczetu. Już z daleka widać strzeliste minarety, ale dopiero widok z bliska zapiera dech w piersiach. Jest to jedno z najpiękniejszych architektonicznych dzieł sztuki i najpiękniejszy meczet, jaki udało mi się zwiedzić. Biała bajka z tysiąca i jednej nocy. Aby osiągnąć zamierzony efekt, meczet zbudowany zastał na sztucznie usypanym wzgórzu. Zajmuje powierzchnię ponad 22 tys. metrów kwadratowych. Posiada cztery minarety, każdy o wysokości 107 metrów, oraz 82 kopuły, z których największa góruje nad całym meczetem i jest największą kopułą świata (70m średnica wewn. i 85m – zewn.).

Dziedziniec Wielkiego Meczetu wyłożono białym marmurem i udekorowano kwiecistą mozaiką. Jest on również ogromnym „łapaczem" wody do podlewania ogrodów. W tym celu wypolerowane pod odpowiednim kątem płyty oddalono od siebie o około 1 cm, pod nimi zainstalowano sieć DSC05793kanałów do których spływa woda, zarówno ta uzyskana z rzadko padającego w Abu Dabi deszczów jak również ta z mycia dziedzińca i z rosy.
Dziedziniec otacza ponad tysiąc kolumn zdobionych kwiecistym wzorem i zwieńczonych złotymi ozdobami. Do dekoracji wszystkich zwieńczeń kopuł i minaretów zostało użyte 24-karatowego złoto.
W podziemiach znajdują się ogromne sale, gdzie wierni mogą dokonać ablucji (wudu). W islamie jest ona obowiązkowa. Bez niej modlitwa jest nieważna.

[Koran 5:6] O wy, którzy wierzycie! Kiedy stajecie do modlitwy, to obmyjcie wasze twarze i ręce aż do łokci; przetrzyjcie lekko wasze głowy, a nogi myjcie - aż do kostek. A jeśli jesteście w stanie nieczystym, to oczyszczajcie się. A jeśli jesteście chorzy albo w podróży, albo jeśli ktoś z was przyszedł z ustronnego miejsca, albo jeśli dotykaliście kobiet, a nie znajdziecie wody, to poszukajcie dobrego piasku i wycierajcie nim twarze i ręce. Allah nie chce sprawiać wam trudności, lecz chce was tylko oczyścić i chce w pełni obdarzyć was Swoją dobrocią. Być może, będziecie wdzięczni!
DSC 0485Czynności dokonywane podczas ablucji:
trzykrotne umycie dłoni do nadgarstków;
trzykrotne przepłukanie ust;
trzykrotne przepłukanie nosa (wciąganie wody z prawej ręki i wydmuchiwanie do lewej);
trzykrotne mycie całej twarzy;
trzykrotne mycie rąk do łokci (najpierw trzykrotne obmycie prawej ręki, następnie lewej);
zwilżenie włosów (natarcie wodą głowy od czoła w kierunku czubka głowy)
mycie uszu, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz (najpierw prawe ucho, następnie lewe);
trzykrotne mycie nóg, do kostek włącznie (najpierw prawa, później lewa noga)
DSC 0482W Wielkim Meczecie Sheikha Zayeda łaźnie, podobnie jak każde inne miejsca, są dziełem sztuki. Ogólnodostępne stanowiska do obmywania się wykonano z zielonego marmury, a części bardziej intymne oddzielono kwiecistymi ścianami. Z łaźni, szerokimi, wygodnymi schodami wracamy na górę. (Dla niepełnosprawnych wszędzie zainstalowano windy.)
Aby zwiedzić wnętrze meczetu kobiety muszą założyć czarne abaje i szale, natomiast mężczyznom wystarczą długie spodnie i długi rękaw. Jak we wszystkich meczetach obuwie należy pozostawić na zewnątrz. Przed wejściem, strażnicy pilnie sprawdzają czy wszyscy są „stosownie ubrani". Zwiedzać można samemu albo przyłączyć się do grup z przewodnikiem. Przewodnik, który nas oprowadza to prawdziwy pasjonat i znawca tematu. W barwny sposób opowiada o budowie, o islamie i o obowiązujących zwyczajach. Zarzuca nas wiadomościami na temat : długości, szerokości, wysokości, metrów, kilometrów i ton. Jest bardzo dumny, że Wielki Meczet Sheikha Zayeda to ósmy co do wielkości meczet na świecie. Równocześnie może modlić się w nim 40 tysięcy wiernych w tym 8 tysięcy w sali głównej, która wyłożone jest ogromnym, ponoć największym na świecie, ręcznie tkanym dywanem perskim.
DSC 0450Sala modlitewna oparta jest na 96 kolumnach z marmuru, wykładanych ametystem, lazurytem i czerwonym agatem. Wnętrze świątyni rozświetlają pozłacane żyrandole, wykonane z kryształów Swarovskiego. Największy z nich, o średnicy10 metrów, wysokości 15 metrów i wadze 18 ton, ozdabia główne sklepienie. (Żyrandol wisi na trzech linach, każda z nich może utrzymać 25 ton) Główną ścianę meczetu – Kibla – zdobią jedynie delikatnie podświetlone 99 słowa, którymi w krajach arabskich określa się Allaha. Dzięki nim wierni mogą lepiej skupić się na modlitwie.
Salat to muzułmańska rytualna modlitwa, będąca jednym z pięciu obowiązków każdego muzułmanina. Odmawia się ją pięciokrotnie w ciągu doby, tj. przed wschodem słońca, w południe , po południu, po zachodzie słońca i w pierwszej połowie nocy. Celem salat jest uzyskanie błogosławieństwa Allaha.
Dekoracje Mihrab - wnęka w ścianie wskazująca na Mekkę – wykonano z 24 - karatowego złota.
Meczet pełen jest światła i optymizmu. Wszędzie białe marmury, kolorowe kwiaty i mozaiki z masy perłowej, lazuru, drogich kamieni i złota.
To piękne miejsce. Jedno z piękniejszych, które widziałam w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Tylko, czy szukając miejsca do modlitwy, wierni wybiorą bogaty, kolorowy, radosny (może nawet trochę jarmarczny?) Wielki Meczet Sheikha Zayeda? Czy może pozostawią go turystom, a sami pójdą do świątyń mniejszych, skromniejszych, gdzie w zaciszu i skupieniu uklękną na własnych dywanikach modlitewnych i pochylą głowę przed Allahem?

 

 

Więcej zdjęć - kliknij na pierwsze z nich i oglądaj powiększenia.

DSC_0485.JPGDSC05807.JPGDSC05775.JPGDSC_0431.JPGDSC_0480.JPGDSC_0475.JPGDSC_0450.JPGDSC05836.JPGDSC_0482.JPGDSC05819.JPGDSC05833.JPGDSC_0449.JPGDSC_0483.JPGDSC_0461.JPGDSC05856.JPGDSC05781.JPGDSC_0464.JPGDSC05816.JPGDSC05820.JPGDSC05793.JPGDSC05854.JPGDSC05849.JPGDSC05804.JPGDSC05797.JPGDSC05822.JPGDSC_0492.JPGDSC_0468.JPGDSC_0489.JPGDSC05773.JPGDSC05796.JPGDSC05850.JPGDSC_0439.JPGDSC05779.JPGDSC05794.JPGDSC_0471.JPG

 

 

 

 

 

 

Joomla Template - by Joomlage.com