mustangPoleca - Bożena Bertman
Mustang

Reżyseria - Deniz Gamze Erquven
Prod: Francja, Niemcy, Turcja, Katar - 2015

Mustangi  -  piękne, wytrzymałe, beztroskie, szalone konie. Kochały gonitwy i zabawy, a nade wszystko wolność. Uciekały człowiekowi, który zmuszał je do uległości i pracy, niszczył ich swobodne życie. Niewiele z nich pozostało do dziś.

Bohaterki omawianego filmu są jak mustangi nieokiełznane, żywiołowe. A pragnienie wolności i determinacja by żyć po swojemu skłania je do buntu i ryzyka.

Pięć sióstr radośnie świętuje z kolegami koniec roku szkolnego. Beztroska zabawa przez opresyjne środowisko rodzinne zostaje potępiona, przecież dziewczęta ocierały się o chłopców! Może straciły niewinność i czystość? Zamknięcie w domu, kraty w oknach drobiazgowa kontrola. Przygotowanie do ożenku - więc kurs gotowania i szycia, a potem kolejno według starszeństwa - wydawanie za mąż; fabryka żon. Najmłodsza z sióstr Lele widzi zaręczyny starszej siostry z obcym mężczyzną i nie rozumie jak to jest możliwe. Gdy zrozumie opresyjne reguły i pułapki zdecyduje się na ucieczkę i wciągnie w jej plan pozostałe dziewczęta.
Tęsknota za niezależnością, poszukiwanie siebie, radości i budzenie się seksualności w środku obyczajowego knebla, w wyrazisty sposób wybija się na pierwszy plan.. Obrazy siostrzanych więzi, ciepła, fizycznych i emocjonalnych doznań zostały odtworzone z mistrzowskim aktorstwem. Luz, zabawa, figle, marzenia zderzają się z obyczajowym kołtuństwem, hipokryzją i seksualną paranoją religii.Napięcia między oczekiwaniami a brutalnością życia doprowadzają do trudnej, ryzykownej decyzji. Czy plan się uda?
Opowieść o siostrzanych więziach, nieprzewidywanych losach, o sile solidarności i nadziei i smuci i bawi - na przykład brawurowo pokazana ucieczka na mecz.
Czy to baśń? Udramatyzowane zdarzenia nie przystające do rzeczywistości? Nie, bo okazuje się, że aranżowanie małżeństw czystych dziewic w Turcji nie jest reliktem przeszłości. Nowoczesność liberalnego Stambułu zderza się tam z miażdżącą siłą tradycyjnej prowincji, gdzie kobieta nadal jest towarem.
W ojczyźnie reżyserki film wywołał furię wśród tureckich tradycjonalistów, bo pokazuje destrukcyjne oddziaływanie religii muzułmańskiej. "To niezwykle smutne-mówiła w wywiadzie twórczyni filmu-bo nasz kraj miał tak światłe i postępowe okresy wolności i demokracji" " Mustang" mimo, że mocno osadzony w tureckim mikroświecie niesie uniwersalne przesłanie. Bo paranoja seksualna jest mniej lub bardziej powszechna i spotyka się z gwałtownym sprzeciwem części społeczeństw. Tej, dla której wolność i prawa człowieka są najistotniejszą wartością.
Omawiany film to debiut młodej urodzonej w Ankarze a wychowanej we Francji reżyserki. Był wielokrotnie nagradzany, nominowany do Oskara jako najlepszy film nieanglojęzyczny i do Złotego Globu. Zdobył też 4 statuetki Cezara. Publiczność filmową zauroczył treścią, naturalną grą młodych aktorek, zdjęciami, autentyzmem ekspresji. Wywołał znów dyskusję o pozycji kobiet w krajach Bliskiego Wschodu.

Joomla Template - by Joomlage.com