Festiwal Muzyki Filmowej 2016

9 Festiwal Muzyki Filmowej 2016 odbędzie się w dniach 24-30 maja.
Publiczność będzie mogła obejrzeć m.in. następujące filmy z akompaniamentem muzyki na żywo: "Dziecko Rosemary", "Dziewiąte wrota", "Matnia", "Sicario", "Teoria Wszystkiego", "Drive", "Oblivion", "Jak wytresować smoka", "Shrek", "Król Lew", "Indiana Jones i poszukiwacze Zaginionej Arki". Odbędzie się też światowa premiera muzyki z gry "Wiedźmin 3".

FMF rozpocznie się uroczystym koncertem specjalnym Scoring4Polański poświęconym twórczości filmowej i muzyce z filmów jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów — Romana Polańskiego. Koncert odbędzie się 24 maja 2016 roku w sali koncertowej NOSPR w Katowicach, a 25 maja w Centrum Kongresowego ICE Kraków.


W programie nie zabraknie jazzowych, melancholijnych bitów Krzysztofa Komedy z filmów "Nóż w wodzie", "Matnia" i "Dziecko Rosemary", muzyki Wojciecha Kilara do "Pianisty", "Śmierci i dziewczyny" czy pięknej wokalizy z filmu "Dziewiąte Wrota". Będą też tematy Philippe’a Sarde’a z obrazów "Tess" i "Lokator", niezapomniany temat z "Frantic" Ennia Morriconego, motyw miłosny Jerry’ego Goldsmitha z "Chinatown" czy znakomita seria muzycznych ilustracji Alexandre’a Desplata do "Wenus w futrze", "Autora widmo" czy "Rzezi". Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi belgijski dyrygent i dyrektor muzyczny International Flanders Film Festival w Gandawie, Dirk Brossé.

26 Maja, w czwartek odbędą się dwa koncerty kameralne. Najpierw nowy cykl festiwalowy — Cinematic Piano, podczas którego młodzi pianiści z kraju i z zagranicy będą prezentowali swoje autorskie interpretacje muzyki filmowej. Cykl zainauguruje Aleksander Dębicz, nazywany "czarodziejem fortepianu". Podczas koncertu zabrzmią kompozycje pochodzące z debiutanckiego bestsellerowego albumu Cinematic Piano Aleksandra Dębicza.Tego samego wieczoru w ICE Kraków premierowo zabrzmią muzyczne dekonstrukcje i dekompozycje zapomnianej muzyki złotej epoki Hollywood — utworów Bronisława Kapera i Henryka Warsa. Obydwaj twórcy stworzyli soundtracki do ponad dwustu amerykańskich produkcji. Ich twórczość rozciąga się na ponad 30 lat od lat 30-tych do 60-tych XX wieku. Choć bezspornie przyczynili się do rozwoju amerykańskiego filmu, nazwiska te w samej Polsce nie są szerzej znane. Utalentowany polski pianista jazzowy i improwizator Paweł Kaczmarczyk wraz z założoną przez siebie utytułowaną formacją Audiofeeling Trio wziął na warsztat zapomniany repertuar mistrzów hollywoodzkich soundtracków i podda je twórczej eksperymentalnej dekonstrukcji.

27 Maja, w piątek Galę alterFMF: Drone Sounds w wykonaniu Orkiestry Kameralnej AUKSO pod batutą wybitnego aranżera i dyrygenta muzyki współczesnej, Anthony’ego Weedena. Zabrzmią światowe premiery aranżacji najsłynniejszych tematów kompozytorów uchodzących za nową falę hollywoodzkiej muzyki filmowej. Joseph Trapanese (Wierna i Zbuntowana z serii Niezgodna, Oblivion, Tron: Dziedzictwo), znany ze swojej współpracy z weteranami muzyki elektronicznej, zespołem Daft Pank, której efektem jest muzyka do Tron: Dziedzictwo oraz rockowo-elektroniczną formacją M83 nad ścieżką dźwiękową do filmu Oblivion. Cliff Martinez — prawdziwa legenda Red Hot Chilli Peppers, znakomity kompozytor muzyki elektronicznej, producent i aranżer. Jego hipnotyczna i transowa, przestrzenna muzyka doskonale wpisuje się w filmową estetykę reżyserów, z którymi na stałe współpracuje, naznaczoną niepokojem, lękiem i mrokiem. W programie koncertu znalazły się także minimalistyczne elektroniczno-symfoniczne aranże do kultowych filmów Nicolasa Refna — Drive, Tylko Bóg wybacza, The Neon Demon. Wieczór uświetni także muzyka jednego z najznakomitszych kompozytorów współczesnych — Jóhanna Jóhannssona. Dronowe brzmienia, potężne masy dźwiękowe i liczne kontrasty — to cechy rozpoznawalnego stylu Islandczyka. Światową premierę nominowanej do Oscara ścieżki do Teorii wszystkiego uzupełnią suity do Sicario i Prisoners. Kolekcję gwiazd Gali alterFMF: Drone Sounds uzupełni prezentacja kultowej ścieżki do najnowszej produkcji serialowej HBO Poland Pakt polskiego kompozytora Łukasza Targosza.

Weekendowe koncerty 28 i 29 maja adresowane są do możliwie jak najszerszej publiczności do widzów w każdym wieku. Gala Muzyki Filmowej poświęcona jest animacjom. Będzie można zachwycać się i wzruszać tematami z takich bajek jak: "Król Lew", "Jak wytresować smoka", "Shrek" czy "Epoka lodowcowa 2: Odwilż. 28 Maja w monumentalnym wnętrzu TAURON Areny Kraków, bogato ilustrowany klipami do animacji koncert wykonają Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Polskiego Radia prowadzone przez jednego z najbardziej cenionych dyrygentów muzyki filmowej — Maestro Franka Strobela.
29 maja w samo południe koncert z cyklu Młodzi na poważnie: Animacje w wykonaniu FMF Youth Orchestra. Powołany przez FMF zespół skupia najbardziej utalentowanych uczniów krakowskich szkół muzycznych. Po raz trzeci wystąpi w pełnym symfonicznym składzie pod dyrekcją Moniki Bachowskiej. Tym razem młodzi muzycy wykonają oryginalne kompozycje do najsłynniejszych animacji studia Warner Bros: "Batman", "Scooby-Doo", "Liga Sprawiedliwych". Wykonają także po raz pierwszy na świecie suitę z "Supermana", zamówioną specjalnie na potrzeby tego koncertu u Lolity Ritmanis, Michaela McCuistona oraz Kristophera Cartera, zdobywców Nagród Emmy, kompozytorów grupy Dynamic Music Partners, części studia Warner Bros. Niedzielny wieczór należy do nagrodzonej czterema Oscarami superprodukcji Stevena Spielberga. Mowa o filmie "Indiana Jones: Poszukiwacze Zaginionej Arki" — film z muzyką na żywo — z nominowaną do Oskara kultową ścieżką dźwiękową Johna Williamsa zostanie wykonany w Krakowie specjalnie z okazji 35-lecia premiery pierwszej części serii filmów fabularnych. Johna Williamsa nie trzeba nikomu przedstawiać, ale warto podkreślić, że ten kompozytor na swoim koncie ma blisko 50 nominacji do Nagród Akademii i aż 5 Oscarów. Rozpoznawalny Raiders March otwierający ścieżkę dźwiękową z filmu Poszukiwacze Zaginionej Arki to drugi — po Gwiezdnych Wojnach — najbardziej znany motyw filmowy wszech czasów. Koncert w wykonaniu orkiestry Sinfonietty Cracovii poprowadzi doskonale znany festiwalowej publiczności szwajcarski dyrygent Ludwig Wicki.

Na finał 9. FMF 30 maja 2016, jako wisienka na torcie i prezent dla fanów muzyki do gier — Video Game Show: Wiedźmin 3. Autorem ścieżki dźwiękowej do trzeciej części gry jest Marcin Przybyłowicz, kompozytor na co dzień współpracujący z CD Projekt RED jako dyrektor muzyczny firmy. Liczne nawiązania do muzyki etnicznej, słowiańskiej oraz kultury wikingów pozwolą słuchaczom przenieść się w mroczny świat fantasy. Koncert wykonają Chór Pro Musica Mundi, Orkiestra Kameralna AUKSO pod batutą Marka Mosia oraz popularny i znany m.in. właśnie ze ścieżki do Wiedźmina zespół Percival, którego specyficzny styl dodatkowo wzmocni etniczny charakter koncertu.

Oprócz koncertów wiele wykładów i spotkań.

Pełny program FMF tutaj: http://fmf.fm/program

Bilety na Festiwal Muzyki Filmowej 2016:

Bilety oraz karnety na festiwalowe koncerty można będzie kupić od poniedziałku (21 grudnia) od godz. 14.00 za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w czterech punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11). Bilety na poszczególne wydarzenia kosztują od 10 zł do 90 zł, a karnety od 120 zł do 380 zł.

Joomla Template - by Joomlage.com