zwierzeta nocyBożena Bertman poleca:

Zwierzęta nocy

Reżyseria - Tom Ford

USA 2016 rok

Tom Ford, znany projektant mody zadebiutował filmem "Samotny mężczyzna", który wzbudził szeroki rezonans m.in. za elegancką opowieść i wspaniałe aktorstwo. Jego drugi film "Zwierzęta nocy" to filmowa adaptacja powieści Agustina Wrighta "Tony i Susan".

Susan Morrow zamożna, odnosząca sukcesy właścicielka galerii cierpi na bezsenność, dręczy ją poczucie wypalenia zawodowego i małżeński kryzys. Przed laty rozstała się z pierwszym mężem, niespełnionym pisarzem. Padło wtedy wiele gorzkich, raniących słów.

Teraz od Edwarda, z którym nie utrzymywała od dawna kontaktu dostała manuskrypt jego pierwszej książki, brutalnego thillera. To makabryczna opowieść o rodzinie zaatakowanej przez sadystycznych wyrostków. Zagłębiając się w przerażającą akcję książki zastanawia się czy jest to metafora cierpień, jakie ukochana osoba może zadać? Czy te krwawe wizje to zapowiedź zemsty za rozstanie z Edwardem?

Dwutorowa narracja powoduje, że przeplatają się tu wspomnienia z przeszłości z dawno wypartymi uczuciami. Realne życie Susan i tragiczne wydarzenia mieszają się i zamazują. Ekskluzywne, nastrojowe wnętrza i przestrzenie konfrontowane są z brudem i odrażającym okrucieństwem. Reżyser zda się mówić: wykwintne, bogate życie nie chroni przed tragicznymi przeżyciami i nieszczęściami. A słowa wypowiedziane przez marszanda "Nasz świat jest mniej bolesny od prawdziwego" niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Życie wymyka się spod kontroli i "zamienia się w coś, czego nigdy nie chciałeś, a czas nie goi ran, lecz uczy jak robić dobrą minę do złej gry."

Psychologiczny dramat i wybuchowy thiller trzymają w napięciu i zostają na długo w głowie. To kino niepokojące , zmysłowe,zniuansowane. Film, który poruszył widów i krytyków, nagrodzony Złotym Lwem. Doceniono także doskonałą grę aktorów zarówno pierwszego/Adams i Gellenhaal// jak drugiego planu/Shammon i Taylor/.

Warto obejrzeć, przeżyć, pomyśleć.

Joomla Template - by Joomlage.com