Recenzja - Izabella Bociańska   
ptaki

Ptaki śpiewają w Kigali

Jest ostatnim filmem duetu reżyserskiego: Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Znakomity scenariusz miał szansę zaistnieć jako ważne dzieło, poruszające tragiczną historię ludobójstwa w Rwandzie, gdzie w trakcie czystek etnicznych w 1994 roku z rąk ekstremistów, w ciągu stu dni, zginęło około miliona ludzi. A nade wszystko pokazać uwarunkowania polityczne konfliktu.

Z założenia miał być opowiedziany półgłosem i z empatią; zobrazować krajobraz po pożodze, ludzkie traumy i ich wpływ na wzajemne relacje. Moim zdaniem zawiodło rzemiosło reżyserskie. Film stał się zbiorem istotnych, lecz nieuporządkowanych wątków. Stworzył obraz niespójny, o niejasnej chronologii i przesłaniu. Nadmierne dłużyzny nudziły. Nieprzekonująca jest dla mnie argumentacja twórców o niskim budżecie. Całość zatrąca złym warsztatem, wręcz amatorszczyzną. I tylko dwóm bohaterkom: Eliane Umuhire i Jowicie Budnik udało się obronić swoje postacie. Zważywszy, że obydwie są aktorkami amatorkami, zrobiły to naprawdę dobrze.

 

Komentarze   

+2 #3 Krystyna 2017-10-18 23:04
Jowita Budnik ma wielki talent i przez całe swoje życie zawodowe pracuje jako aktorka. Jest to jej zawód wykonywany. Według Encyklopedii PWN aktor to "artysta tworzący postaci sceniczne, grający jakąś rolę w teatrze, filmie, telewizji". Amatorka? Zdecydowanie nie.
Cytować
-2 #2 Iza 2017-10-17 23:25
"Amator- osoba zajmująca się czymś niezawodowo, bez fachowego wykształcenia". Słownik Wyrazów Obcych PWN. To tyle. A, że Jowita Budnik to co robi, robi świetnie i jest nagradzana, to już zupełnie inna kwestia.
Cytować
-1 #1 Romana 2017-10-17 22:31
Jest wielkim błędem, a nawet chyba nietaktem, nazwać amatorką aktorkę, która zagrała już z powodzeniem w kilkudziesięciu filmach.
To jest dobra, profesjonalna aktorka, o czym świadczy jej olbrzymie doświadczenie i otrzymane nagrody, np. Srebrne Orły w 2007 roku za pierwszoplanową rolę żeńską w filmie Plac Zbawiciela.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Joomla Template - by Joomlage.com